Ürik Asit ve Gut için Doğal Tedavi Yöntemleri

29 Eylül, 2020
Yüksek seviyelerde ürik aside sahip olmaktan korunmak için her gün sekiz bardak su içmelisiniz ve daha fazla meyve ve sebze yemelisiniz, ayrıca tam tahılları tüketmelisiniz.

Vücutta ürik asit birikmesinin genel semptomlarından biri katılık, şişkinlik ve eklemlerde, özellikle de ayak baş parmağında ağrıdır. Ürik asit seviyeleri çok yüksek olduğu zaman bu “gut” hastalığını tetikleyebilir. Bu makalemizde sizlere bunun için doğal tedavi yöntemleri sunacağız.

Ürik asit düşmanınız mı?

Gutun sebebinin ürik asit olduğunu öğrendiğiniz zaman, bu genelde stres, yüksek kolesterol ve dahasının yanı sıra düşman olarak bellenir. Ama problem ne kadar ürik aside sahip olduğunuzdur, ürik asidin varlığı değil.

Ürik asit yiyecekleriniz aracılığıyla sindirdiğiniz (özellikle de et ürünleri) pürinden üretilen bir atıktır. Uygun seviyelerde olduğu zaman ürik asit vücudun düzgün işlemesine yardımcı olur ama fazlası da guta sebep olur ve bunun tıbbi adı da “hiperürisemi”dir.

Bu oluştuğu zaman, eklemlerde eklem yangısına sebep olan bir tür kristal oluşur. Yüksek ürik aside sahip olan insanlar böbrek taşı sorunu çekerler. Diğer bir deyişle, ürik asit vücudun çeşitli bölgelerinde tortuların birikmesine yol açıp sağlık problemlerine neden olabilir.


Ürik asidi nasıl azaltırsınız?

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin ürik asit seviyelerinizi düşürmenizi sağlayacağını siz de tahmin edebilirsiniz. Yeme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanız çok önemlidir çünkü vücudunuzdaki ürik asit seviyesi yediğiniz şeylere bağlıdır. Bu yüzden aşağıda sıraladıklarımızdan kaçınmanız gerekir:

 • Kırmızı et
 • Alkollü içecekler (özellikle bira)
 • Et ekstratlarıyla yapılan soslar
 • Sardalye
 • Hamsi
 • Mantar
 • İşlenmiş şeker
 • Tam yağlı süt
 • Sosis
 • Kızartılmış ve abur cubur yiyecekler

Bu listedekiler haricinde neredeyse her şeyi yiyebilirsiniz. Ancak tam tahıllar, darı ve horozibiği (amaranth), meyve ve sebze tüketiminizi arttırmanız öneriliyor.

Ayrıca böbreklerinizin düzgün çalışması ve idrar aracılığı ile ürik asitten arınması için her gün bol bol su içmeyi unutmayın. Ne kadar içmeniz gerektiğini biliyorsunuz; günde sekiz bardak.

Gut için doğal tedavi yöntemleri

Doğa, ihtiyacımız olan bütün tedaviler için geniş bir eczanedir. Kan akışındaki ürik asidi azaltmak veya elemek için tüketebileceğiniz birçok bitki, meyve ve sebze vardır. En iyi seçenekler aşağıdadır:

Yaban mersini

Bu küçük mor meyve çeşitli hastalıklar için önerilir, bunlardan bazıları şunlardır:

Yaban mersini suyu ürik asidi atmaya yardımcı olur. Hazırlamak için ihtiyacınız olan: 

 • ¼ kap yaban mersini
 • 1 litre su

Yaban mersinlerini bir litre suda üç dakika boyunca kaynatın ve soğumaya bırakın. İçeceği süzün ve gün içinde için. Etkisini arttırmak için sabah ile öğle arasında yaban mersini yiyebilirsiniz veya tatlı yerine tüketebilirsiniz. Yoğurtla, smoothie’lerle veya meyve salatalarıyla da yenebilir.

yaban mersini
Kereviz tohumu

Bu küçük tohum idrar söktürücü ve iltihap giderici özelliklere sahiptir. Böylece ürik asidi azaltır ve eklem ağrısını dindirir. Günde 500 miligram tüketmek iyidir, yalnız dozu kişiden kişiye değişir. Hamileyseniz veya ciddi bir böbrek hastalığınız varsa kereviz tohumu tüketmekten kaçının.

Kiraz

Bu küçük meyve içinde yüzlerce yarar taşır. Kiraz eklem ağrısını gidermeye ve kan akışındaki ürik asit seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Günde bir avuç yiyin ve özelliklerinden faydalanmak için yemeklerinize ekleyin.

İlginizi çekebilir: Geceleri Eklem Ağrısı ve Bu Ağrıyı Azaltma

Maydanoz

Bu mutfakta en çok kullanılan bitkilerden biridir, ayrıca idrar söktürücü özellikleriyle de bilinir. Gut sıkıntısı çeken insanlar için harikadır. Maydanozu yemeklerinize tat katması için ekleyebilirsiniz ya da çayını içebilirsiniz. Hamile kadınlara önerilmez çünkü düşüklerle alakası olduğu düşünülmektedir.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı doğranmış maydanoz (30 g)
 • 1 kap kaynar su (250 ml)

Hazırlanışı

Maydanozu kaynayan suya ekleyin ve beş dakika bekletin. Bunu günde iki kez yapabilirsiniz ve tat katması için bal veya stevya ekleyerek içebilirsiniz.

maydanoz
Kırmızı biber

Kırmızı biber iltihap giderici özellikleriyle bilinmektedir, bu yüzden yüksek seviyelerde ürik asitten kaynaklanan eklem ağrıları için birebirdir. Unutmayın, aşırı tüketmemelisiniz çünkü vücut ısınızı arttıracaktır. 

Alfalfa

Bu bitki vücudun doğal detoksunu destekler ve kandaki kötü kolesterol ile ürik asidin temizlenmesine yardımcı olur. Alfalfayı çay olarak tüketebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 avuç alfalfa
 • 1 kap su

Hazırlanışı

İki malzemeyi de bir cezvede ısıtın ve üç dakika kaynatın. Üzerini kapatıp beş dakika sonra ateşten alın. Süzün ve tatlandırıp (doğal tatlandırıcı olan bal ve stevya ile) için. Ancak günde iki kaptan fazla içmemelisiniz. 

Kızıl yonca

Bu bitkinin yüzlerce sağlık faydası bulunur, vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Gut hastalığı olup da detoks yapmak isteyen hastalar için birebirdir. Ayrıca çay olarak tüketebilirsiniz. 

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş kızıl yonca yaprağı (30 g)
 • 1 kap kaynar su

Hazırlanışı

Yaprakları kaynar suya ekleyin ve altı dakika kaynamasına izin verin. Sonunda süzüp dilerseniz doğal tatlandırıcılar ekleyin ve hemen sıcakken tüketin.

 • Carvajal, C. (2016). El ácido úrico: de la gota y otros males. Medicina Legal de Costa Rica.

 • González, A. (2003). MANEJO DE LA GOTA : Revisión. Revista de Posgrado de La VIa Cátedra de Medicina.

 • Fernández, D. G., Londoño, J., Santos, P., Reyes, E., & Valle, R. (2009). TRATAMIENTO DE LA GOTA AGUDA. ReViSta.