Böbrek Taşı ile Mücadele Eden 5 Meyve Sebze Suyu

Meyve sebze suları vücudun toksinlerden arınmasına, enfeksiyonlarla savaşmasına ve böbrek taşlarını uzaklaştırmasına yardımcı olmanın doğal bir alternatifidir.
Böbrek Taşı ile Mücadele Eden 5 Meyve Sebze Suyu
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Böbrekleriniz kan dolaşımının arınmasına ve idrar yoluyla atıkların uzaklaştırılmasına yardımcı olarak vücudunuzda kritik bir yol oynarlar. Bu da vücudunuzdaki diğer organların sağlığı açısından da gerekli oldukları, böbrek taşı gibi hastalıklara karşı sağlıklı bir şekilde çalışmalarının oldukça önemli olduğu anlamına gelmektedir.

Böbrek taşları çeşitli sebeplerle oluşabilir ve genelde yetersiz beslenme veya özel fiziksel bozukluklar ile ilişkilendirilir. Neredeyse her zaman toksinlerin atılımını önleyen bir böbrek işlev bozukluğunun bir sonucudurlar.

Bu toksinler uzaklaştırılamadıkları zaman, kristalize hale gelir ve taşa dönüşerek idrar yolunu tıkamaya başladıklarında ağrıya sebep olurlar.

Piyasada etkili bir şekilde böbrek taşlarını uzaklaştırmaya yardımcı olan ilaçlar mevcuttur. Ancak bunlardan bazılarının yan etkileri vardır ve tam olarak işe yaramayabilirler. Neyse ki, böbrek taşlarının parçalanmasını ve atılmasını teşvik eden ve geri gelmelerini engelleyen doğal alternatifler mevcuttur.

Şu yazımıza da bir göz atın: Böbrek Detoksu için Lezzetli 4 Tarif

Greyfurt suyu ve aloe

aloe suyu

Bu tedavi 2013 yılında böbrek taşlarını uzaklaştırmanın, muhtelif böbrek rahatsızlıklarını tedavi etmenin ve kan dolaşımını saflaştırmanın iyi bir yöntemi olarak 2003 yılında The Scientific Principles and Practices of Herbal Medicine dergisinde yayımlanmıştır.

Malzemeler

 • Aloe vera jeli
 • 1/2 bardak greyfurt suyu (100 ml)
 • 2 yemek kaşığı bal (50 g)

Hazırlanışı?

Aloe jelini greyfurt suyu ile beraber mikserden geçirin. Bir iki dakika sonra bal ekleyin.

Mango, kavun, portakal ve greyfurt suyu

smoothieler

Böbrek taşlarını geçirmeye yönelik bu tarifte kullanılan dört meyve bu içeceği güçlü bir antioksidan, vücudu toksik maddelerden arındıracak güçlü bir tedavi haline getirir.

Malzemeler

 • 1/2 mango
 • 1 portakal
 • 1 greyfurt
 • 1/4 kavun

Hazırlanışı

Önce, her meyvenin kabuğunu soyup çekirdeklerini çıkarın. Kabuk meyve suyuna ekşi bir tat verebilir ve bu da istediğimiz bir tat değildir. Meyveleri iyice yıkayıp güzelce karışana kadar mikserden geçirin. Bu meyve suyundan her gün iki bardak için.

Havuç, elma, portakal ve salatalık suyu

havuç-salatalık-suyu

Bu kombinasyon vücudun toksinlerinden arınmasına ve böbrek taşlarından kurtulmasına yardımcı olur.

Malzemeler

 • 4 havuç
 • 2 elma
 • 2 diş sarımsak
 • 1 salatalık
 • 1 portakal

Yapılışı

Tüm malzemeleri miksere eklemeden önce soyup iyice yıkayın. Birkaç dakika boyunca mikserden geçirin. İsterseniz biraz su da ekleyebilirsiniz. En iyi sonuç için, bu sebze meyve suyunu sabah içmelisiniz. 

Kızılcık suyu

Bu leziz içecek antioksidan ve tanen gibi bakterilerin böbrek duvarlarına yapışmasını önleyen bileşikler yönünden zengindir. Kızılcık suyu ayrıca idrar yolu sorunlarını ve böbrek taşı gibi kronik sorunları önlemek için de önerilmektedir.

Malzemeler

 • 1 bardak kızılcık suyu (250 ml)
 • 1/2 bardak su (125 ml)
 • 1 yemek kaşığı limon suyu (15 ml)

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri karıştırın ve suyunu her gün için. En iyi sonuç için sağlıklı miktarda su tüketimi ile birleştirilmelidir.

Ananas suyu

ananas-suyu

Ananas, güçlü bir idrar sökücü ve vücutta toplanan atık maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olan bir arındırma maddesi olma özellikleriyle bilinir. Ananas suyu böbrekleri arındırıp taşların atılmalarına yardım eder. 

Bu faydasından yararlanmak için saf ananas suyu içebileceğiniz gibi, daha iyi sonuçlar almak üzere aşağıdaki tarifi de deneyebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 dilimlenmiş ananas
 • 1 bardak pirinç sütü (250 ml)

Hazırlanışı

Her iki malzemeyi de istenen kıvama gelene kadar mikserde iyice karıştırın. Biraz daha sıvı olmasını istiyorsanız, su ekleyebilirsiniz. Bu beş sebze meyve suyundan herhangi birini düzenli olarak tüketmek böbrek taşlarından kurtulmanın ve bir dizi soruna sebep olan toksik maddeleri vücuttan atmanın harika bir yöntemidir.

Bu sebze meyve sularını beslenmenize ekleyin ve faydalarından yararlanmaya hemen başlayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.