Ten Tene Temas: Doğum Sonrası Faydalı Bir Teknik

Ten tene temas insanlık tarihi boyunca var olan bir kavramdır. Son dönemde tıbbi gelişmelere eş zamanlı olarak ilerleyen doğum yöntemleri ile birlikte bu uygulama terk edilmiş durumdadır. Aşağıda bunun nedenlerini ve bebekle ten tene temasın faydalarını açıklıyoruz.
Ten Tene Temas: Doğum Sonrası Faydalı Bir Teknik
Leonardo Biolatto

Yazan ve doğrulayan Doktor Leonardo Biolatto.

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2022

Ten tene temas tekniği ya da diğer bir adıyla kanguru metodu doğumdan hemen sonra uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde henüz doğmuş olan bebek daha göbek bağı bile kesilmeden annenin karnına ya da göğsüne yatırılarak ikilinin ten teması sağlanır.

Aslında bu metot doğumdan günler sonra bile uygulanabilir. Bu tekniğin hem bebeğin sağlığı hem de anne ile bebek arasındaki bağların güçlenmesi açısından çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere ten tene temas konusunda bilmeniz gereken tüm detayları sunuyoruz.

Ten Tene Temas Tekniği

Anne ve bebek arasındaki ten tene temas aslında insanlık tarihi boyunca var olan bir kavramdır. Bu neredeyse bilinçsizce ve doğal bir biçimde yapılan ve annenin yeni doğmuş olan bebeğine duyduğu sevgiyi gösterdiği ve koruması altında bulunduğunu ona ilettiği bir davranıştır.

Doğum bir bebek için oldukça karmaşık bir süreçtir. Çünkü dünyaya gelen bir bebek aylar süren gebelik boyunca içinde bulunduğu sakin ve konforlu ortamdan ayrılmak durumunda kalır. Bebeğin annesi ile ilk teması onun bir dereceye kadar  sakinleşip rahatlamasına yardımcı olacaktır. O nedenle bebeğin bu tecrübeyi yaşaması son derece önemlidir.

Bu tekniğin pek çok faydası bulunmasına karşın bu faydaların yakın döneme kadar bilinmediğinin altını çizmek gerekir. Aslında bu metot tamamen içgüdüsel bir şekilde gerçekleştirilir. Ancak çeşitli teknolojik aygıtların doğumda kullanılmaya başlaması ile birlikte bu önemli yöntem unutulmaya yüz tutmuştur.

bebeğini tutan bir anne
Anne ile bebeğin daha ilk anlardan itibaren birbirleri ile teması sağlanmalıdır. Çünkü bu tekniğin hemen sonuçları görülen pek çok faydası bulunmaktadır.

Bebeğinizle Ten Tene Teması Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Ten tene temas öncelikle henüz doğmuş olan bebeğin annenin göğsüne ya da karnına konulmasıyla gerçekleştirilir. Genellikle bebeğin göbek bağı kesilmeden hemen yapılır. Bebeğin başı yukarıya doğru göğsü anneye temas edecek şekilde yatırılır.

İdeal şartlarda bu pozisyonda annenin memesinin de bebeğe temas etmesi istenir. Ancak bebekten ilk anda emmesi beklenmez. Bu uygulamanın hem normal hem de sezaryen doğumlarda yapılması gerekir. Anne ve bebeğin bu pozisyonda bekleme süresinin en az bir saat olması gerektiği belirtilmektedir.

Buna ek olarak bu metot bebek doğduktan sonraki ilk günler içinde de yapılabilir. Yani ten tene temas tekniği sadece doğum anına özel bir uygulama değildir. Bu uygulamayı gerçekleştirmek için gün içinde sakin ve huzurlu bir zaman dilimi yakalamak en uygun seçenektir.

Annenin göğüs kısmını tamamen açması ve bebeği bu bölgeye yerleştirmesi gerekir. Bebeğin ya da hem bebeğin hem de annenin üstünün örtülmesi önemlidir. Bu sayede bebeğin vücut sıcaklığı korunmuş olur. Bu aşamada, küçük bebeklerde organların çevre şartlarına adaptasyon becerilerinin henüz yeni yeni geliştiğini unutmamak gerekir.

Böylece hem anne hem de bebek huzurlu ve sakin bir periyot geçirirler. Bu durumun sağladığı faydalara şu anda detaylı olarak değinmeyeceğiz ancak bebekle annenin bu şekilde yakınlaşmasının stres azaltıcı bir etkiye sahip olduğunu ifade etmek gerekir. Hatta daha önce de değindiğimiz vücut sıcaklığı dalgalanmalarına karşın ten tene temas sayesinde bir iç denge yakalamak mümkündür.

Bu Tekniğin Faydaları

Anne ile bebeğin temasının sağladığı faydalar son yıllarda pek çok bilim insanı tarafından araştırılmıştır. Cochrane Review tarafından yayımlanan bir çalışmaya göre, bu metot anne ile bebek arasındaki etkileşimi artırmakta ve doğum esnasında bebeğin ağlama miktarını azaltmaktadır.

Yani çalışmada bu ikili arasındaki sevgi paylaşımının ciddi oranda arttığı ortaya konmuştur. Örnek olarak, anne bebeğinin verdiği sinyalleri çok daha iyi anlarken aralarındaki iletişim daha akıcı bir nitelik kazanmakta ve bebeğin istekleri çok daha hızlı bir biçimde karşılık bulmaktadır.

Şili’de bulunan Pontificia Katolik Üniversitesi tarafından hazırlanan bir değerlendirme makalesine göre, ten tene temas yöntemi kadınlarda doğum sonrası depresyon riskini azaltmaktadır. Aynı şekilde elde edilen veriler, doğumdan sonra annenin hastanede geçirdiği gün sayısında da önemli ölçüde azalma görüldüğüne işaret etmektedir.

Daha önce de vurguladığımız gibi, bu tekniğin bir diğer faydası da bebeğin vücut sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olmasıdır. Yani anne ile ten tene temas bebeklerin normal gelişimleri için gerekli olan yeterli vücut sıcaklığı dengesinin sağlanmasına katkı sağlar.

Son olarak, bir üniversite hemşirelik çalışmasında da ifade edildiği gibi, doğumdan hemen sonra bu tekniği uygulayan annelerde emzirme oranı çok daha yüksektir. Ayrıca uterusun içeri kıvrılmasına yardımcı olduğu için enfeksiyon riskini azaltır. Bu durum, lohusalık dönemindeki annelerin daha az ilaç kullanmalarını sağlar.

anne ve bebek uyuyor
Anne ve bebek arasında uygulanan ten tene temas, her ikisinin de sağlığı açısından pek çok fayda sağlamaktadır.

Mümkün Oldukça Ten Tene Temas

Doğum esnasında kanguru metodu son derece doğal ve içgüdüsel olarak uygulanır. Bu metot hem anne hem de bebek açısından faydalıdır. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken çeşitli dezavantajlarının bulunduğunu da söylemek gerekir.

Obstetrik ve Jinekoloji Gelişmeleri tarafından yayımlanan bir çalışmada doğumdan sonraki o anda bebeğin hayatını riske atan komplikasyonların ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır. Her ne kadar düşük bir ihtimal de olsa örneğin ateş basması olasılığı görülebilir. Öyle bile olsa ten tene temas uygulaması için anneler teşvik edilmeli ve doğum ekibinin bu metot için hazırlıklı olması sağlanmalıdır.

Bu nedenle eğer bir bebek sahibi olacaksanız bu teknikle ilgili doğru bilgiler edinmeye çalışın ve nasıl uygulanacağını öğrenin. Aynı zamanda doğum anında yeni doğmuş olan bebeğinizle temasın keyfini çıkartın. Bu sayede bebeğin yeni tanıştığı dünyayla ilk tecrübelerinin daha az rahatsız edici olmasını sağlayabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Brundi M, Ma, G., & Am, L. (n.d.). CONTACTO PIEL A PIEL MADRE/HIJO PREMATURO. CONOCIMIENTOS Y DIFICULTADES PARA SU IMPLEMENTACIÓN.
  • Martínez-Martínez, T., & Damian-Ferman, N. (2014). Beneficios del contacto piel a piel precoz en la reanimación neonatal. Enfermería Universitaria, 11(2), 61–66. https://doi.org/10.1016/s1665-7063(14)72666-1
  • Biblioteca Cochrane Plus, L., & con, contacte. (n.d.). Contacto piel-a-piel temprano para las madres y sus recién nacidos sanos.
  • Rodriguez-Alarcón Gómez, J., Elorriaga, I., Fernández-Llebrez, L., Fernández, A., Avellanal, C., & Sierra, C. (2011). Episodios aparentemente letales en las primeras dos horas de vida durante el contacto piel con piel. Incidencia y factores de riesgo. Progresos de Obstetricia y Ginecología, 54(2), 55–59. Retrieved from https://medes.com/publication/64855
  • Raies, C. L., Doren, F. M., & Torres, C. U. (2012). Efectos del contacto piel con piel del recién nacido con su madre. Index de Enfermeria. Fundación Index. https://doi.org/10.4321/s1132-12962012000300007
  • Abdulghani, Nawal, Kristina Edvardsson, and Lisa H. Amir. “Worldwide prevalence of mother-infant skin-to-skin contact after vaginal birth: A systematic review.” PloS one 13.10 (2018): e0205696.
  • Guala, Andrea, et al. “Skin-to-skin contact in cesarean birth and duration of breastfeeding: A cohort study.” The Scientific World Journal 2017 (2017).
  • Safari, Kolsoom, et al. “The effect of mother and newborn early skin-to-skin contact on initiation of breastfeeding, newborn temperature and duration of third stage of labor.” International breastfeeding journal 13.1 (2018): 32.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.