Tırnak Mantarından Kurtulmak İçin 2 Ürün

Bu iki ürünün içindeki mantar düşmanı elementler, mantarların kolaylıkla üreyemeyeceği bir çevre yaratırlar. Fakat en iyi sonuçları görmek için düzenli olarak kullanın.
Tırnak Mantarından Kurtulmak İçin 2 Ürün
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sarılaşmış tırnak, parmakların arasındaki çatlama ve kaşıntı… Bunlar mantar enfeksiyonun işaretleri olabilir. Bu durum ortalama 5 insandan 1’ini etkilemektedir, ve tıp alanında onikomikoz olarak bilinir. Dermatofidit mantar enfeksiyonu sebebiyle meydana gelir.

Erkekleri kadınlardan daha fazla etkiler, fakat yine de kadınların da büyük bir yüzdesinde görülmektedir. Oluşumu bağışıklığın düşmesine, aşırı terlemeye, yanlış ayakkabı giymeye ve bu mikroorganizmaları besleyebilecek diğer faktörlere bağlıdır.

Günümüzde piyasada, bu enfeksiyonu tedavi eden ve tırnak mantarını yok eden gerçekten yüzlerce tedavi vardır. Fakat bu ürünlerin çoğu hem pahalıdır hem de düzenli olarak uygulasanız bile size en iyi sonuçları vermez.

Şanslıyız ki, basit malzemelerle etkili sonuçlara ulaşabileceğimiz ve kendimiz hazırlayabileceğimiz birçok doğal çözüm de vardır ve bunun için çok fazla para dökmemize de gerek yoktur.

Bu yazımızda, anti-mantar özelliklere sahip 2 malzemeyi tırnak mantarını yok etmek ve ayaklarınızı iyileştirmek için nasıl kombine edeceğinizi göstereceğiz. Daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız?

Sadece 2 malzeme ile tırnak mantarını yok edin

Mantar sadece bir gecede fazla miktarda ürün uygulayarak yok olmaz. Tam sonuçları görmek istiyorsanız hijyeninizi arttırmalısınız ve anti-mantar tedavileri düzenli olarak kullanmalısınız.

Karbonat ve elma sirkesi neredeyse hepimizin mutfağında bulunan ürünlerden. Bu 2 ürünü kullanarak tedavimizi hazırlayacağız ve kötü görüntüye sebep olan bu soruna bir son vereceğiz!

Bu iki madde de, içeriğindeki aktif maddeler sayesinde ve vücuda sağladıkları fayda ile alternatif ilaçlar olarak bilinirler.

Karbonatın özellikleri

kasede karbonat

Sodyum bikarbonat pişirmede ve çevre dostu temizlemede kullanılan beyaz bir pudradır. Alkalin, antiseptik ve antioksidan özellikleri birçok sorunun tedavisinde onu faydalı bir hale getirmektedir.

Cildi bölgesel olarak ölü hücrelerden arındırmak, temizlemek için kullanılabildiği gibi, enfeksiyonlar ile savaşmak için de kullanılır. İçeriğindeki aktif maddeler mantar ile savaşır ve bunların tırnak yüzeyine hasar vermesini engeller.

Çok güçlü doğal bir koku giderici olduğunu da ayrıca belirtmek isteriz. Bakteriler yüzünden oluşan kötü kokuları nötralize etmek için idealdir.

Elma sirkesinin özellikleri

elma sirkesi

Elma sirkesi genellikle salatalarda ve bazı tariflerde sos olarak kullanılır. Besleyici elmaların fermantasyonu ile elde edilir, bu süreç de yararlı bakterilerin ve mayanın sirkeyi oluşturmasını sağlar.

Malik ve asetik asit içerir, bunlar da çeşitli enfeksiyonlar ile etkili olarak savaşan alkalize edici özellikleri olan asitlerdir. Mantarın gelişmesini destekleyen çevresel koşulların özelliğini değiştirir. Düzenli olarak uygulamak mantarın yayılmasını önlemek için alınan çok etkili bir önlem olacaktır.

Ayrıca içinde ciddi miktarda bioflavonoid, vitamin, mineral ve pektin bulunur.

Bu yazıya da bir göz atın: Ayak Mantarını Önleyin ve Tedavi Edin

Tırnak mantarından kurtulmaya yarayan bu tedaviyi nasıl hazırlayacağım?

tırnak bakımı

Bu anti-mantar tedavisi iki maddenin de tırnaktaki mantarı öldürücü özelliklerinin faydalarının avantajlarını kullanır.

Önce sirkeyi kullanacağız, direkt olarak da uygulayabilirsiniz, ya da sirke ile bir ayak banyosu da yapabilirsiniz. Ardından, bir sonraki malzeme olarak karbonatı kullanacağız ki, tedavimizin etkisini arttırabilelim.

Malzemeler

 • ½ bardak elma sirkesi
 • 6 bardak sıcak su
 • 3 yemek kaşığı karbonat

Hazırlanışı

 • Bir ayak banyosunda sirkeyi ve 3 bardak sıcak suyu karıştırın.
 • Ayaklarınızı bu karışıma sokun ve 20 dakika boyunca bekletin.
 • Ardından ayaklarınızı iyice kurulayın.
 • Şimdi 3 bardak sıcak su ve karbonat ile bir karışım hazırlayın ve bu karışımda ayaklarınızı 15 dakika kadar beklettikten sonra güzelce kurutun.
 • Ölü hücrelerden arındırıcı bir ürün ile ayaklarınıza güzelce ve nazikçe masaj yapın.
 • Mantar enfeksiyonunu tamamen ortadan kaldırmak için, sonuçları gözünüzle iyice görene kadar bu süreci her akşam tekrarlayın.
 • Ayrıca, karbonat ve elma sirkesinden bir macun da hazırlayabilirsiniz, bunu direkt olarak mantar oluşan tırnağa sürebilirsiniz. Sürdükten sonra bir bandaj ile kapatın ve bütün gece bekletin.

Bu tedavi ile, mantarın büyüyemeyeceği, sevemeyeceği asidik bir ortam yaratacaksınız. Birkaç gün içerisinde farkı siz de gözlemlemeye başlayacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ballesté, R., Mousqués, N., & Gezuele, E. (2003). Onicomicosis: revisión del tema. Rev. Méd. Urug, 93–106.
 • López-Jodra, O., & Torres-Rodríguez, J. (1999). Especies fúngicas poco comunes responsables de onicomicosis. Rev Iberoam Micol.
 • Arrese, J. E., Valverde, J. C., & Pierard, G. E. (2005). Un nuevo enfoque sobre la epidemiología de las onicomicosis. Rev Iberoam Micol.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.