Vajinal Mantar Enfeksiyonu İçin Doğal Tedaviler

Diğer insanlar ne kadar kaşındığınızı fark edeceği için vajinal mantar hayatınızı etkileyebilir. Neyse ki bu mantara karşı çeşitli önleyici yöntemler bulunmaktadır.
Vajinal Mantar Enfeksiyonu İçin Doğal Tedaviler

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Vajinal mantar enfeksiyonu, özellikle kandida albicans gibi çeşitli mantar türlerinin sebep olduğu bir enfeksiyon çeşididir. Bu enfeksiyon normal bir bağışıklık sistemi olan insanlar arasında yaygındır. Fakat, özellikle şeker ya da AIDS hastalarında ve hamile kadınlarda bu enfeksiyon sıkça görülür.

Bu makalede, bahsi geçen enfeksiyon üzerinde duracak ve sebeplerinden, belirtilerinden ve evde nasıl tedavi edebileceğinizden bahsedeceğiz. Ayrıca tekrar ortaya çıkmasını önlemeniz için neler yapabileceğinize de yer vereceğiz.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu: Yaygın Bir Enfeksiyon

Bu rahatsızlık en yaygın hastalıklardan biridir. Neredeyse herkes hayatında bir kez bu rahatsızlığı geçirir. Üç çeşit mantar enfeksiyonu bulunmaktadır: yüzeysel, orta derece (pamukçuk gibi) ve ciddi derecede enfeksiyon.

Sebepleri

Çoğu kadın hayatının bir noktasında vajinal mantar enfeksiyonuna yakalanır. Bu mantar, vajinada, ağızda, sindirim yolunda ve deride az miktarda bulunur. Çoğu zaman, enfeksiyona ya da başka bir rahatsızlığa yol açmaz.

Kandida ve diğer birçok mikroorganizma vajinada bulunur ve birbirlerini dengelerler. Fakat bazen kandida miktarı artarak vajinal mantar enfeksiyonuna sebep olur.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

mantar enfeksiyonu

Mantarın en yaygın belirtisi vulvar kaşıntı olsa da kişide aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

 • Vajinal bölgede yanma ya da ağrı
 • İdrarda yanma
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı

Nasıl Önlem Alınır?

Kadınlar da erkekler de hayatları boyunca bu enfeksiyona yakalanabilirler. Fakat bu ipuçlarını takip ederek yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz:

Hijyene dikkat etmek genellikle mantarı önler. Duştan çıktıktan sonra vücudunuzdaki kıvrımları iyice kurulamanız oldukça önemlidir.

Oral kandidiyazı önlemek için dişlerinizi fırçalamalı ve gargara yapmalısınız. Sigara içmemelisiniz.

 • Vajinal bölgedeki mantarı önlemek için teması önlemek adına kondom kullanmalısınız.
 • Hamile kadınlar vajinal floralarının daha az asidik olmasını sağlamak için biyoaktif yoğurt tüketmelidirler.

Mantar Türleri

Kandidal Pişik

Bu en yaygın klinik türdür. Koltuk altı, kasık, kalça çatalı, meme altı kıvrımı, boyun gibi kıvrımlarda ve avuçtaki, ayaklardaki ve retrooriküler kısımdaki küçük kıvrımlarda görülebilir.

Bu enfeksiyon deride kızarıklığa ve şişkinliğe sebebiyet verir. Ayrıca deri pul pul olabilir ve lezyonlar görülebilir. Bu enfeksiyonu geçiren kişilerde kaşınma ve yanma görülür.

Sindirim Sisteminde Mantar

 • Özofajiyal: Enflamasyon meydana gelir ve yutkunmada zorlanma, mide yanması ve göğüs ağrısına sebep olur.
 • Gastrik mantar: Bu özellikle gastrik ülseri olan hastalarda meydana gelir.
 • Kandida enterit: Bu karın ağrısı ve sık bağırsak hareketine sebep olur. Dışkıda, ishalden kaynaklı susuzluk sebebiyle kan görülebilir.
 • Anorektal mantar: Bu mantar anüste kaşınmaya, yanmaya ve tahrişe sebep olur.

Üreme Sisteminde Mantar

Eğer aşağıdaki belirtileri gösteriyorsanız dikkatli olmalısınız:

 • Vulvovajinal mantar: Bu, özellikle hamile kadınlarda, vajinadaki pH değişiminden kaynaklanır. Vajinada kaşınma ve tahrişe sebep olur.
 • Balanit: Penisin başında ve sünnet derisinde enfeksiyona sebep olur ve bu enfeksiyon kaşıntı yapan kabarcıklar meydana getirir.

Vajinal Mantara Karşı Etkili Doğal Tedaviler

Yoğurt

Öncelikle, kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı en etkili tedavilerden biri vajinaya yoğurt uygulamaktır. Yoğurt vajinanın asiditesini düşürür ve mantar gelişimini yavaşlatır. Çünkü mantarın gelişmek için daha asidik bir ortama ihtiyacı vardır.

Erkekler de bu yöntemden yararlanabilirler. Fakat gün boyunca ıslak iç çamaşırı giymek onlar için rahatsız edici olabilir.

İçindekiler

 • 2 yemek kaşığı yoğurt (30 ml)

Nasıl kullanılır?

 • Öncelikle yoğurdu vajinanın içine ve etrafına uygulayın.
 • 1-2 saat bekletin.

Mantara Karşı Ağız Gargarası

mantar sirke

Kullanılabilecek maddelerden bir diğeri, antiseptik ve antibiyotik özelliklerinden ötürü elma sirkesi ve limon suyu karışımıdır. Bunlara ek olarak, çay çiçeği yağının da yenileyici özellikleri bulunur. Bu üç içeriğin birleşimi vajinal mantara karşı iyi bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

İçindekiler

 • 1 bardak elma sirkesi (250 ml)
 • 1 yemek kaşığı limon suyu (15 ml)
 • 2 damla çay çiçeği yağı

Hazırlanışı

 • Öncelikle, bu üç maddeyi iyice karıştırın.
 • Kandida mantarından kurtulmak için günde iki kez gargara yapın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.