Vajinal Mantar Enfeksiyonundan Kurtulmak: 4 Çözüm

Vajinal mantar enfeksiyonu rahatsızlığa neden olabilir. Ondan doğal bir şekilde kurtulmak ister misiniz? İşte mantar enfeksiyonundan kurtulmak için oldukça etkili bazı çözümler. 
Vajinal Mantar Enfeksiyonundan Kurtulmak: 4 Çözüm

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vajinal mantar enfeksiyonundan kurtulmak isteyenler için önereceğimiz bu karışımlar, Candida albicans mantarını durdurmaya yardımcı olmak için bazı malzemelerin bir araya getirildiği ev yapımı çözümlerdir.

Bu, tüm vajinalarda doğal olarak bulunan bir mikroorganizma olsa da, aşırı büyüdüğünde, kaşıntıya ve rahatsızlığa yol açabilir. Buna aşırı vajinal akıntı ve kötü koku da dahildir. Ayrıca vajinal mantar enfeksiyonu bazen idrar yaparken yanma hissini ve seks esnasında ağrıyı da tetikleyebilir.

Vajinal mantar enfeksiyonunuz olabileceğinden mi şüpheleniyorsunuz? Ondan kurtulmanıza yardımcı olması için aşağıdaki çözümlerden birini denemekte tereddüt etmeyin.

Vajinal Mantar Enfeksiyonundan Kurtulmak İçin Ev Yapımı Çözümler

Vajinal mantar enfeksiyonunun cinsel yolla bulaşan bir hastalık olmadığının altını çizmekte fayda var. Cinsel birleşme enfeksiyonu tetikleyebilir ancak bu enfeksiyon cinsel anlamda aktif olmayan kadınlar da dahil tüm kadınlarda görülebilir.

Vajinanın bakteriyel florasındaki değişimler ve bağışıklık sisteminin zayıflaması bu sorunu tetikleyebilecek faktörlerdir. Ayrıca hormonel değişimlerle, stresle, diyabetle ve daha pek çok şeyle ilişkili olarak da ortaya çıkabilir.

Bugün vajinal mantar enfeksiyonundan kurtulmak isteyenler için 4 ev yapımı çözümden bahsedeceğiz.

1. Hindistan Cevizi Yağı

hindistan cevizi yağı

Çalışmalar, Hindistan cevizi yağındaki mantar önleyici potansiyelin belli tıbbi tedavilerin etkilerini pekiştirebileceğini ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre Hindistan cevizi yağı doğal bir mantar önleyici. Etkileri konusundaki kanıtlar hala belirsiz olsa da pek çok çalışmada, Hindistan cevizinin mantarın çeşitli türlerini öldürmeye yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Araştırmacılar, Candida albicans gibi mikroorganizmaların konsantre Hindistan cevizi yağına karşı oldukça dayanıksız olduğuna karar verdiler. Ancak dozaj, genellikle bu tür enfeksiyonlar için yazılan mantar önleyici ilaç ‘flucanzole’dan daha düşük.

Nasıl kullanılır?

 • Öncelikle kaliteli soğuk sıkma doğal Hindistan cevizi yağı satın alın. Rafine olanların kalitesi daha düşüktür.
 • Vajinal mantar enfeksiyonunu iyileştirmek için temiz bir tamponu Hindistan cevizi yağına batırın ve vajinanıza yerleştirin.
 • Birkaç saat bekletin ve sonra çıkarın.

Uyarı: Vajinal mantar enfeksiyonunuz olduğundan emin değilseniz bu çözümü kullanmayın. Ayrıca hamileyseniz veya hindistan cevizi yağına alerjiniz varsa bu çözümü kullanmaktan kaçının.

2. Wild Oregano Yağı

Wild oregano yağı vajinal mantar enfeksiyonundan kurtulmak için başvurulabilecek en iyi doğal çözümlerden biridir. Mantar önleyici ve antimikrobik etkileri sayesinde, her tür enfeksiyonu iyileştirmek için bir takviye olarak alternatif tıpta sıklıkla kullanılır.

Nasıl kullanılır?

 • 3 veya 4 damla wild oregano yağını bir çay kaşığı zeytinyağında çözdürün.
 • Günde 2 veya 3 kez yemeklerden sonra ağız yoluyla alın. İçimini kolaylaştırmak için kapsüllere dökebilirsiniz.

3. Borik Asit

borik asit kapsüller vajina

Bu tedavi için öncelikle tıbbi değerlendirme ve yeterli seviyede takip gerekir.

Borik asit, amaç mantarı yok etmek olduğunda etkili bir tedavidir. Asidik pH’ı sayesinde, mantarın büyümek için ihtiyaç duyduğu çevreyi değiştirir. Böylece enfeksiyonun kontrol edilmesi kolaylaşır.

Ancak vajinal mantar enfeksiyonunu iyileştirmek söz konusu olduğunda tedbirli bir şekilde kullanılmalıdır.

Nasıl kullanılır?

 • Öncelikle yoğunluğu yüzde 2’den az olan bir borik asit satın alın. Yoğunluğu daha yüksek bir borik asit tercih ederseniz hassas bölgeniz için zararlı olacaktır.
 • Ürünü aldıktan sonra kapsüller halinde bölün. Pek çok eczanede boş kapsüller satılır. Daha sonra bu kapsüllerden birini vajinanıza yerleştirin.
 • Semptomlar devam ederse bir sonraki gün tekrarlayın. Günde bir kereden fazla kullanmayın.

Başka bir enfeksiyon türüne sahipseniz veya hamileyseniz bu çözümü kullanmaktan kaçının. Hiçbir zaman ağız yoluyla almamalısınız. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Bunu da okuyun: Vajinal Mantar Enfeksiyonu İçin Doğal Tedaviler

4. Ebegümeci

Bu bitki, bu enfeksiyona yol açan mantarı tam olarak öldürmez. Ancak banyo ile harici olarak uygulandığında özel bölgenin tahrişi, kaşıntı ve aşırı akıntı gibi semptomları yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bu bitki yatıştırıcı ve anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir.

Nasıl kullanılır?

 • Öncelikle 0.47 litre suda ebegümecinin yapraklarını kaynatarak işe başlayın.
 • Daha sonra, kaynadığında, ocaktan alın. Sıcaklık banyo yapmaya uygun hale gelene kadar demlenmeye bırakın.
 • Sonra karışımı süzün ve oturma banyosu yapın.
 • Son olarak, belirtiler devam ederse, aynı işlemi ertesi gün tekrarlayın.

Vajinal mantar enfeksiyonundan kurtulmak için daha önce bu çözümlerden birini denediniz mi?

Vajinal mantar enfeksiyonu semptomlarınız varsa, bu çözümler, evde hazırlamakta tereddüt etmeyin. Elbette, eksiksiz bir şekilde tanı konması için bir doktora danışmanın her zaman en iyisi olduğunu unutmayın. Onlar size başka tedaviler de önerebilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ogbolu, D. O., Oni, A. A., Daini, O. A., & Oloko, A. P. (2009). In Vitro Antimicrobial Properties of Coconut Oil on Candida Species in Ibadan, Nigeria . Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2006.1209
 • Fife, B. (2013). Health properties of coconut oil. Agro Food Industry Hi-Tech.
 • Manohar, V., Ingram, C., Gray, J., Talpur, N. A., Echard, B. W., Bagchi, D., & Preuss, H. G. (2001). Antifungal activities of origanum oil against Candida albicans. Molecular and Cellular Biochemistry. https://doi.org/10.1023/A:1013311632207
 • Bona, E., Cantamessa, S., Pavan, M., Novello, G., Massa, N., Rocchetti, A., … Gamalero, E. (2016). Sensitivity of Candida albicans to essential oils: are they an alternative to antifungal agents? Journal of Applied Microbiology. https://doi.org/10.1111/jam.13282
 • De Seta, F., Schmidt, M., Vu, B., Essmann, M., & Larsen, B. (2009). Antifungal mechanisms supporting boric acid therapy of Candida vaginitis. Journal of Antimicrobial Chemotherapy. https://doi.org/10.1093/jac/dkn486
 • Ray, D., Goswami, R., Dadhwal, V., Goswami, D., Banerjee, U., & Kochupillai, N. (2007). Prolonged (3-month) mycological cure rate after boric acid suppositories in diabetic women with vulvovaginal candidiasis. Journal of Infection. https://doi.org/10.1016/j.jinf.2007.06.008
 • Jeannin, J. M. (2017). Malva sylvestris. Schweizerische Zeitschrift Fur GanzheitsMedizin. https://doi.org/10.1159/000478915

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.