Kumaş Bebek Bezleri: Avantajları ve Dezavantajları

Bebek bezleri tek kullanımlık mı, yoksa yıkanabilir mi olmalıdır? Ucuzluğu ve çevreye olan etkisi düşünüldüğünde, en iyi seçenek, kumaş bezler gibi görünüyor. Ancak yıkanabilir kumaş bezlerin aklınızda tutmanız gereken bazı ufak dezavantajları da var.
Kumaş Bebek Bezleri: Avantajları ve Dezavantajları

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kumaş bebek bezleri, günümüzde birçok anne tarafından tercih ediliyor. Her şeyden öte, bu yöntem hem çok ucuz hem de çevreye daha az zarar veriyor. Yıkanabilen bezlerin bazı avantajları var. Ancak aynı zamanda bu tür bezlerin birçok dezavantajı da bulunuyor. Bu yüzden bebeğiniz için hangi bezi kullanacağınıza karar verirken farklı etkenleri göz önünde bulundurun.

Kullan at bebek bezlerinden önce, sadece yıkanabilen bezler kullanılıyordu. Ancak günümüzde birçok kadın bazı nedenlerden dolayı bu eski yönteme geri dönüyor:

  • Kumaş bezler yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir.
  • Daha az çöpe neden olur.
  • Daha ucuzdur.

Aslında en başta bu bezleri edinirken belli bir oranda harcama yapmanız gerekecek. Çünkü bu bezler yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir; böylece uzun vadede tasarruf edersiniz. 

Buna ek olarak, kumaş bezler hipoalerjeniktir; genelde doğal elyaftan yapılırlar (kumaş bebek bezi dediğimiz zaman aklınıza büyükannelerinizin zamanında çocukları için kullandığı bezler gelmemelidir). Yeni çıkan kumaş bezler nispeten daha kolay yıkanır ve büyük hijyen problemlerine yol açmaz.

Her şey gibi, kumaş bezlerin de avantajlarının yanında bazı dezavantajları vardır. Şimdi bu avantajların ve dezavantajların bazılarına beraber göz atacağız. Bu sayede bebeğiniz için en doğru bezin hangisi olduğuna karar verebileceksiniz.

Kumaş bebek bezleri: Avantajları

annesi bebeğin altını değiştiriyor ve kumaş bebek bezleri

Kumaş bezler uzun vadede daha ucuz bir seçenektir ve çevreye de daha az zarar verir.

Bebeğinizin cildine iyi gelir

Bu tür bezlerin en iyi tarafı, bebeğiniz için sağlıklı bir seçenek olmasıdır. Aslında çoğu kumaş bez pamuk ve bambu gibi %100 doğal bileşenlerden elde edilir. Bu nedenle bebeğinizin cildinin tahriş olma ihtimali düşüktür.

Buna ek olarak, kumaş bezler kimyasal ürünler içermez ve bu yüzden de alerjik reaksiyonlara neden olmaz. Benzer şekilde, bu tür bezleri kullanan bebekler daha az dermatit sorunu yaşar.

Rahattır

Bu bezler doğal ve hava geçiren maddelerden yapıldığı için, bebeğiniz sıcakladığı zaman derisinin hava almasını sağlar ve teri içerde tutmaz. Benzer şekilde, kumaş bezlerin dokusu yumuşaktır ve bu özellikleri kullan-at bebek bezleriyle kıyaslanamaz bile.

Çevre dostudur

Kumaş bezler doğa dostudur. Birçoğunuz her yıl 20 milyar bebek bezinin çöpe atıldığını beli de bilmiyor. Her yıl çöpe giden bebek bezleri toplamda 3.5 milyon ton atığı meydana getiriyor. Örneğin kullan-at bezlerin doğada yok olması 500 yıl sürüyor. Yok olan kirli bezler aynı zamanda havaya metan gazı da salıyor. Yoğun metan gazı patlayıcıdır ve yanabilir. Metan gazını solumak ciğerleri zehirler. Tekrar kullanabileceğiniz bezleri tercih ederek, doğaya yardımcı olabilirsiniz.

Uzun vadede daha ucuzdur

Daha önce de belirttiğimiz gibi, eğer kumaş bezleri tercih ederseniz uzun vadede kazançlı çıkarsınız. Kumaş bezler kullan-at bezlere göre daha pahalıdır ancak bu bezleri tekrar kullanabilirsiniz. Her hafta yeni bez almak yerine, aynı bezleri yıkayarak daha uzun süre kullanacaksınız. Kafanızda bir hesap yapın ve ona göre karar verin.

Hatta çocuğu büyüyen arkadaşlarınızdan kullanmadıkları kumaş bezleri isteyebilirsiniz. Siz de ihtiyacınız sona erdiğinde bu bezleri başka birine verebilirsiniz. Bu şekilde bazı anneler harcama yapmak zorunda kalmayacak.

Kendi bezlerinizi tasarlayabilirsiniz

Bu bezler tek kullanımlık değildir ve kumaştan yapılmıştır. Bu yüzden hayal gücünüze göre bu bezlerin kenarlarını veya üzerini dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Aslında piyasada bulabileceğiniz kumaş bezler birçok farklı desen seçeneğini size sunuyor. Hatta bebeğinizin kıyafetleriyle uyumlu bezleri satın almayı tercih edebilirsiniz.

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: Yeni Doğan Bebeğin İlk Aylarda Bakımı

Kumaş bebek bezi kullanmanın dezavantajları

tatlı bebek uyuyor ve kumaş bebek bezleri

Bu saydığımız faydalarına rağmen, kumaş bezler bazı durumlarda zahmetli olabilir; özellikle evden uzakta olduğunuz zamanlarda bu bezleri kullanmak son derece zordur.

Kumaş bebek bezleri daha çok bakım ister

Tekrar kullanılabildiği için, bu bezleri her seferinde yıkamanız, kurutmanız ve katlamanız gerekiyor. Kumaş bezler, elbette kullan-at bezlerden daha zahmetlidir. Aynı zamanda, elinizdeki bez sayısına bağlı olarak bu bezleri sık sık yıkamanız gerekir. Temiz bezlerin tükenme ihtimalini göze alamazsınız.

Kumaş bezleri yıkarken özel bir çaba harcamanız gerekir, çünkü düzgün bir şekilde yıkamazsanız eğer kumaş bez kokacak ve bazı problemlere neden olacaktır. Doğal temizlik ürünlerini tercih edin ve kimyasal dezenfektanlardan kaçının. Kimyasal temizlik ürünleri, bebeğinizin cildini tahriş edebilir.

Kirli bezler, siz onları yıkayana kadar bir köşede kokarak bekleyecektir

Eğer kullan-at bebek bezlerini tercih ediyorsanız, bez değiştirmenin ne kadar kolay olduğunu bilirsiniz. Kirli bezi doğrudan çöpe atarsınız. Ancak kumaş bebek bezi kullanıyorsanız ve evde değilseniz, eve gidene kadar kirli bezi çantanızda tutmanız gerekir.

Eğer evden kısa süreliğine çıkmışsanız bu durum bir sorun oluşturmaz, ancak uzun saatler boyunca kirli bezlerle dışarda gezmeniz ve seyahat etmeniz imkansızdır. Kirli bezlerden yayılan koku sadece sizi değil, etrafınızdaki insanları da rahatsız eder. 

Bazı kreşler bu tür bezleri kabul etmiyor

Çoğu kreş, bu tür kumaş bezlerle uğraşmak istemez. Siz çocuğunuzu kreşten alana kadar, bir kenarda duran kirli bezlerle ilgilenmek istememeleri anlaşılabilir. Bu yüzden çoğu merkez, kullan-at bezlerin kullanımı şart koşar.

Görebileceğiniz gibi, kumaş bezlerin birçok avantajı bulunuyor. Ancak çok az da olsa, bu bezleri kullanmanın bazı dezavantajları da var. Ancak unutmayın, sadece bir çeşit bezi kullanmak gibi bir zorunluluğunuz yok; ihtiyacınıza göre hem kullan-at bezleri hem de kumaş bezleri kullanabilirsiniz.

Söz konusu çevre, bebeğinizin cildi ve cüzdanınız olduğunda, kumaş bezleri kullanmanızı öneriyoruz. Ancak evden uzakta vakit geçirdiğiniz zaman en mantıklı seçenek kullan-at bezlerdir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Shanon A, Feldman W, James W, Dulberg C. Diapers: what do parents choose and why?. Can Fam Physician. 1990;36:1705–1708.
  • Shanmugasundaram, O. L., & Gowda, R. V. M. (2011). Study of Bamboo and Cotton Blended Baby Diapers. Research Journal of Textile and Apparel. https://doi.org/10.1108/RJTA-15-04-2011-B005
  • Zimmerer, R. E., Lawson, K. D., & Calvert, C. J. (1986). The Effects of Wearing Diapers on Skin. Pediatric Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1525-1470.1986.tb00497.x

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.