Tuhaf Olmak Bazen Harika Olmanın Sonucudur

Daha önce birileri ne anlama geldiğini bilmeden size
Tuhaf Olmak Bazen Harika Olmanın Sonucudur

Son Güncelleme: 04 Şubat, 2019

Günümüz dünyasında deha çok yaygın değildir. Bunun nedeni, insanların beceriden ziyade cesaretten yoksun olmasıdır. Biraz tuhaf davranmaya cesaret eden, her anın tadını çıkaran kişi, gerçekten orijinal olabilir.

Şüphesiz, siz de farklı tarzı olan birilerini tanıyorsunuz. Bu kişiler günün modasını takip edip etmeyi umursamazlar – yürür giderler, başkaları onların seçimlerini çılgınlık olarak değerlendirirken, onlar kendileri karar verirler.

Bu insanlar hayranlık uyandırıcıdır, cesurdur ve özgürdür. Aslında sizin de onlardan biri olma olasılığınız yüksek. Ancak, bu dürtüyü içinizde hissediyorsanız ve onu takip etmeye cesaret edemiyorsanız, size artık bu konuda bir adım atmanızı öneriyoruz. Ruhunuzun olmak istediği o tuhaf insan olmaya cesaret edin! Hayatınızın her gününde harika olmaya cesaret edin!

Hepimizin aynı olmasını isteyen bir toplumda farklı olmak

Sosyologların ve antropologların “bilgi toplumu” olarak sınıflandırdıkları çağda yaşadığımızı görmek heyecan uyandırıcı. Teknoloji ve bilimsel gelişmeler kesinlikle inanılmaz biçimde ilerledi ve pek çok gündelik alışkanlığımızı değiştirdi. İnsani değerler ve ilişkiler ise bu gelişmelerin yanında ikinci planda kaldı.

Dayanışma, saygı ve hoşgörü gibi temel değerlerin yokluğu göze çarpıyor. Yabancı ülkelerden gelen “diğerlerinden”, bir ideolojiye, bir iktidar yapısına veya ortak bir düşünce tarzına karşı duranlardan korkuyoruz.

kukla kadın resmi

Nasıl giyindiğimizin kim olduğumuzdan daha değerli olduğu bir gerçeklikte yaşıyoruz. Bu durum, toplumları “likit toplum” olarak tanımlayan tanınmış sosyolog Zygmunt Bauman tarafından defalarca açıklanmıştır.
 • Çoğu insanın duygusal tüketim ve materyalizmin hakimiyeti altındadır. Karşılaştığımız insanlarla bir araya gelmek için neredeyse hiç çaba göstermiyoruz; hızlı ilişkiler ve anlık zevkler hayatımızın normu.
 • Farklı olmak garipsenme ve şüphe yaratır çünkü norm değildir ve toplumun kurduğu konfor bölgelerimizi terk etmememiz gerektiğini, bunun yerine modanın, başkalarının kararlarının ve tükettiklerimizin yol gösterici olması gerektiğini söyleyen tüketim ve alışkanlık modellerinin içine oturmaz.

Farklı olmaya cesaret edin ve sizi tutan bağları koparın

Sınıfın arka sıralarında oturup sınıf arkadaşlarını biraz keder ve anlamamazlıkla izleyen çocuklar vardır.

 • Bu olağanüstü çocuklara “garip” isminin takılması olasıdır. Belki de yetenekleri o kadar dikkate değerdir ki öğretmenleri bile bunu fark eder ve onların tembel veya yaramaz olduklarını düşünür. 
 • Toplumumuzda aslında harikulade olsalar da “tuhaf” olarak adlandırılan bir çok insan var.

Steve Jobs ya da Bill Gates’i düşünün, onlar okulu bitirmedi ve diğerleri onları anlamazken veya sadece eleştirirken içgüdülerini takip etmeye cesaret ettiler. Bu karmaşık ve üstün figürler günümüz gençlerine örnek olmaya devam ediyor.

mutlu kadın ve toprak resmi

Hepimiz bizi sarıp hareketlerimizi belirleyen, fark edilmez ve kalıcı iplere maruzuz:

 • Yetiştirilme biçimimiz ve ailelerin bizden beklentileri
 • Başarılı olabilmek için uyum sağlamamız gereken güzellik ve davranış idealleri ile, kilo vermemiz gerektiğini düşündüren bedenlere sahip moda endüstrisi
 • Birisi çevresindeki insanlarca “garip” olarak nitelendirildiğinde, başkaları onun belirleyici ancak sıra dışı olan niteliklerini kabul edemediği için genelde uyum sağlayamadığı ve içinde esasen yanlış olan bir şeylerin bulunduğuna inanır.

Bunlar göz ardı etmeyi öğrenmeniz gereken gereksiz acı sebepleridir. 

 • İnsanların aynı olduğu bir dünyada gerçek değer kuralları yıkmak ve kendi sesinize sahip olmaktır.
 • Sizin özel niteliklerinizi, fikirlerinizi ve yaşam seçimlerinizi kabul edemeyenler veya onları aşağılayanlar samimi ilgiyi hak etmez.
 • Onlara saygı göstermelisiniz, ama her zaman sizi kabul etmeyenlerin yaratacağı kederden uzak durmak daha iyidir.
özgür kadın

İster inanın ister inanmayın, ne kadar garip özellikleriniz olsa da, ne kadar deli veya dahi olsanız da, düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz ve onlarla eşleşecek biri her zaman vardır. Sonuçta, hepimiz güzel ve özel insanlarız ve hepimiz cesarete ve tutkuya ihtiyaç duyarız. 

Ne duruyorsunuz? Adımınızı atın. Her gün kendiniz olmaya cesaret edin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Blixen, C. (2010). Variaciones sobre lo raro. Cuadernos LIRICO. Revista de la red interuniversitaria de estudios sobre las literaturas rioplatenses contemporáneas en Francia, (5), 55-72.
 • Gaston, K. J. (2012). The importance of being rare. Nature, 487(7405), 46-47.
 • Rocca, A. V. (2008). Zygmunt Bauman: modernidad líquida y fragilidad humana. Nómadas. Critical Journal of Social and Juridical Sciences, 19(3).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.