Tahtakurusu Sorunundan Tamamen Kurtulun!

Tahtakuruları yüksek ısılara dayanamadığı için yatak döşeğinizi ve yatak malzemelerinizi güneşe koyun ve etkilenmiş bölgelere buhar uygulayın.
Tahtakurusu Sorunundan Tamamen Kurtulun!

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tahtakurusu insan ve evcil hayvanların kanıyla beslenen ilk bakışta görmesi zor bir böcek türüdür. Yaşamak için tercih ettikleri yerlerden biri de evlerde yatakların içindeki ılık ortam ve ihtiyaçları olan yiyecek kaynağıdır.

Uygun bir biçimde ilgilenmek gerekir çünkü ciltte acılı bir kaşıntıya sebep olurlar, ayrıca çeşitli hastalıkları kapma riskinizi arttırırlar. Etkilenmiş malzemeleri atmanız en iyi çözümdür ama açıkça en ideali değildir.

İyi haber şu ki bu problemi çözmek için evde hazırlayabileceğiniz doğal tarifler vardır ve sonucunda temiz ve sağlıklı bir yatağa sahip olursunuz. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyor musunuz?

Buhar

Buhar en basit ve en etkili ev yöntemlerinden biridir, tahtakurusu sorunundan kurtulmak için kullanabilirsiniz çünkü yüksek ısılara dayanamaz. Etkili bir seçenek de yatağa, yorganlara, çarşaflara, perdelere ve odada onlardan etkilenmiş olabilecek diğer eşyalara yüksek ısıda buhar uygulamaktır.

Zerdeçal tozu

Zerdeçal içeriğindeki yüksek kürkümin konsantrasyonu sayesinde bu böcekler için potansiyel bir düşmandır. Bu malzeme ve onun yüksek orandaki antimikrobiyel gücü bu böceğin yataktaki yaşam alanını etkiler ve böylece ortadan kaldırılmasını kolaylaştırır.

Zerdeçal böceklerin oksijen kaynağını ortadan kaldırır böylece ya ölmelerine ya da başka bir yere göç etmelerine neden olur. Şaşırtıcı olabilir ama bu sorunu ortadan kaldırmak için harika bir çözümdür.

Güneş

Güneşte yükselmiş sıcaklıklar bu saklanan böceğin yataklardan, battaniyelerden ve çarşaflardan temizlenmesine yardımcı olur. 50°C ve daha yüksek ısılar bu problemi ortadan kaldırır. İdeal olan döşeği, yorgan, battaniye, çarşaf, perde veya etkilenmiş ne varsa hepsini direkt güneş ışığına koymaktır.

Nane

nane

Doğal nane yağı tahtakurularının hoşuna gitmeyen bir koku verir çünkü güçlü bir alerjik reaksiyona sebep olur. Bu evde kullanabileceğiniz yöntem tahtakurusu gibi böcekleri yatak odasından, bahçeden ve ev hayvanlarınızdan uzaklaştırır.

Bir diğer harika seçenek ise doğal lavanta yağıdır çünkü lavanta yağı da nane yağının etkilerini taşır. Her durumda, en iyisi aile bireylerinizin bu güçlü kokan yağlara alerjisi olup olmadığını belirlemek ve daha sonra bunları kullanmaktır.

Karanfil

Karanfil her türlü böceği kovmaya yardımcı güçlü bir kokuya sahiptir. Genelde, bahçede karıncaları kovmak için kullanılır ama aynı zamanda yataklara yerleşmiş bu huzursuzluk veren böcekleri kaçırmak için de iyi bir çözümdür.

Alkol sürmek

Tahtakurusu gibi böcekler asitli ortamlara dayanamazlar, bu yüzden alkol sürmek (isopropanol olarak da bilinir) oldukça etkili bir çözümdür. Bir sprey şişesine koyun ve yatağın üstüne, tüm etkilenmiş eşyalara ve saklanabilecekleri olası her yere sıkın.

Önemli olan bu malzemeyi sürekli olarak kullanmak ve her 6-7 günde bir tekrarlamaktır. Bu ürünü uyguladıktan sonra döşeğin ve yatağın havalanmasını sağlamanız gerek, yoksa alkol içeriği nedeniyle eşyalarınızda yoğun bir koku bırakabilir.

Bu yazımıza da bir göz atın: Sinekleri Kovmak için 6 Ev Yapımı Çare

Elektrikli süpürge ile süpürmek

süpürge

Elektrikli süpürge ile süpürmek her türlü böceği ve maytı uzaklaştırmak için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biridir çünkü bu böceklerin saklandığı alanlara, köşelere, çatlaklara ve boşluklara ulaşır.

Bir yere gitmeyin, bir kaç önerimiz daha var

  • Yatağı duvar kenarına ya da başka mobilyaların yakınına yerleştirmeyin. Yatak yorganın asla yerde kalmamasına özen gösterin, bu durum böcekleri çeker. 
  • Eğer evcil hayvanınız varsa onları yatak odanızdan uzak tutun ve sık sık yıkayın.
  • Düzenli olarak yatağın bacaklarını veya bu böceklerin saklanabilecekleri yerleri kontrol edin. Herhangi bir şekilde varlıklarını fark ederseniz onları hapsetmek için pudra kullanın.
  • Yatak odanızı böceklere karşı temiz tutmak için düzenli olarak kontrol edip temizleyin. Her alanı teker teker temizlemek ve yatak yorganı ayda en az iki kez değiştirmek önemlidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.