Vajinal Rahatsızlık Sebepleri ve Doğal Tedavileri

Vajinal rahatsızlıklar enfeksiyondan alerjiye birçok sebepten meydana gelebilir. Bu doğal reçeteler, bazı belirtilerinizi yatıştırır ve rahatsızlığınızı azaltır.

Kadınların hayatlarının her aşamasında karşılaştığı en yaygın sorunlardan biri vajinal rahatsızlıklardır.

Sebebine göre koku, kızarıklık ve ağrı içeren bu belirtiler oldukça sinir bozucudur.

Vajinal bölge normalde nem dengesini sağlayan ve enfeksiyona sebep olan zararlı bakterileri yok eden mikroskobik bir örtüyle korunur.

Bu örtünün değişimi rahatsızlığa sebep olabilir ve çok rahatsız edici daha birçok problem de doğurabilir.

Kadınların bu mahrem ve bazen utanç verici problemlerinin çok sayıda tetikleyicisi var. Neyse ki aynı zamanda, onları daha karmaşık bir aşamaya geçmeden önce yatıştırmaya yardımcı olan birçok doğal tedavi de var.

Vajinal rahatsızlıkların sebepleri neler?

Üreme organınızın dış bölümündeki deri ve vajinanız daha hassastır ve vücudunuzun geri kalanına oranla daha kolay incinir. Bu sebeple çeşitli sorunların oluşması bakımından yüksek bir risk taşır.

Rahatsızlık, bir enfeksiyon, vajinanızdaki pH değişimi ya da kullandığınız bir şeye karşı, mesela kimyasal temizleme ürünleri ya da lateks kondomlar gibi, alerji yüzünden olabilir.

Bakteriyel vajinozisbakteri

Vajinal kaşıntının en yaygın sebeplerinden biri bakteriyel vajinozistir (BV). Bu vajinanızda bir bakterinin üremesinden dolayı meydana gelir. Yanma, rahatsızlık, sarı akıntı ve kötü koku gibi rahatsız edici belirtilere sebep olabilir.

Kandida albikans

Kandida albikans adlı maya mantarının sebep olduğu enfeksiyonlar bir diğer yaygın problemdir. Bu maya mantarları vajinanın içinde kontrol edilmeden kalırsa; kötü ve ekmeksi bir kokuyla kendini belli eden kalın, beyazımsı bir akıntıya sebep olur.

Çoğu vakada bu vajinanın hem içinde hem dışında kaşıntı ya da yanma gibi rahatsız edici bir hisse sebep olur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların (CYBH) en yaygın belirtilerinden biri vajinal rahatsızlıklardır.

Bunu rahatsızlıklarınızın sebebi olarak görmek daha az yaygın olsa da doktorunuza danışmanızda yine de fayda var.

Menopoz

Menopoz sırasında, vücudunuzun pH’ının düşmesi ve kuruluğa sebep olması gibi direkt olarak vajinal bölgenize etki eden birçok hormonal değişimden geçersiniz.

Böyle bir durumda hormonlarınızı dengelemek, rahatsızlığı önlemek ve enfeksiyon riskini azaltmak için tıbbi tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Alerjiler

Kimyasalların içindeki alerjik reaksiyonları tetikleyen ürünlerin kullanımı, vajinal rahatsızlıkların ortak sebeplerindendir. Bu maddeler şu tür ürünlerde bulunur:

  • Parfümlü tuvalet kağıdı
  • Sabun ve deterjanlar
  • Vajinal bölgeye deodorant sıkmak
  • Kurutucu kağıtlar
  • Parfümlü ıslak mendil
  • Tampon ve pedler

Vajinal rahatsızlıklar için doğal tedaviler

Eğer sebep bir enfeksiyon ya da CYBH ise herhangi bir tedavi uygulamadan önce doktorunuza görünmeniz çok önemli.

Fakat genelde, belirtilerinizi yok etmeye ve o bölgenin doğal dengesini eski haline getirmeye yardımcı çok sayıda ev reçetesi var.

Dağ tütünüdağ tütünü

Bu bitki güçlü iltihap karşıtı özelliği sayesinde cildi rahatlatarak kaşıntıyı ve acıyı iyileştirir.

Nasıl kullanmalıyız?

  • Yapraklarından çay yapıp ya da bu bitkinin özünü alıp haricen uygulayın.

Aynısefa

Aynısefa vajinal rahatsızlıklarla ilgili problemler için en iyi reçetelerden biridir. Enfeksiyonu önleyip ona karşı savaşabilen antibiyotik etkisi sayesinde acıyı ve enfeksiyonu azaltır.

Nasıl kullanmalıyız?

  • Dağ tütünü gibi, çayını yapın ve haricen uygulayın.

Cadı fındığı

Bu bitkinin iltihapla savaşma özelliği, iltihapla savaşmaya ek olarak aynı zamanda vajinal bölgedeki kaşıntı ve yanmanın azalmasına da yardım eder.

Nasıl kullanmalıyız?

  • Bir parça pamuğu ya da bezi cadı fındığı suyuyla ıslatın ve etkilenmiş bölgeye uygulayın.

Probiyotikli yoğurtprobiyotik

Probiyotikli yoğurt yemek rahatsızlığı yatıştırmanın en iyi yollarından biri. Hatta rahatlatması için vajinal bölgeye direkt olarak sürebilirsiniz.

Yoğurdun içindeki sağlıklı bakteriler, zararlı patojenleri yok eder ve vajinanın doğal pH’ına kavuşmasını sağlar.

Hatırlamaya değer birkaç şey

Çok sayıda insan hala bu mahrem alanla uğraşmaktan biraz utansa da, bu tarz bir rahatsızlık yaşadığınızda doktorunuzla konuşmanız çok önemli.

Vajinanız çok hassas bir bölge ve hastalık büyümeden ya da daha şiddetli bir hal almadan önce her problemin vakitlice teşhis edilmesi gerekir.