Vazelin Kullanmanın Sürpriz 13 Yolu

· 12 Nisan, 2018
Çok yönlü harika bir üründür. Saçtan tırnağa kadar çeşitli kozmetik ihtiyaçlarda kullanabilirsiniz.

Vazelinin kullanım yolları sonsuzdur. Asıl mesele, ağır bir ürün olduğu için doğru miktarı kullanmaktır, kolayca uygulanabilir, suya dayanıklıdır, bu sebepten ötürü bazen onu çıkarmak zor olabilir.

Petrol bazlı bu ürün makyaj ve vücut bakımı ürünlerinde en çok kullanılan ürünlerden biridir. Fakat vazelinin faydaları bunlardan daha da ileriyle gitmektedir.

Bize katılın ve vazelinin çeşitli pratik ve günlük kullanımlarını keşfedin!

Vazelin için çeşitli kullanımlar

1. Parfümün daha fazla kalmasını sağlar

koku için vazelin

Eğer siz de sürekli parfüm sıkanlardan fakat yine de kokusu üzerinde kalmayanlardansanız, çözüm çok basittir: boynunuz, bilekleriniz ve kulaklarınızın arkası gibi vücudunuzdaki önemli noktalara biraz vazelin sürün.

Vazelin kokuyu hapsedecektir ve vücutta daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır.

2. Vücudunuzdaki ölü hücreleri arındırır

Dokusundan dolayı ev yapımı peelingler için harika bir malzemedir. Biraz deniz tuzu veya esmer şeker ile karıştırın ve vücudunuza sürün. Her zaman bolca ılık su ile durulayın.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Cildi ölü hücrelerden arındırmak için ev yapımı yüz maskeleri

3. Dirseklerinizi ve bileklerinizi nemlendirir

dirseklere vazelin sürmek

Vazelini dirsekler, bilekler, eller ve ayaklar gibi kurumaya yatkın bölgelerde kullanın. Dairesel hareketler kullanarak sürün, 20 dakika bekletin ki daha etkili olması için emilebilsin.

4. Saç boyarken cildinizin boyanmasını engeller

Vazelinin diğer bir kullanım alanı saç bakımıdır. Saçınızı boyarken cildinizin boyanmasını önleyebileceğini biliyor muydunuz?

Bunu, alnınıza, kulaklarınıza ve boyanın değebileceği, bulaşabileceği yerlere vazelin sürerek yapabilirsiniz. Eğer herhangi bir yere saç boyası bulaşırsa, böyle yaparak temizlenmesi daha kolay olacaktır.

5. Açık yaraları tedavi eder

yaralara vazelin

Eğer açık bir yaranız varsa, net bir yara izini engellemek için dikkatlice bu bölgeye vazelin sürün. İyileştirici bir etkisi olmasının yanı sıra, kaşıntıyı da önleyen bir şeydir.

6. Makyajınızı çıkarmak için kullanabilirsiniz

Çoğu makyaj temizleyiciler kimyasal ürünlerle yapılmaktadır. Şu an fark etmemiş olabilirsiniz ama devamlı kullanımı zamanla cildinizdeki hasarı göstermeye başlayacaktır. Yüzünüzü temizlemek için vazelin gibi doğal ürünleri kullanmanızı önermemizin sebebi budur.

Az bir miktar vazelini bir pamuk yardımı ile makyajınız tamamen çıkana kadar yüzünüze sürün. Sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın ve tamamsınız!

Fakat, aşırı vazelin kullanmak gözenekleri kapatabilir. Bu yüzden, makyajınızı çıkarmak için az vazelin kullandığınızdan ve bolca su kullandığınızdan emin olun.

7. Kaşlarınızda ve kirpiklerinizde kullanabilirsiniz

kaşlara vazelin sürmek

Eğer dağınık ve söz dinlemeyen kaşlara sahipseniz, bir kulak pamuğu ile vazelin uygulayın. Vazelin onları hizada tutmak için bir jel gibi davranacaktır.

Kirpikleriniz için de ayrıca harika bir yardımcı olabilir. Gece, vazelini kirpiklerinize nazikçe uygulayın ve ertesi güne kadar bekletin. Birkaç gün içinde, daha uzun, daha kalın ve daha parlak kirpiklere sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.

8. Makyajın daha uzun süre kalmasını sağlar

Göz farınızın daha uzun kalmasını istiyorsanız, göz kapağınıza birazcık vazelin sürün. Rengi desteklemek için bir baz gibi davranacaktır ve farı yoğunlaştıracaktır.

9. Saçlarınızı kökten uca kadar besler

saç uçları

Eğer saçınız yavaş uzuyorsa, kolayca yıpranıyorsa veya kuru ve matsa, vazelinin faydalarından yararlanabiliriz. Saç derinize az bir miktar uygulayın ve nazikçe masaj yapın.

10. Döküntüleri tedavi edebilir

Vazelin döküntüleri tedavi etmek için harikadır. Kaşıntıyı rahatlatmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazımızı da ziyaret edin: Vajinal kaşıntının 5 nedeni

11. Dudaklarınızı nemlendirmek için kullanabilirsiniz

dudak parlatıcısı vazelin

Eğer çatlamış dudaklarınız varsa, çözüm onlara nem sağlamak için vazelin kullanmaktan geçer. Dudağınıza direkt olarak küçük bir miktar uygulamayı veya kendi ev yapımı dudak balsamınızı yapmayı seçebilirsiniz.

Az miktarda vazelini benmari usülü ısıtarak kendi dudak parlatıcınızı yapın. Isındıktan sonra, istediğiniz her aromayı ekleyebilirsiniz.

12. Oje dağınıklıklarını önleyebilir

Tıpkı saç boyasının cildi boyamasını önlemeye yardımcı olduğu gibi, ellerde ve ojede de aynı şey geçerlidir.

Ojenin bulaşmasını önlemek için tırnaklarınızın etrafına bir miktar vazelin uygulayın. Fazla ojeyi ve vazelini çıkarmak için pamuk kullanın.

13. Tıraştan sonra kullanabilirsiniz

bacaklara vazelin sürmek

Vazelin kullanmanın bir başka mükemmel yolu, tıraştan sonra cildinize uygulamanızdır.

Bazen tıraştan sonra cilt kurur ve çatlar. Bunu düzeltmek için, yalnızca tıraş ettiğiniz bölgenin üzerine ince bir vazelin tabakası uygulamanız yeterlidir. Bir süre bekletin ve böyle yaparak cildinizi yeniden nemlendirin.