Vücudunuzun Size Teşekkür Etmesini Sağlayacak Sağlıklı Yiyecekler

Damak tadınıza uymasa bile belirli yiyecek gruplarını beslenmenize dahil etmeniz çok önemlidir çünkü bu yiyecek grupları vücudunuzun düzgün çalışması için gereklidir.
Vücudunuzun Size Teşekkür Etmesini Sağlayacak Sağlıklı Yiyecekler
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Tadından dolayı sevdiğimiz yiyecekler ve sağlığımız için gerçekten faydalı oldukları için yememiz gereken yiyecekler vardır. Aslında, yediğimiz tüm yiyecekler sağlığımız için önemlidir. American Journal of Obstetrics and Gynecologyye (Amerikan Doğum Bilimi ve Jinekoloji Dergisi) göre, kadınların beslenme alışkanlıkları çok önemlidir. Bu nedenle, sizi formda tutacak sağlıklı yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Örneğin, 19.8’den düşük beden kitle indeksine sahip çok ince kadınlar, 26’dan büyük bir BMA’ya sahip fazla kilolu kadınlar ya da beslenmeleri kötü olan kişiler daha kolay bir şekilde hastalık geliştirebilirler.

Bununla birlikte, bu ayrıca fiziksel görünümünüzü, bağışıklık sisteminizi, yaşam sürenizi, büyümenizi, bilişsel becerinizi ve doğurganlığınızı etkileyebilir.

Bu nedenle, ihtiyacınız olan tüm besinleri içeren dengeli bir beslenme gerçekten önemlidir. Şimdi size bunların hangi yiyecekler olduğunu söyleyeceğiz.

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için yenilebilecek yiyecekler

sağlıklı yiyecekler

Cildinizin iyi görünmesini istiyorsanız maydanoz, dolmalık biber ve çikolata yemelisiniz.

 • Bu bağlamda, cildinizin genç ve güzel görünmesini sağlamak için A, C ve E vitamini açısından zengin olan antioksidan yiyecekler tüketmek önemlidir. Çünkü bu vitaminler cildinizi yenilemeye ve ultraviyole ışınlarından korumaya yardımcı olur.
 • Bunun ötesinde, bu ürünler Alfalipoik asitler içerir. Bu asitler ise cildin pigmentasyonunu önlemeye yardımcı olur.
 • Koenzim Q10 ile erken yaşlanmayı ve kanseri önlemeyi başarabilirsiniz.
 • Çinko vücudunuzun enflamasyona karşı mücadele etmesine yardımcı olur.

Göğsünüze iyi bakmanız için yardımcı olan sağlıklı yiyecekler

Göğsünüze iyi bakmak istiyorsanız, brokoli, mantar ve yeşil çay gibi yiyecekleri beslenmenize dahil etmeniz gerekmektedir. Bu yiyecekler, meme kanserini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

Indol-3 karbinol içeriği sayesinde brokoli bu açıdan en iyi arkadaşınız olabilir. Bu madde çok güçlü bir antioksidan ve anti-enflamatuvar etkiye sahiptir.

Yeşil, yapraklı yiyecekler, peynir ve portakal suyu

peynir çeşitleri

Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, peynir ve portakal suyu kemikleriniz ve dişleriniz için çok iyidir.

Bu ürünler kalsiyum emilimini artırır ve görme bozuklukları konusunda yardımcı olabilir.

Hormonlarınızı dengelemeye yardımcı olan yiyecekler

Hormonlarınızı dengeli tutmaya yönelik somon, fındık ve bitkisel yağ gibi çeşitli yiyecekler bulunmaktadır.

Harvard Bilim İnsanları, bu yiyeceklerin üreme sistemine iyi geldiğini onayladı.

İyi bir hormonal dengeye sahip olmak için kadınlar aşağıdakiler bakımından zengin olan yiyecekleri belirli bir miktarda tüketmelidirler:

 • Yağlı Omega-3 Asitleri
 • E vitamini
 • İyot
 • Kolin
 • C vitamini

Bahsetmiş olduğumuz yiyecekler doğru miktarda bu besinleri içerir.

Kiloyu kontrol etmek için yardımcı olan yiyecekler

tartılan biri

Et, yumurta ya da fasulye gibi kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilecek yiyecekler de bulunmaktadır.

Büyürken ve ergenlik çağında çocukların çok fazla proteine ihtiyacı olur ve bu malzemeler kiloyu kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

 • Kadınlar için normal tüketim miktarı vücut ağırlığının kilogramı başına 0.8 gram olmalıdır.
 • Çok aktif bir yaşam tarzının varsa, bu, kilo başına 1.5 gram gibi bir oran olmalıdır.

Sinir sistemi için gerekli olan besinler

Sinir sisteminizin doğru bir şekilde çalışması için gerekli olan yiyecekler arasında avokado, pancar ve havuç bulunmaktadır.

 • En az 400 mg folik asit, B9 vitamini tüketmek gerekmektedir. Bu şekilde, duygusal dengenizi koruyabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Sinir sisteminin vücudunuzun en önemli bir parçalarından biri olduğunu unutmamalısınız.

Sinir sistemimize özel olarak ilgi göstermeliyiz çünkü nöronlar zamanla zayıflamaya başlar ve bu bazı bedensel fonksiyonlarda istenmeyen değişikliklere neden olur.

Ve işte bu yüzden belirli ağrılar, stres, depresyon, gerginlik ve kaygı gibi sorunlar yaşamaya başlarız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Shaw G, Lee-Barthel A, Ross ML, Wang B, Baar K. Vitamin C-enriched gelatin supplementation before intermittent activity augments collagen synthesis. Am J Clin Nutr. 2017 Jan;105(1):136-143. doi: 10.3945/ajcn.116.138594. Epub 2016 Nov 16. PMID: 27852613; PMCID: PMC5183725.
 • Yu S, Zhu L, Wang K, Yan Y, He J, Ren Y. Green tea consumption and risk of breast cancer: A systematic review and updated meta-analysis of case-control studies. Medicine (Baltimore). 2019 Jul;98(27):e16147. doi: 10.1097/MD.0000000000016147. PMID: 31277115; PMCID: PMC6635178.
 • Zittermann A, Pilz S. Vitamin D and Cardiovascular Disease: An Update. Anticancer Res. 2019 Sep;39(9):4627-4635. doi: 10.21873/anticanres.13643. PMID: 31519560.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.