Tırnak Mantarı için 7 Ev Reçetesi

Mantarın büyümesini önlemek için, etkilenmiş bölgeyi temiz tutup mantarın yayılmasına katkı sağlayan nemi en aza indirmelisiniz.
Tırnak Mantarı için 7 Ev Reçetesi

Son Güncelleme: 10 Eylül, 2018

Tıpta onikomikoz adıyla da bilinen tırnak ve ayak mantarı, tırnağın renginin solmasına, soyulmasına ve güçsüzleşmesine neden olur. Dünya çapında oldukça yaygın olan tırnak mantarı, daha çok erkeklerde yaygın olmakla birlikte, nüfusun yüzde 3 ile 4’ünü etkiliyor.

El tırnaklarınız yerine ayak tırnaklarınızda mantar gelişmesinin nedeni ise, ayakkabı ve çorap giyilmesi veya mantarın yayılmasında etkili olan sıcak ve nemli bir bölgede yaşanması faktörüdür.

El veya ayak tırnağınızda olması fark etmez, tırnak mantarı tüm tırnağı etkileyen rahatsız edici ve hoş olmayan bir problemdir.

Tırnak mantarı tedavisi oldukça zordur ve etkisini göstermesi uzun sürebilir. Bugünlerde mantar enfeksiyonu sorunuyla mı boğuşuyorsunuz? Aşağıdaki ev reçetelerine bir göz atın.

Tırnak Mantarı Reçeteleri

1. Elma sirkesi

elma sirkesi ve elmalar

Elma sirkesinde bulunan asit, el ve ayak tırnağındaki mantarları yok etmeye yarayan aktif bir bileşendir.

Cildin pH seviyesini düzenleyerek, mantarın hızla çoğalmasını sağlayan şartları aksi yönde değiştirir.

Nasıl kullanılır?

 • Eşit ölçüde su ve sirkeyi karıştırın. Ayağınızı veya tırnağınızı içine sokun. 15-20 dakika içinde bekletin.
 • Tırnağınızı iyice kuruladıktan sonra düzenli olarak kullandığınız kremi sürün.

2. Sarımsak

Sarımsak, tırnak mantarı dışında birçok problemde kullanılan doğal bir malzemedir. Sahip olduğu antibiyotik ve antimikrobik özellikler enfeksiyona neden olan mantar ve bakterileri azaltır.

Nasıl kullanılır?

 • 10 diş sarımsağı ezin ve ılık bir kase suya ekleyin. Birkaç dakika dinlenmeye bırakın. Sonra etkilenmiş bölgeyi 15 dakika kadar içinde bekletin.
 • Bir diğer seçenek de sarımsağı zeytinyağıyla karıştırıp tırnaklara uygulamaktır.  Bu karışımı 30 dakika boyunca tırnağınızın üstünde bekletmeniz yeterli.

3. Yoğurt

ahşap masa sarı kareli örtü bir kase yoğurt

Probiyotik olarak bilinen yoğurtta yaşayan aktif bakteri kültürleri mantar enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olurlar.

Nasıl kullanılır?

 • Birkaç kaşık sade yoğurdu etkilenmiş bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin. Sonra ılık suyla yıkayın.
 • Bunun yanı sıra günlük beslenme programınıza akşam ve sabah tüketmek üzere biraz yoğurt ekleyebilirsiniz.

4. Çay ağacı yağı

Antiseptik özellikleri sayesinde çay ağacı yağı her türlü mikroorganizmadan arındırırken, el ve ayaklarınızın daha sağlıklı hale gelmesini sağlar.

Tropikal tarzda yüzde onluk çay ağacı yağı kullanımı, atletlerin tırnak mantarı bakımı için evde uygulayabilecekleri en iyi yöntemlerden biridir.

Yüzde 25 ve 50’ye kadar olan yoğunluktaki yağ da enfeksiyonları tedavi etmede etkilidir.

Eğer yüzde yüz saflıktaki çay ağacı yağını günde iki kez uygularsanız üç ay sonunda yüzde 56’lık, altı ay sonunda ise yüzde 60’lık bir iyileşme kaydedilebilir.

Nasıl kullanılır?

 • Az bir miktar çay ağacı yağını mantarlı bölgeye günde iki-üç kez uygulayın.
 • Bu tedavi asla ağızdan alınmamalıdır; sersemlik, kaşıntı, dengesizlik, yürüme bozukluğu hatta komaya bile neden olabilecek yan etkilere sahiptir.

5. Vicks VapoRub

Soğuk algınlığı ve grip için kullanılan bu merhem aynı zamanda tırnak mantarları için de kullanılabilir.

Nasıl kullanılır?

 • Enfekte olmuş bölgeyi iyice yıkayın ve kurulayın. Az bir miktar Vicks VapoRub’u her yerine nüfuz edecek bir şekilde sürün.
 • Bu tedaviyi günde iki kez, özellikle yatmadan önce uygulayın.

6. Karbonat

karbonat kavanoz kaşık

Karbonat asidik olduğundan, tırnak sağlığınızı etkileyen mantarlarla ve diğer mikroorganizmalarla savaşmada yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

 • Biraz limon suyu ve karbonatı karıştırarak bir macun hazırlayın, doğrudan etkilenmiş bölgeye uygulayın.
 • Aynı zamanda bir tutam karbonatı ayakkabınıza serperek orada yaşayan diğer bakterilerle de savaşabilirsiniz.

7. Limon suyu

Antibiyotik ve mantar düşmanı özelliklere sahip olması, limonu mantar tedavilerinde en etkili yöntem haline getirir ve bu problemden sonsuza kadar kurtulmanızı sağlar.

Nasıl kullanılır?

 • Birkaç limonu sıkarak suyunu çıkarın ve sıvı olarak etkilenmiş bölgeye uygulayın.
 • Aynı zamanda kestiğiniz bir dilim limonu da bölgeye doğrudan sürebilirsiniz.

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Piraccini BM, Alessandrini A. Onychomycosis: A Review. J Fungi (Basel). 2015;1(1):30–43. Published 2015 Mar 27. doi:10.3390/jof1010030
 • Ghannoum M, Isham N. Fungal nail infections (onychomycosis): a never-ending story?. PLoS Pathog. 2014;10(6):e1004105. Published 2014 Jun 5. doi:10.1371/journal.ppat.1004105
 • Shirwaikar AA, Thomas T, Shirwaikar A, Lobo R, Prabhu KS. Treatment of onychomycosis: an update. Indian J Pharm Sci. 2008;70(6):710–714. doi:10.4103/0250-474X.49088
 • Kelly, S., Liu, D., Wang, T., Rajpara, A., Franano, C., & Aires, D. (2017). Vinegar Sock Soak for Tinea Pedis or Onychomycosis. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2017.09.043
 • Zanni, P. C. M. D., Shinobu-Mesquita, C. S., Bonfim-Mendonca, P. S., Guilhermetti, E., Maluf, M. L. F., Negri, M., … Svidizinski, T. I. E. (2013). Antifungal activity of ajoene on Fusarium spp onychomycosis isolates. Mycoses3), 143–144. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1111/myc.12124
 • Huertas, R. A. P. (2013). Yogur en la salud humana. Revista Lasallista de Investigacion9(2), 162–177.
 • Carson, C. F., Hammer, K. A., & Riley, T. V. (2006, January). Melaleuca alternifolia (tea tree) oil: A review of antimicrobial and other medicinal properties. Clinical Microbiology Reviews. https://doi.org/10.1128/CMR.19.1.50-62.200

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.