Tükenmişlik Sendromu için 4 Homeopatik Çözüm

Tükenmişlik sendromu, iş stresine aşırı maruz kalmanın neden olduğu fiziksel, zihinsel ve duygusal tükenme halidir. Tükenmişlik sendromu için homeopatik ilaçları keşfetmek için yazımızı okuyun.
Tükenmişlik Sendromu için 4 Homeopatik Çözüm

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2021

Homeopatik ilaçlar hastalıklara karşı birinci basamak tedavi değildir; bununla birlikte, tükenmişlik sendromu semptomlarını azaltmaya yardımcı olan homeopatik uygulamalar mevcuttur. Bu durum yakın zamanda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından duygusal bir bozukluk olarak kabul edilmiştir. WHO bu durumu, çalışma ortamı ve onun yarattığı stresle ilgili zihinsel bir tükenme hali olarak tanımlar. Bu nedenle, hastalar düşük performans, uzun süreli yorgunluk, işle ilgili olumsuz duygular ve fiziksel sorunlar yaşayabilir. Aşağıda tükenmişlik sendromu için 4 homeopatik ilaçtan bahsedeceğiz.

Tükenmişlik sendromu için homeopatik ilaçlar

Tükenmişlik sendromu için homeopatik ilaçları öğrenmeden önce, bir profesyonele danışmanın önemini hatırlamak önemlidir. Öncelikle, uyku bozuklukları, baş ağrıları ve sindirim sorunları gibi fiziksel semptomların varlığı konusunda muhtemelen doktorunuza danışmak isteyeceksiniz.

Doktorunuz bu sorunlar için organik nedenler bulamazsa, psikolog gibi başka bir uzmanı ziyaret etmenizi önerebilir. Bu ruh sağlığı uzmanı, tükenmişlik sendromuna karşılık gelip gelmediğini kontrol etmek için fiziksel ve psikolojik semptomları doğrulamaktan sorumlu olacaktır. Ayrıca, teşhis için aşağıdakiler gibi tamamlayıcı testler önerebilir:

Bir uzman tanıyı koyduğunda, çalışma ortamında duyguların nasıl yönetileceğini öğrenmek için birkaç strateji önerebilir. Ayrıca, yaşam tarzınızı iyileştirmenizi ve fiziksel egzersiz yapmanızı tavsiye edeceklerdir. Doktorunuz, tedaviye destek olarak bazı homeopatik ilaçları ve benzerlerini denemenizi tavsiye edebilir. Aşağıda, seçenekler hakkında konuşacağız.

işyerinde stres yaşayan adam
Tükenmişlik sendromu, çalışan üzerinde çok fazla baskı oluşturan çalışma koşullarıyla ilişkilidir.

1. Acidum Phosphoricum 15 CH

Tükenmişlik sendromu durumunda uzmanların önerdiği homeopatik ilaçlardan biri de Acidum Phosphoricum 15 CH’dir. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinin işlettiği sitelerden biri olan DailyMed‘de yer alan bilgilere göre bu ürün, zihinsel yorgunluk belirtilerini geçici olarak gidermeye yardımcı oluyor.

Özellikle sinir sisteminin sağlığını destekler ve bu nedenle uykusuzluk, uyuşukluk ve baş ağrısı gibi sorunları azaltabilir. Tavsiye, günde 3 kez veya homeopatınızın reçete ettiği şekilde 3 ila 5 granül tüketmektir.

Önemli not: Belirtilen kaynağa göre, bu homeopatik ilaç Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından değerlendirilmemiştir ve bu nedenle güvenliği ve etkinliği hakkında veri yoktur. Bu nedenle, doktorunuzun tavsiyelerine uyarak dikkatli kullanmalısınız.

2. Ignatia Amara 15 CH

Uzmanlar tükenmişlik sendromunun fiziksel ve duygusal belirtileri için Ignatia Amara 15 CH’yi önermektedir. Duygusal taşikardi, korku, kaygı ve depresif semptomların azaltılmasına katkıda bulunduğuna inanıyorlar. Aile hekimi ve homeopati uzmanı José Ignacio Torres’e göre, uykusuzluk ve gerilim baş ağrısına da yardımcı oluyor.

Bu uzman, bu çare yardımcı olabilse de, çoğu durumun psikoterapi veya başka tür ilaçlar gerektirdiğini vurgulamaktadır. Bu nedenle, bir psikologa danışmak her zaman ilk seçeneğiniz olmalıdır. Ayrıca hastalıklardan muzdarip olmanız veya tedavi altında olmanız durumunda tüketiminden kaçınmak ve doktora gitmek en iyisidir.

Bu tür ürünlerin bilimsel kanıtlardan yoksun olduğunu ve yan etkilerinin olmadığını hatırlayalım. Bu nedenle doktor veya homeopat her vaka için güvenli dozu belirlemeye yardımcı olacaktır.

3. Aconitum Napellus 15 CH

Farmacia Profesional dergisindeki bir makalede, Cantabria Homeopatik Tıp Derneği başkanı Concepción Calleja Peredo, Aconitum napellus’un agorafobili veya agorafobisiz panik durumlarında yararlı bir ilaç olduğunu açıklıyor.

Genel olarak uzmanlar, tükenmişlik sendromu olan kişilerde görülenler gibi anksiyete ve depresyon dönemleri için önermektedir. Ayrıca, çalışanın ıstırap ve ajitasyon ile birlikte uykusuzluk veya gece uyanışları varsa bunu tavsiye ederler.

Önerilen Aconitum napellus 15 CH dozu, semptomlara bağlı olarak daha fazla veya daha az granül içerebilir. Kesin dozajınızı doktorunuz belirlemelidir.

gece tükenmişlik yaşayan kadın
Aconitum napellus, çalışanın uykusuzluk atakları veya gece uyanmaları varsa önerilir.

4. Argentum nitrikum 15 CH

Dr. Calleja Peredo tarafından yayınlanan aynı yayında, Argentum nitricum anksiyete için homeopatik bir çare olarak tavsiye edilmektedir. Genel olarak, uçağa binmek, sınava girmek, toplantıya katılmak ve benzeri beklenti korkusu veya fobisi olan kişilere yardımcı olur.

Ayrıca titreme, ishal, baş dönmesi ve gerilim tipi baş ağrıları gibi belirtilerde de faydalıdır. Tükenmiş çalışan için strese ve uzun süreli yorgunluk hissine karşı bir müttefiktir. Homeopat, her duruma göre uygun dozu belirlemelidir.

Tükenmişlik sendromu söz konusu olduğunda çalışma ortamınızı iyileştirmek önemlidir

Bu sorun doğrudan iş stresi ile ilgili olduğundan, tükenmişlik sendromuna çeşitli şekillerde yaklaşmak önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz tükenmişlik sendromu için tamamlayıcı homeopatik ilaçlara ek olarak, çalışma ortamını daha keyifli hale getirmek için iyileştirmek önemlidir.

İş stresi koşulları düzelmezse, sonuçlar ciddi olabilir. Bu nedenle, bir psikologa görünmeniz ve duygularınızı yönetmek için teknikler öğrenmeniz de önerilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.