Tütün Hakkında Yanlış Bilinen 8 Gerçek

01 Ekim, 2020
Tütünün gerçekten ne kadar zararlı olduğunu biliyor musunuz? Tütünle ilgili en tehlikeli 8 efsaneyi öğrenin. Sigara içiyorsanız artık vazgeçme zamanı geldi!

Tütün tüketimi, vücuda olan olumsuz etkileri konusundaki uyarılara rağmen insanların en büyük kötü alışkanlığı haline gelmiştir. Bu makalede tütün hakkında yanlış bilinenlere göz atmak istiyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tütünün halk sağlığına yönelik ana tehditlerden biri olduğunu ve tüketicilerin çoğunun sigara içmekle ilgili hastalıklar yüzünden hayatlarını kaybettiğini belirtiyor.

Tütün hakkında en endişe verici şey, binlerce sigara içicisinin bağımlılığını haklı göstermek istemesi, sigaranın neden olduğu hasarı en aza indirmeye çalışması veya sigaranın vücut dokuları ve hücreleri için ne kadar tehlikeli olduğunu göz ardı etmeye çalışmasıdır.

Bu nedenle, bazı insanlar için karışıklığa neden olabilecek sigaraya ilişkin bazı yanlış inançları açıklığa kavuşturmak gereklidir. Bugünkü yazımızda tütün hakkında bilinen bu yanlış inançlar hakkında bilgi sahibi olun!

Tütün hakkında yanlış bilinenler

1. Tütün hakkında yanlış bildiklerimiz: Sigara içmek rahatlatır

sigara içmek

Endişe ve stresle baş etmenin etkili bir yol olduğuna inandıkları için binlerce insan tütün bağımlısı haline geliyor. Şu an sigara içtiği için tütün bırakmaktan çekinen, hatta tütünü bırakmanın yaratacağı gerginlikle baş edemeyeceklerini düşündükleri için sigaradan vazgeçmek istemeyen insanlar vardır.

Gerçek şu ki; sigara vücudu rahatlatmaz. Aksine, içerdiği toksinler sinir sistemini etkiler ve ani ruh hali değişikliklerine neden olur. Bir anlık rahatlama hissi yaratabilir; ancak zamanla istenmeyen etkilere neden olur.

2. Birkaç adet sigara içmek zararlı değildir

Günde sadece birkaç adet sigara içmek de sağlığınıza zarar verebilir; ancak bu hasar aşırı miktarda içildiğindeki kadar agresif bir etki oluşturmaz. Aşırı tütün tüketimi akciğer kanseri riskini artırırken, az miktarda sigara içmek kardiyovasküler hastalıkların gelişimine neden olur.

Ayrıca okuyun: Sigarayı Bıraktığınızda Dış Görünüşünüzde Değişecek 5 Şey

3. Sağlık sorununuz yoksa sigara zararlı değildir

sigara içen kadın

Dikkatli olun! Bu yanılgı yüzünden pek çok insan sigaradaki toksinlerin zararlı yan etkilerinden zarar görmeden sigara içebileceklerini düşünüyor. Sağlık problemi olmayan insanlar tütünü hayatlarına soktuktan sonra yaşam kalitelerini hızla azaltırlar.

4. “Light” sigaralar daha az zarar verir

Popüler “hafif” sigaralar, daha düşük miktarda nikotin ve katran içerir. Ancak bu, nikotin ve katran içermedikleri anlamına gelmez. Bu tütün çeşidi de sağlık için zararlıdır; çünkü dumanı ve toksinleri solunum sağlığını etkiler.

5. Spor yapmak tütünün neden olduğu toksinleri azaltır

spor yapan kadın

Pek çok toksinin egzersiz sırasında terlemeyle vücuttan atıldığı doğrudur; ancak toksinlerin önemli bir kısmı kanda ve boşaltım organlarında kalmaya devam eder. Bu toksinler dokularda birikir ve zamanla atletik sportif performansı azaltır.

6. Sigarayı bırakmak imkansızdır

Bu doğru değildir! Sigara bırakmada bazı semptomlar meydana geldiğini inkar etmesek de, sigarayı bırakmanın mümkün olduğuna eminiz. Beyin sigaradan alınan nikotin dozunu talep etmeye devam edeceğinden, asabiyet ve anksiyete gibi semptomlar oluşabilir.

Bağımlılar bu problemlerin üstesinden gelmek zorundadırlar. Buna rağmen, uygun destek ve tavsiye ile zamanla bu kötü alışkanlığı bırakmak mümkündür. Zaman geçtikçe, artık sigara içmek zorunda hissetmeyeceksiniz.

7. “Sigara çoktan sağlığımı etkilemiş olabilir, bu saatten sonra neden bırakayım?”

tütün hakkında yanlış bilinen gerçekler

Yıllardır her gün birkaç adet sigara içiyor olsanız bile, hiçbir zaman sigarayı bırakmak için geç değildir. Bunu yapacak kadar irade sahibi olan herkes, sigarayı bıraktığında aşağıdaki olumlu gelişmeleri yaşayabilir:

  • Kanser ve akciğer hastalıkları riski azalır.
  • Dolaşım sağlığı iyileşir.
  • Kalp daha iyi çalışmaya başlar.
  • Kan basıncı eski haline döner.
  • Cilt sağlığı düzelmeye başlar.
  • Genel olarak vücut sağlığı iyileşir.

8. Tütün hakkında yanlış bilinenler: “Hepimiz zaten bir sebepten öleceğiz”

Sigara içen insanlar bağımlılıklarına bir kılıf bulmak için sık sık bu cümleyi tekrarlar. Ancak gerçekten kronik bir hastalığın etkileri ile yaşamak ister misiniz? Bu tür şeyleri düşünmek çok önemlidir; çünkü bu cümleyi söyleyen kişiler tütünün zararları sonucunda ortaya çıkan semptomları henüz yaşamayanlardır.

Sigara içiyor musunuz ya da içmeyi düşünmüş müydünüz? Eğer öyleyse ve siz de bu yanılgılardan birkaçına sahipseniz, zaman geçtikçe yaşam kalitenizin azalmasını önlemek için sigaradan mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir.