Sütyen Takmak Zararlı Olabilir mi?

Sütyen Takmak Zararlı Olabilir mi?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Sütyen, kadınlar için vazgeçilmez bir iç çamaşırıdır. Peki, ya sütyen takmak zararlı ise? Detayları makalemizde bulabilirsiniz!

Sütyen Takmak Zararlı Olabilir mi?

göğüslere uygun sütyen takmak

Yıllar süren araştırmaların ardından, Fransa’da yapılan bir çalışma ile sütyen takmak zararlı mıdır konusunda kesin bir kanıya varıldı; kadınlar arasında kullanımı son derece yaygın olan ve iç çamaşırlar arasında olmazsa olmaz kabul edilen sütyenlerin aslında hiçbir yararı yok.

Besancon’un Franche-Comte Üniversitesinden, profesör Jean- Denis Rouillon’un açıklamasına göre, sütyenin hiçbir yararı olmamakla beraber, göğüs dokusuna zarar da veriyor.

Bu bilgiye, on beş yıl süren araştırmalar sonunda ulaşıldı. Bu süre zarfında, Fransa’nın Doğusunda bulundan Besancon Üniversitesi, otuz beş gönüllü kadının göğüslerinde meydana gelen değişikliklere dair bir takım test ve gözlemlerde bulundu. Gönüllüler on sekiz ve otuz beş yaş arasındaydı.

Araştırmaya dair

Araştırmanın ilk aşamalarında ekibin elde ettiği bulgulara göre, sütyen giymeyen kadınların göğüslerinin daha diri kaldığı ve her gün sütyen giyenlere nazaran daha az çatlak oluştuğu gözlendi.

Bilim adamları, araştırma sırasında yalnızca bir kumpas kullandı. Bu alet, bir objenin iki zıt tarafı arasındaki mesafeyi ölçmede kullanılır.

Kendini bu araştırmaya adayan ekibin vardığı sonuçlardan bir diğeri ise, bu popüler iç çamaşırının kullanımının göğüslerde yıllar içinde meydana gelen sarkmaları önlemediği, aksine bu süreci daha da hızlandırdığıdır.

Profesör Rouillon’a göre, göğüsleri yer çekiminden mahrum bırakmanın ne tıbbi ne fizyolojik ne de anatomik açıdan bir faydası var. Bu durumdaki göğüsler, sarkmaya çok daha yatkın oluyorlar.

göğüs

Profesör, göğüsleri yerinde tutanın, göğüs kasları olması gerektiğini savunuyor. Bu iç çamaşırları giyildiği takdirde, kaslar fonksiyonlarını yitiriyor ve göğüsler sarkmaya başlıyor. Profesör ayrıca, daha önce hiç sütyen giymemiş olan kadınların göğüs uçlarının da daha diri olduğunu belirtiyor.

Yine de şunu unutmayalım, yıllardır sütyen kullanmaya alışmış kadınlar, sırf yararlı değil diye sütyen takmayı bırakmamalıdır.

Profesör şunu da kabul ediyor; bu araştırmanın uzun yıllar sürmesine ve yüzlerce kadının araştırmaya dahil olmasına rağmen, bu sayı dünya genelindeki kadınları temsil etmeye yeterli değil. Ama şu da bir gerçek ki, sütyen kullanımı bırakıldığı takdirde, göğüslerde herhangi bir olumsuz etki meydana gelmeyecek, aksine, göğüsler bu yeni ortama kısa sürede uyum sağlayacaktır.

Araştırmaya dahil olan kadınlardan biri, iki yıl önce sütyen giymeyi bıraktığını ve çok daha iyi hissettiğini, daha az sırt ağrısı çektiğini ve bölge serbest kaldığından daha rahat nefes aldığını söylüyor.

Daha önceleri, İngiltere’nin Portsmouth Üniversitesi’nde tamamlanan bir araştırmaya göre de, kadınların büyük çoğunluğu, yanlış beden sütyen giyerek göğüslerine zarar veriyorlar.

İlginizi çekebilir ...
Sütyen Takmak İyi Midir Kötü mü?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sütyen Takmak İyi Midir Kötü mü?

Bazıları hep sütyen takmak gerektiğini söyler. Hiç sütyen takmamanız gerektiğini söyleyenler de vardır. Peki hangisi doğru? Öğrenmek için tıklayın!


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.