Bebeğinizin Doğumuna Hazırlanmak İçin İpuçları

Bir bebeğin doğumu bebeğin ebeveynlerinin, kardeşlerinin ve hatta ailenin evcil hayvanlarının hayatını bile değiştirir. Bu yazımızda bebeğinizin doğumuna nasıl hazırlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz!
Bebeğinizin Doğumuna Hazırlanmak İçin İpuçları

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Bebeğinizin doğumuna hazırlanmak bir beşik ya da bir alt değiştirme masası almaktan çok daha fazlasını gerektirir. Ebeveynler, kardeşler ve hatta evcil hayvanlar bile gelecek değişikliklere karşı duygusal anlamda hazırlıklı olmalıdır.

Yeni bir aile bireyinin doğumu normalde mutlak bir mutluluk anıdır. Ancak, bu yeni küçük insan bir zamanlar bildiğiniz her şeyi değiştirir. Aşağıda, pratik ve duygusal düzeylerde bebeğinizin doğumuna hazırlanmak için size yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Bebeğinizin Doğumuna Hazırlanmak İçin İpuçları

Yazıya uyum sağlamanızı daha kolay hale getirmek için bu ipuçlarını pratik ve duygusal şeklinde ayırdık.

Öncelikle bebeğiniz doğmadan önce yapmanız ve almanız gereken şeylerden bahsedeceğiz. İkinci olarak ise yeni değişiklikler ile yüzleşmek için gereken zihinsel ve duygusal hazırlığa değineceğiz.

Bebeğinizin Doğumundan Önce Ne Yapmalı ve Almalısınız?

Bir anne ve yeni doğan bebeği.
Bebeğinizin doğumuna hazırlanmak için onun her şeyini organize edin. Ayrıca duygusal hazırlık da eşit derecede önemlidir.

Şu an aklınızda binlerce şey olduğunu biliyoruz. Hamilelik iç gözlem, mutluluk ve gerginlik zamanıdır. Elbette bazen istediğiniz her şeyi yapamayacağınızı hissedersiniz ve bu sizi strese sokar. Derin bir nefes alın ve rahatlayın. Hiçbir şey sizden ve bebeğinizden daha önemli değil.

İşte karar vermenize ve ne yapıp ne alacağınıza öncelik vermenize yardımcı olabilecek kısa bir görev listesi.

1. Bebek Nerede Uyuyacak?

Kendinize sormanız gereken ilk şey bebeğinizin nerede uyuyacağıdır. Bu sorunun cevabı ne yapmanız ve ne almanız gerektiğini bilmenin ilk adımıdır. Seçenekler şunlardır:

 • Bebeğinizle aynı odada uyumak. Eğer kararınız buysa, bebeğinizin odasını dekore etmeye başlamadan önce beşiğin odanıza sığıp sığmadığını, ve nereye ve nasıl yerleştirileceğini düşünmelisiniz.
 • Beraber uyumak. Eğer bu seçeneği tercih ettiyseniz bunu güvenli bir şekilde yaptığınızdan emin olmak zorundasınız. İspanyol Pediatri Birliği bu durumlarda yatağın yanına yerleştirilen, kenarı açık bir beşik önerir.
 • Bebeğiniz kendi odasında uyuyacak. Bu durumda, odalarını varışlarına tamamen hazır hale getirmelisiniz.

2. Bebeğiniz İçin Satın Alınacak Temel Şeyler

Bir bebek odası.
Bebeğin odasını dekore etmek ve tüm gerekli malzemeleri hazırlamak gelecek ebeveynler için heyecan vericidir.

Bebeğiniz için alışveriş yapmaktan daha çekici bir şey olamaz. Ancak bu gereksiz şeyler satın almanıza neden olabilir. Fazla para harcamaktan kaçınmak için gerekli şeylerin bir listesini hazırlamanızı ve bu listeye sadık kalmanızı öneririz. Ancak bazı şeylere para harcayabileceğinizi de bilmelisiniz.

İşte satın almanız gereken temel şeylerden bazıları:

 • Eğer kullanmayı planlıyorsanız bir sepet (her zaman bir beşik kullanmayı tercih edebilirsiniz)
 • Yanı açık ya da yuva şeklinde bir beşik
 • Bir alt değiştirme masası
 • Yatak takımı
 • Bir uyku tulumu (ya da iki tane)
 • Bir küvet
 • Havlular (en az iki tane)
 • Bebek bezleri ve ıslak mendil. Çok bez almamanızı öneriyoruz çünkü bebekler hızlı büyürler

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Sürekli Ağlayan Bir Bebek Nasıl Sakinleştirilir

3. Bebek Arabası ya da Taşıma Çantası?

Ebeveynlerin bir başka önemli sorusu, ve hızlı bir şekilde karar vermeniz gereken bir şey, şehrinizdeki mağazalardan birinden bir bebek arabası satın almak isteyip istemediğinizdir. Ebeveynlerin genellikle olası doğum tarihinden en az üç ya da dört ay önce bebek arabası sipariş ettiklerini unutmayın.

Bebeğinizi nasıl taşımayı planladığınıza da karar vermelisiniz. Daha fazla manevra alanı sağladığı için bir bebek askısı ve puset kombinasyonu ilginç olabilir. Bunu bir düşünün!

4. Bebeğin Kıyafetleri

Bebeğinin bezini değiştiren bir anne.

Ayrıca, ne kadar kıyafet almanız gerektiğini de merak ediyor olabilirsiniz. Bezlerde de olduğu gibi, iki sebepten dolayı çok fazla yeni doğan kıyafeti satın almaktan kaçınmalısınız:

 • Bebekler çok hızlı büyür ve genellikle birkaç hafta içerisinde bedenleri değişir.
 • Kıyafet veren kişiler genellikle en küçük bedenleri alırlar.

Bu noktada ne yapmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu durumu yönetmenin en pratik yolu size hediye vereceğini bildiğiniz o insanlarla konuşmak ve ihtiyacınız olan şeylerin yanı sıra beden konusunda da onlarla koordine olmaktır. Bebeğiniz yaklaşık olarak şunlara ihtiyaç duyacaktır:

 • 10 zıbın
 • 5 çift çorap
 • 10 tişört ve pantolon
 • 10 pijama
 • 5-6 kazak
 • 2 bebek şapkası

5. Hastane Çantası

Hastane çantanızı hazırlamak için son ana kadar beklemeyin. Cep telefonunuzun şarj cihazı, kendiniz ve bebeğiniz için kıyafetler, bebek bezleri ve hastanede kalmanız için ihtiyacınız olan önemli diğer şeyleri unutmamak için bunu zamanında hazırlayın.

6. Evinizi Bebeğinizin Gelişine Hazırlayın

Doğum tarihiniz yaklaştığında evinizin hazır olması gerekir. Bu kilerinizi tamamen doldurmak, evinizi düzenli ve temiz tutmak ve bir eylem planına sahip olmak anlamına gelir. Diğer bir deyişle, örneğin, siz yokken çocuklarınıza ya da evcil hayvanınıza kimin bakacağını bilmelisiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz: Kumaş Bebek Bezleri: Avantajları ve Dezavantajları

Duygusal Bir Düzeyde Bebeğinizin Doğumuna Hazırlanmak

Bebeğinin yanına yatmış, onu izleyen bir anne.
Bebeğiniz olması hayatınızı sonsuza dek değiştirecek, bu yüzden rahatlayın ve bu aşamanın keyfini çıkarın.

Bebeğinizin doğumu hayatınızı alt üst edecek. İlk günler aynı anda hem heyecan verici hem de yorucu olacak, ve hamileliğiniz sırasında bunun farkında olmalısınız.

Ebeveyn olmak kolay değil. Başka çocuklarınız bile olsa, bu hala bilinmeyen bir dünya ile karşı karşıya kalmak demek. Her bebek farklı ve tıpkı her ebeveyn gibi onların da kendi ihtiyaç ve beklentileri var.

Eğer başka bir çocuğunuz varsa, onları da gelecek değişikliklere hazırlamak önemlidir. Büyük kardeş olmak kolay değildir. Bundan dolayı onlarla konuşmalı, onlara bu durumla ilgili hikayeler okumalı ve her şeyden önce ilk aylarda çok sabırlı olmalısınız. Onlara, onları ne kadar çok sevdiğinizi gösterin, çünkü yeni bebeğin gelişiyle yerlerinin alındığını hissedebilirler.

Aynı şey evcil hayvanınız için de geçerli olabilir, çünkü yıllar boyunca sizin tüm dikkatinize o sahipti. Size eşlik eden hayvanlar çocuklar gibidir, yani onlar da yeni duruma adapte olana kadar sizin sabrınıza ve anlayışınıza ihtiyaç duyarlar.

Değişiklikleri küçültmeyin. Hem sizin hayatınızın, hem de tüm ailenizin hayatının değişmek üzere olduğunun farkında olun. Beklenmedik şeyler için hazırlanın, yeni yaşamınızı kucaklayın ve kötü bir gecenin sizi yaşıyor olduğunuz bu harika anın keyfini çıkarmaktan alıkoymasına izin vermeyin.

Görebileceğiniz üzere, bebeğinizin doğumuna hazırlanmak alışverişe gitmekten çok daha fazlasıdır. Bunun hayatınızı değiştireceğinin ve her şeyi kontrol edemeyeceğinizin farkında olmalısınız. Bunun neden olabileceği korkuya rağmen, dünyada bundan daha güzel bir şey yoktur!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.