Kırışıklık ve Sarkmaya Karşı: Salatalık ve Aloe Vera

Bu iki malzeme, cilt üzerindeki olumlu etkileriyle bilinmektedir. Salatalık, serbest radikallere karşı önlem almamızı sağlarken aloe vera, doku yenilenmesini arttırır.
Kırışıklık ve Sarkmaya Karşı: Salatalık ve Aloe Vera

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Günümüzde yaşlanma işlemi hızlanmakta ve birçoğumuzun cildi sıkılığını kaybederek kırışıklıklarla dolmaktadır. Neyse ki cilt sağlığı hakkında bilgi edinerek kırışıklıklara karşı mücadele etmemizi, yaşlanma belirtilerini azaltmamızı ve cilt hücrelerimizi yenilememizi sağlayacak doğal tedavi yöntemleri keşfetmekteyiz. Salatalık ve aloe vera jeli bu özelliklere sahip iki harika üründür.

Hatta, bu iki ürün ticari kozmetik ürünlerinde kırışıklık önleyici, besleyici, sıkılaştırıcı ve cilt yenileyici olarak kullanılmaktadır. Fakat bu iki basit malzemenin özelliklerinden yararlanmak için aşırı pahalı tedavi yöntemlerine para harcamanıza gerek yoktur. Bugünkü yazımızda sizlerle kırışıklıklara karşı etkili ve cildi sıkılaştırıcı özel bir ev yapımı jel tarifi paylaşacağız.

Salatalık cilde nasıl bir fayda sağlar?

Salatalığın %97’si sudur. Üstelik, genel vücut sağlığına ve tabii ki cilde çok faydalı besleyiciler ile doludur.

Yıllar boyunca bu ürün, canlandırıcı ve onarıcı özellikleriyle göz altı torbalarını giderebilmesi sayesinde birçok güzellik tedavisinde kullanılmıştır.

İçerdiği yüksek orandaki su miktarı ve E vitamini, salatalığı harika bir onarıcı, nemlendirici ve cilt hücrelerini koruyucu madde haline getirmiştir. Bunlara ilave olarak, salatalık cilt üzerinde olumsuz etki yapan, kollajen ve elastin üretimini azaltarak erken yaşlanmaya sebep olan serbest radikallerle savaşan antioksidanları içermektedir.

Son olarak, salatalık konstriktör özelliğiyle sivilce ve benzeri sorunlara yol açan fazla yağı kontrol ederek derin cilt temizliği sağlar.

Aloe vera cilde nasıl bir fayda sağlar?

aloe vera jeli

Aloe vera, cilt için sağladığı besleyici ve faydalı özellikler sayesinde güzellik sektöründe el üstünde tutulan bir bitkidir.

En önemli faydalarından biri, kirleri uzaklaştırarak ve gözeneklerin tıkanmasını önleyerek cilde derin temizlik imkanı vermesidir.

Aloe vera jeli, aynı zamanda, cildin esnekliğini arttıran ve kurumayı önleyen güçlü ve doğal bir nemlendiricidir.

Erken yaşlanma söz konusu olduğunda ise, aloe vera, cildin dokuları yenileme kapasitesini hızlandırır, kolajen ve elastin lifleri üretimini arttırır, kırışıklık oluşumunu engeller ve kırışıklık görünümünü azaltır.

Kırışıklık karşıtı salatalık ve aloe vera jeli

Salatalık ve aloe vera jeli

Salatalık ve aloe vera kullanılarak elde edilen bu jel, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayan ve cilt sarkmasını önleyen doğal yaşlanma karşıtı bir tedavi seçeneğidir.

Hazırlaması kolay olan bu ürünü, kırışıklık oluşumu ve yaşlanma belirtilerine karşı kullandığınız herhangi bir güzellik rutinine gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz.

Malzemeler

  • 1/2 bardak saf su (125 mL)
  • 1/2 bardak çekirdekleri alınmış ve küp doğranmış salatalık (50 g)
  • 1/2 bardak aloe vera jeli
  • 1 kapsül E vitamini (tercihe bağlı)

Hazırlanışı

  • Saf suyu, doğranmış salatalığı ve aloe vera jelini blendere ekleyin.
  • Pürüzsüz bir hâl alıncaya kadar blenderden geçirin ve tercihe bağlı olarak E vitamini kapsülünü ekleyin.
  • Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra jeli bir kaba alın ve ağzını kapatın. Daha uzun süre dayanması için buzdolabında muhafaza edin. 

Uygulanışı

  • Yatmadan önce yüzünüzün tamamını sabun ve suyla yıkayın.
  • Yumuşak bir fırça ile bu jeli uygulayın ve cildinize derin şekilde muhafaza etmesi için gece boyunca bekletin. Siz uyurken bu jelin iyice işlemesi gerekir.
  • Sabah kalktığınızda yüzünüzü ılık suyla durulayın.
İlginizi çekebilir ...
Aloe Vera, Salatalık ve Greyfurt Suyu İle Kolesterolünüzü Düşürün
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Aloe Vera, Salatalık ve Greyfurt Suyu İle Kolesterolünüzü Düşürün

Yüksek kolesterol, özellikle gelişmiş ülkelerde yaşayan modern nüfusu etkileyen bir problemdir. Bu lezzetli içecek ile kolesterolünüzü düşürebilirs...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.