Tüm Vücuda Detoks için Çok Lezzetli bir İçecek

İyi sağlık ve organların olması gerektiği gibi işlemeleri için sağlıklı bir yaşam tarzı ve beslenme biçimini, bol egzersiz ve diğer iyi alışkanlıkları takip etmek önemlidir. Bir çok insan bu gerekliliklerden haberdar değildir ve zayıf beslenmenin, hareketsiz bir yaşamın, kötü alışkanlıkların ve hatta çevre kirliliğinin vücutta toksin birikmesine ve zamanla da organları olmaları gerektiği gibi çalışmaktan alıkoymasına sebep olduğunu bilmezler.
Tüm Vücuda Detoks için Çok Lezzetli bir İçecek

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vücudunuzda toksinler biriktiği zaman, bağışıklık sisteminiz zayıflar ve bu da sizi hastalıklara karşı daha hassas hale getirir. Bu yüzden vücudunuzu düzenli olarak detoks ile temizlemenin ve sağlıklı bir yaşam tarzını korumanın ne kadar önemli olduğunu bilmenizde fayda var.

Bu makalemizde sizlerle tüm vücuda detoks yapan çok güçlü bir içecekten bahsedeceğiz, bunu içtiğiniz zaman vücudunuz ihtiyacı olmayan ve zararlı olan toksinlerden kurtulacak.

Bu tüm vücuda detoks içeceği nedir?

Tüm vücudu arındıracak olan bu içecek limon, salata ve nane gibi vücudun detoksunu ve özellikle karaciğer, böbrek, akciğer ve kolon gibi organların temizlenmesini teşvik eden malzemeler içerir.

Limonun faydaları

kavanozda limonata ve kesilmiş limonlar

Limon vücudun detoksu ve genel sağlığı için en iyi meyvelerden biri olarak bilinir, bunu içeriğindeki yüksek oranda C vitaminine ve antioksidanlara borçludur. Sitrik asit karaciğerin kendini temizlemesi için gerekli olan bir enzimin salgılanmasına yardımcı olur. Limon ayrıca biyoflavonoidler, pektin ve limonen içerir; bunlar bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruma sağlar.

Limon daha iyi sindirimi destekler ve vücutta biriken ağır metallerin atılmasına yardımcı olur. Serbest radikallerin etkileriyle savaşır, karaciğeri daha fazla öd üretmeye teşvik eder, birikmiş toksinleri atar ve kabızlığı önler.

Bu doğal gıda vücudunuzun pH seviyesini dengeler ve aynı zamanda kandaki aşırı asitleri alır ve hastalıklara karşı korur.

Salatalığın faydaları

Salatalık içeriğinde bol su ve çok az kalori bulunan bir sebzedir. Vücudun toksinlerden ve birikmiş sıvılardan arınması için uygun bir idrar söktürücüdür. 

Salatalık yüksek oranda potasyum, önemli mineraller ve vücudun dengeli olması için gereken tuz miktarını içerir. Ayrıca lif de içerir, böylece sindirimi destekler ve kabızlığı önler.

  • Bu sebze vücudunuzun bayılacağı yüksek oranda fitobesleyiciler taşır.
  • Ayrıca kersetin, apigenin, lüteolin, ve kampferol adlı flavanoidleri taşır.
  • Salatalığın anti-emflamasyon ve anti-hemorajik özellikleri vardır.
  • C ve K vitaminlerini içerir. Bunlar tüm cilt ve vücut sağlığına yararlı olan vitaminlerdir. 

İçindeki yüksek lif ve su miktarı sayesinde, salatalık ideal bir detoks malzemesidir. Atıklardan arınmaya ve serbest radikallerin olumsuz etkilerinden kurtulmaya yardımcı olur.

Nanenin faydaları

nane yağrakları

Bu temizleyici içeceğin özelliklerini bir araya toplamak gerekirse, nane yaprakları yüksek oranda kalsiyum, folik asit ve harika bir antioksidan olan A vitamini içerir. Nane sindirimi uyarır ve mide gazı, şişkinliği, yanması ve bulantısını alır.

Bu tüm vücuda detoks içeceğini nasıl hazırlarsınız?

Şimdi sizlere bu içeceğin içindeki malzemelerin yararlarından bahsettik. Artık tek yapmanız gereken aşağıda sunduğumuz adımları takip etmek ve içeceğinizin tadını çıkarmak.

Bu içecek sadece toksinleri vücuttan atmakla kalmaz aynı zamanda kilo vermenize ve daha iyi hissetmenize de yardımcı olur. 

Malzemeler

  • 2 litre su
  • 1 limon
  • 1 salatalık
  • 10 nane yaprağı

Hazırlanışı

Salatalık ve limonu yıkayın ve doğrayın. Onları nane yapraklarıyla beraber büyük bir sürahiye veya kavanoza koyun. Üzerine iki litre ılık suyu dökün ve kapağını kapatıp buzdolabına yerleştirin.

Detoksu bitirene kadar bu içeceği günde iki kez içmek en iyisidir. Bu uygulamayı 15 gün boyunca tekrarlayın, aradan 2 ay geçmesini bekleyin ve tekrar yapın. En iyi sonuçlar için ayrıca sizlere beslenme programınızdan yağlı yiyecekleri, şekeri, süt ürünlerini ve hamur işlerini çıkarmayı öneriyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Domínguez E, Ordoñez E. Evaluación de la actividad antioxidante, vitamina C de zumos cítricos de lima dulce (Citrus limetta), limón tahití (Citrus latifolia), limón rugoso (Citrus jambhiri Lush) y mandarina cleopatra (Citrus reshni) almacenados en refrigeración. Investigación y Amazonía 2013; 3 (1): 30-35
  • Oboh, G., Bello, F. O., Ademosun, A. O., Akinyemi, A. J. and Adewuni, T. M. (2015). Antioxidant, hypolipidemic, and anti-angiotensin-1-converting enzyme properties of lemon (Citrus limon) and lime (Citrus aurantifolia) juices. Comparative Clinical Pathology, 24(6), 1395-1406. https://doi.org/10.1007/s00580-015-2088-x

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.