Vareniklin, Sigarayı Bırakmak İçin Etkili Bir İlaç

Vareniklin, sigarayı bırakmak için kullanılan bir ilaçtır. Çok güvenlidir ve kronik hastalıkları olan hastalar bile kullanabilir.
Vareniklin, Sigarayı Bırakmak İçin Etkili Bir İlaç
Franciele Rohor de Souza

tarafından incelendi ve onaylandı. Eczacı Franciele Rohor de Souza.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Vareniklin ilacı, sigarayı bırakmak ve nikotin bağımlılığını azaltmak için birinci basamak bir tedavidir. Bu tür farmakolojik tedavinin etkinliği, bilimsel kanıtlara göre önceki tedavileri geride bırakıyor.

Bu ilaç, sigara bırakma uzmanları ve diğer sağlık uzmanları tarafından yaygın olarak reçete edilmektedir. Bunun nedeni, bu tür bir terapi için temel koşulları karşılamasıdır. Sigarayı bırakmak için üretilmiş bir ilaç şunları yapmalıdır:

 • Yoksunluk sendromu semptomlarını en aza indirmelidir
 • Nikotinin beyindeki zevk verici etkilerini azaltmalıdır
 • Olumlu pekiştirme sağlamalıdır

Sigara içme hastalığı

Bu hastalık genel popülasyonda yüksek prevalansa sahiptir ve morbidite ve mortalite oranları yüksektir. Aslında, dünyadaki önlenebilir ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Aynı zamanda akciğer kanseri ve kronik inflamatuar akciğer hastalığı gibi hastalıklarla ilişkili ana risk faktörüdür.

Ayrıca, sigara içmek, sigarayı bırakma tedavisine yatırım yaparak azaltılabilecek yüksek sağlık maliyetlerine yol açar. Büyük bir hastalık ortaya çıktığında, kesin tedavilerden ziyade önlemeye yatırım yapmak her zaman daha ucuz olacaktır.

Vareniklin nasıl çalışır?

Laboratuvarlar bu ilacı birkaç bitki türünde bulunan bir alkaloidden geliştirdi. Araştırmacılar bu bitki çeşitlerini bazı Doğu ülkeleri uzun süredir kullandıkları için keşfettiler.

Vareniklin, beyindeki nikotinik reseptörlere kısmen seçici olarak bağlandığından sigarayı bırakmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Böylece, anksiyete semptomlarını azaltarak ve sigara içmenin hedeflediği alanları ödüllendirip güçlendirerek yoksunluk sendromunu ve kontrol edilemeyen sigara içme isteğini kontrol etmeye yardımcı olur.

Sigara izmariti dolmuş akciğerler
Vareniklin özellikle sigarayı bırakmak için tasarlanmıştır.

Vareniklin özellikleri

Bu ilaç, cinsiyet, yaş, ırk ve diğer ilaçlarla etkileşimi açısından vücuda girme şekli ve vücuttaki iletimi bakımından önemli ölçüde farklı değildir. Vareniklin oldukça güvenlidir ve yan etkilerinin azlığı kullanımını büyük ölçüde kolaylaştırır.

İlaç şirketleri, bu ilacı oral uygulama için tablet şeklinde pazarlamaktadır. Vücut onu iyi emer ve insanlar onu yemekle veya aç karnına alabilir. Maksimum konsantrasyonu, alındıktan 3 ila 4 saat sonra gerçekleşir ve vücudu idrarla terk eder. Neredeyse hiç metabolizasyonu yoktur, yani yapısında kimyasal dönüşüm olmaz.

Vareniklin ile tedavi

Tedavi aşağıdaki protokolü takip eder:

 • Bir ila üç gün arasında günde bir kez 0,5 mg
 • Dört ila yedi gün arasında günde iki kez 0,5 mg
 • Son olarak, sekizinci günde ve tedavinin sonuna kadar günde iki kez 1 mg

Tedavinin ilk yedi gününde sigarayı bırakmak gerekli değildir; ancak, kişi sekizinci günden sonra sigara içmemelidir.

Bu tedavinin süresi 12 haftadır, ancak bazı insanlar başarıya ulaştığının aldatıcı hissi nedeniyle daha erken dururlar. 12 haftalık tedavinin bitiminden önce bırakmanın nüksetmeye yol açabileceğinin farkında olun. Bu nedenle kişinin bir an önce tedaviye devam etmesi gerekir.

Yan etkiler

En sık görülen yan etkiler şunlardır:

 • Bu ilacın en sık görülen yan etkisi bulantıdır.
 • Uykusuzluk ve uyku bozuklukları.
 • Baş ağrısı.

Vareniklin tabletleri yemeklerle birlikte alarak bulantıyı en aza indirebiliriz. Ayrıca günün ikinci dozunu ileri alarak uykusuzlukla baş edebilirsiniz. Ancak, uykusuzluğun yoksunluk sendromundan da kaynaklanabileceğini unutmayın. İnsanlar genellikle bunun ilacın bir yan etkisi olduğunu düşünür, ancak değildir.

bir paket sigara ve iki paket nikotin sakızı
İnsanlar tedaviyi daha etkili hale getirmek için vareniklin’i nikotin sakızları ya da bantlarıyla birlikte kullanabilirler.

Sigarayı bırakmanın faydaları

Aşağıdakiler sadece birkaç kanıtlanmış faydadır:

 • Sigara içen kişinin genel sağlık durumu iyileşir.
 • Cilt doğal dengesini geri kazanır ve yaşlanma süreci normalleşir.
 • Ağız sağlığı ve kan dolaşımı iyileşir.
 • Giysilerdeki ve nefesteki tütün kokusu, ve parmakların sarı rengi kaybolur.
 • Egzersiz yaparken daha iyi nefes alma ve daha fazla dayanıklılık görülür.
 • Kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve solunum yolu hastalıkları riski azalır.
 • Tat ve koku alma duyularında iyileşme görülür.

KOAH’lı kişiler, sigarayı bıraktıktan üç ay sonra akciğer fonksiyonlarında yaklaşık %5’lik bir iyileşme gösterirler. Ayrıca, iskemik kalp hastalığı riski, bıraktıktan bir yıl sonra yarı yarıya azalır.

Sonuç

Vareniklin, sigara tedavisinde birinci basamak seçenektir. Genel olarak etkili, güvenli ve iyi tolere edilen bir ilaçtır, yalnızca görünüşte sağlıklı sigara kullanıcılarında değil, aynı zamanda görünür sağlık sorunları olanlarda da işe yarar.

Son olarak, sigarayı bırakmayı planlıyorsanız doktorunuza danışın. Kararınızda size rehberlik etmek ve süreci daha katlanılabilir kılmak için kontrollü bir plan hazırlayacaklardır.

İlginizi çekebilir ...
Şu Anda Sigarayı Bırakmanız İçin 8 Neden
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Şu Anda Sigarayı Bırakmanız İçin 8 Neden

Sigara içmek modern bir zaaf olmaya devam ediyor. Vücudunuza yaptıklarına dair uyarılara rağmen, milyonlarca insan sigara içmeye devam ediyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Efectos cardiovasculares de la vareniclina: revisión sistemática y metaanálisis. (2011). Revista Uruguaya de Cardiología.

 • Solano Reina, S., Vaquero Lozano, P., Solano García-Tenorio, R., Márquez Nieto, J. C., de Granda Orive, J. I., & Jiménez Ruiz, C. A. (2012). Eficacia y seguridad de vareniclina en el abandono del tabaquismo. Revista de Patologia Respiratoria. https://doi.org/10.1016/S1576-9895(12)70132-7

 • Sicras Mainar, A., Navarro Artieda, R., Díaz Cerezo, S., Martí Sánchez, B., & Sanz De Burgoa, V. (2011). Tasas de abstinencia de vareniclina frente a bupropión y terapia sustitutiva con nicotina en la cesación del tabaco en atención primaria. Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/j.aprim.2010.09.010


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.