Fibrokistik Memede Ağrıyı Engelleme

Fibrokistik Memede Ağrıyı Engelleme

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Özellikle adet döneminin başlangıcından önce, göğüslerde sertleşme ve ağrı hissi, yetişkin kadınlar arasında çok yaygın bir durumdur. Bu yazıda fibrokistik memede ağrıyı nasıl durduracağınızı anlatacağız.

Bu rahatsızlık fibrokistik meme değişiklikleri diye adlandırılan durum yüzünden meydana gelir. Bunun meme dokusunda oluşmasının sebebi farklı hormonlar olabilir. Bu fibrokistik değişikliklerin 30-50 yaş arasındaki kadınların %60’ını etkilediği düşünülüyor.

”Fibrokistik değişiklikler”in belirtileri

Göğüsleri fibrokistik değişiklikler yaşayan kadınlar arasında en sık görülen ve ortak olan belirtiler şunlardır:

  • Elle muayene yapıldığında, meme dokusunda geniş bir alana yayılmış sert yumrular ve düzensizlik hissedilir (Özellikle adet döneminin birkaç gün öncesinde).
  • Göğüslerde acı ve hassaslık.
  • Yumuşak ve hareketli, sıvı dolu kistler de oluşabilir.
  • Berrak veya bulanık bir yapıya sahip olabilen meme başı akıntıları.

Şunu vurgulamakta fayda var; eğer göğüslerinizde yumru veya farklı olağandışı bir şey hissederseniz, bir hekime başvurup muayene olmalısınız. Doktor, olası diğer rahatsızlıkları da belirlemek adına ultrason veya mamografi isteyebilir.

Fibrokistik, kadınlar arasında çok yaygın olduğu ve büyük bir sağlık sorunu teşkil etmediğinden, uzmanlar bunu bir hastalık olarak nitelendirmiyorlar. Ama her durumda, birçok kadın bu durum sırasında meydana gelen sancıları ve gerilimi dindirmenin yollarını arıyor.

Aradığınız cevabı bulmak için okumaya devam edin.

Tuz alımını azaltın

Bazı insanlar tuz alımını azaltmanın iyi geldiğini söylüyor. Tuzlu besinleri az tüketmek vücudun suyu tutmamasını sağlar. Teoride, bu yöntem ile fibrokistik değişikliklerin neden olduğu ağrıların azalması gerek. Ancak, bu yöntemin geçerliliğini kanıtlayan tıbbi bir test veya açıklama henüz yok.

Çay, kahve ve karbonatlı içeceklerden kaçının

Siyah çay, soda, sıcak çikolata ve kahve gibi içeceklerin hepsinin ortak bir noktası vardır: Hepsi aynı aileden olan bir maddeyi barındırır. Metilksantin. Bazı kadınlar, en azından birkaç aylığına bu içeceklerden kaçınmanın fibrokistik ağrılarını belirgin bir biçimde azalttığını söylüyor. Yani, bu yöntem ile daha az acı ve rahatsızlık çekmeniz mümkün.

Yarı ortopedik sütyen (korse) kullanın

Meme dokusuna yapılan aşırı baskı da göğüste lifli yapıların oluşmasına sebebiyet verir ve bu da ağrıya sebep olur. Bu rahatsızlığı önlemek için bütün göğsü kaplayan ve metal/tel gibi maddeler içermeyen sütyenler giymelisiniz. Uzmanlar aşağıdaki kriterlere uyan sütyenlerin tercih edilmesini öneriyor:

  • Gövdeyi saran bant geniş olmalı ve fazla sıkı olmamalı.
  • Göğüs ve sütyen arasında, bir parmağın rahatça gireceği kadar boşluk olmalı.
  • Askılar geniş ve ciltte iz bırakmayan türden olmalı.

Ayrıca birçok uzman uyku sırasında sütyenin çıkarılmasını öneriyor. Eğer büyük göğüslü iseniz, yatarken pamuklu bir gecelik giyebilirsiniz.

Ve son olarak, göğüslerinizde herhangi bir anormallik fark ettiğinizde mutlaka bir uzmana danışın. Bu olası diğer hastalıkların da önüne geçebilmek açısından büyük önem taşır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gallo Vallejo y otros. Mastopatía fibroquística. Aspectos controvertidos. Clínica e Investigación en Ginecología y Obstetricia. Vol 40, Nº 6, pp 269-276. 2013. DOI: 10.1016/j.gine.2013.02.006

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.