Uçuğu Hızla Geçirmek İçin Ev Tedavileri

07 Eylül, 2018
Uçuk vücutta bir kere çıktığında; virüs vücuda bulaşmış olduğu için hayatınız boyunca tekrar tekrar çıkmaya devam eder.

Uçuk, Herpes simplex tip 1 virüsü sonucunda ortaya çıkar. Genellikle, uçuk çıkarmış bir kişiyle yakın temas ya da öpüşme yoluyla bulaşır. Herpes virüsü, bir kere bulaştığı zaman hayat boyu vücudunuzda kalır. Uçuk olarak çıkmasına ise ateş, enfeksiyonlar, stres, güneş yanıkları ya da alerjiler sebep olabilir.

Uçuğun Evreleri

MedLine Plus internet sitesinde bulunan bilgiye göre, yetişkinliğe erişmiş olan hemen herkes herpes virüsüne yakalanmıştır. Uçuğun çıkması genelde beş evrede gerçekleşir: karıncalanma, kabarma, boşalma, kuruma ve iyileşme. Kabarcığın patlayıp, içindeki sıvının boşaldığı son evreler uçuğun en bulaşıcı olduğu zamandır.

Elbette ki en iyisi uçuğu daha çıkmadan, ilk evredeyken tedavi etmektir. Ancak, eğer halihazırda kabarmaktaysa bu sorunla baş etmek ve uçuğunuzu hızlı bir şekilde geçirmekte size yardımcı olacak pek çok ev yapımı tedavi vardır.

Uçuğunuzun Üstünü Kapatın

Pek çok kişi uçuğun üzerini makyajla kapatma hatasına düşer. Ancak bu kabarıklığın ömrünü uzatır ve iyileşmeyi geciktirir. Makyaj malzemelerini kullanmak yerine, uçuğun üzerine ince bir tabaka vazelin sürün.

Böylece uçuğun bakterilerden korunmasını ve daha hızlı iyileşmesini sağlamış olursunuz. Ayrıca, cildinize daha fazla zarar gelmesini önlemek için dışarı çıktığınızda güneş kremi sürmeyi de unutmayın.

Bunu da okuyun:

Uçukları Önleyin ve Doğal Yollarla Tedavi Edin

Dudak Kremi

Piyasada, içinde dokosanol bulunan pek çok dudak kremi bulunmaktadır ve bu kremler iyileşme sürecini hızlandırır. Eğer çok sık rüzgarda kalıyorsanız ya da kurak bir iklimde yaşıyorsanız, uçuk çıkmasını önlemek için bu kremlerden kullanın.

uçuğu geçirmek

Uçukla Savaşmaya Yardımcı Besinler

Bazı besinlerin içerisinde lizin (lysine) denilen ve uçukla savaşmaya yardımcı olan bir amino asit bulunur. Süt, balık, et, baklagiller gibi besinler lisin içerir.

Bir diğer yandan, arginin denilen bir amino asit içeren besinler, herpes virüsü için elverişlidir. Arginin; çikolata, yer fıstığı, kuru meyveler ve bademde bulunur.

Siyah Çay

Eğer uçuk çıkardıysanız, uçuğun üzerine bir siyah çay poşeti koyun ve bir kaç dakika boyunca nazikçe ovalayın. Bu, ağrıyı azaltacak ve kabarıklığın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Sarımsak

sarımsak

Sarımsağın çok sayıda virüsle savaşmasına yardımcı olan mikrop öldürücü özelliği oldukça iyi bilinmektedir. Bir diş sarımsağı yarıya kesin ve doğrudan uçuğun üzerine yerleştirin.

Süt

Daha önce de belirttiğimiz gibi, süt lizin denilen ve uçuğun iyileşmesini hızlandıran bir amino asit içerir. Bir parça pamuğu süte batırın ve doğrudan uçuğun üzerine uygulayın. Bu tedavi en çok, uçuk ilk çıkmaya başladığında işe yarar.

Domates ve Aloe Vera

Günlük temizlik için uçuklu bölgeye bir kaç damla domates suyunun ardından aloe vera uygulayın. Aloe, cildimiz için yararlı olan pek çok bileşen içerir ve uçukların hızlı bir şekilde kurumasına yardımcı olur.

Misket Limonu

yeşil-limon

Misket limonu, uçukla savaşmaya yardımcı olacak antibakteriyel ve antiviral özellikler taşır. Bu özelliklerden yararlanmak için tek yapmanız gereken günde üç kez, doğrudan uçuğun üzerine bir kaç damla damlatmanızdır.

Bal ve Sirke

Bal da sirke de uçukla savaşmaya yardımcı olacak antiviral özellik taşır. Bir yemek kaşığı balı biraz sirkeyle karıştırıp bir parça pamuk yardımıyla doğrudan uçuğun üzerine uygulayın.

Uçuğun Önlenmesi

Uçukla temas etmiş olan bütün diş fırçalarının, havluların ya da diğer kişisel bakım ürünlerinin bir daha kullanılmaması çok önemlidir. Büyük ihtimalle, bunlara virüs bulaşmıştır ve daha sonra kullanıldıklarında yeni uçuklara neden olacaklardır.

Eğer mümkünse, çatal, kaşık, bardak gibi malzemeleri de sterilize etmeden yeniden kullanmayın. Bakteri ve virüslerden kurtulmak için, ellerinizi temizlerken dezenfektan jel kullanın.