Kalbinize Zarar Veren 8 Kötü Alışkanlık

Kalbinize Zarar Veren 8 Kötü Alışkanlık

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Kalbinize zarar veren alışkanlıklardan uzak durarak kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürmek mi istiyorsunuz? Güçlü ve sağlıklı bir kalbe mi sahip olmak istiyorsunuz?

Kalbinizi ve genel olarak sağlığınızı etkileyen kötü alışkanlıkların farkında olsanız da fark etmeden yanlış yaptığınız birkaç şey daha olabilir.

Size iyi bir haberimiz var; kalp sağlığınıza zarar veren kötü alışkanlıklardan çok fazla çaba sarf etmeden kurtulabilirsiniz.Eğer kendinize düzgün bir şekilde bakarsanız, istemediğiniz sağlık problemleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Derhal bu 8 alışkanlıktan kurtulun.

1. Uzun Süre Oturmak Kalbinize Zarar Veren Bir Alışkanlıktır.

koşu yapmak

Düzenli olarak spor yapıyorsanız bu iyi bir şey; ancak gününüzün çoğunu oturarak geçiriyorsanız bu bir problem yaratabilir. Vücudunuz gün içerisinde küçük de olsa bir aktiviteye ihtiyaç duyar.

Eğer masa başında çalışıyorsanız, kan dolaşımınızı hızlandırmak için en azından her saat başı kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Biraz esnemek ve belinizi rahatlatmak için çalıştığınız yerde küçük bir tur atın.

Hareket halinde olmak aslında sandığınızdan daha kolay. En sevdiğiniz televizyon programı reklama girdiğinde dans edebilir ya da birkaç tane şınav çekebilirsiniz. Hatta dizinizi seyrederken koşu bandına ya da kondisyon bisikletine binebilirsiniz.

2. “Kalbimi Düşünmek İçin Çok Erken”

Kalp sağlığını düşünmek için beklemek günümüzde en çok yapılan hatalardan biridir.

Egzersiz yapmak, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı oturtmak, tansiyon, kolesterol ve kan şekeri seviyesini dengeli tutmak olabildiğince erken edinmeniz gereken iyi alışkanlıklardandır.

Bu alışkanlıklar sayesinde sağlıklı olmanın yanında daha iyi görünmeye başlarsınız. Kalbinize ve sağlığınıza iyi bakmak için şu andan daha iyi bir zaman yok.

3. Çok Fazla Alkol Kullanmak Kalbinize Zarar Veriyor!

Çoğu insana göre kadınlar için günde bir kadeh, erkekler için iki kadeh olarak kabuk edilen makul miktarda alkol kullanmanın bir sakıncası yoktur. Hatta kalbinize bazı yararları bile olabilir.

Ancak çok fazla alkol kullanmak, tansiyonunuzu arttırabileceği gibi kan dolaşımınızdaki bazı lipitlerin seviyesinde de artışa sebep olabilir.

Bu nedenle, söz konusu kalp sağlığınız olunca sınırların dışına çıkmamakta fayda var.

4. Düzensiz Beslenme Kalbinize Zarar Veren Bir Alışkanlıktır. 

salata

Her gün aynı şeyleri yemenin sağlığınızı etkilemeyeceğini düşünebilirsiniz; oysa, bu tür bir beslenme düzeni derhal bırakmanız gereken kötü alışkanlıklardan biridir. 

Sağlıklı ve lezzetli yemekleriyle Akdeniz diyeti, günlük beslenmeniz için iyi bir seçenek olabilir.

Zararlı olmayan yağlar, lifler ve besinler sayesinde kalbinizin sağlığını korur. Üstelik diyeti uygulaması çok kolay çünkü yemekler gerçekten çok lezzetli!

5. Vücut değerlerinizi bilmemek

Kolesterol seviyesi, tansiyon gibi temel değerleri bilmemek, bazı sıkıntıları ortaya çıkarabilecek kötü bir alışkanlıktır.

Vücut değerleriniz siz farkına bile varmadan vücudunuzda bazı problemler ortaya çıkarabilir.

Kolesterol ya da tansiyon seviyeniz yüksek olsa da, kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Şu andan itibaren kendinizi daha iyi tanımaya başlayın. Eğer 20 yaşın üzerindeyseniz, her 6 ayda bir değerlerinizi kontrol ettirmek iyi bir fikir olabilir.

6. Bel Ölçünüzün Normalin Dışında Olması

Karın bölgenizdeki yağ birikimi kalbinize zarar veriyor olabilir. Son zamanlarda bedeninizi ölçtürmediyseniz, en kısa zamanda yaptırmayı unutmayın.

Aşırı kilolu olmak göz ardı etmemeniz gereken bir durumdur. Kilo vermeniz gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse, unutmayın ki birkaç kilo vermek bile, sağlığınız için çok iyidir.

7. Ruh Sağlığınızı Önemsememek Kalbinize Zarar Veriyor

Depresyonda hissettiğiniz zaman, egzersiz gibi sağlığınıza iyi gelecek şeyler yapmak için odaklanmakta zorluk çekebilirsiniz.

Bu nedenle eğer depresif, bunalımda ve stres altında hissediyorsanız doktorunuzla konuşabilir ya da bir psikologa görünebilirsiniz.

Konuşmak, egzersiz ve meditasyon yapmak gibi aktiviteleri kötü alışkanlıkların yerine koyabilir ve ruh sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

Bu tür aktivitelerle, ruh halinizi iyileştirebilir ve kendinize daha iyi bakmak için enerjinizi arttırabilirsiniz.

8. Kalbinize Zarar Veren Pasif İçicilik

kalbinize zarar veren pasif içicilik

Pasif içiciliğe maruz kalmak, size aktif olarak sigara içmekten daha çok zarar verir. Pasif içicilik hem kalbiniz hem de damarlarınız için zararlıdır. 

Eğer sürekli sigara içen birinin yanında duruyorsanız, en azından sizin yanınızda ya da ev, ofis, araba gibi kapalı alanlarda sigara içmemesini rica edebilirsiniz.Belki bu şekilde o kişinin de sigarayı bırakmasına yardımcı olabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • World Health Organization. (2018). WHO – The top 10 causes of death.
  • World Health Organization. (2016). Global Report on Diabetes. World Helath Organisation Global report on diabetes. https://doi.org/ISBN 978 92 4 156525 7

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.