Yaban Mersininin 8 İnanılmaz Faydası

Tıpkı diğer taneli meyve türleri gibi, yaban mersini de yüksek antioksidan içeriği ile bilinir. Peki, kanseri önleyici ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduklarını biliyor muydunuz?

Yaban mersini, Vaccinium cinsindeki yabani çalılarında yetişen ve 400 farklı tür içeren küçük meyvelerdir. Bu meyvenin kökeni Kuzey Amerika’dır ve Amerika Birleşik Devletleri, en büyük yabanmersini üreticisi ve tüketicisidir.

Yaban mersini, tadıyla göze çarpar. Keklerin, reçellerin, şarapların ve diğer birçok tariflerin hazırlanması için mükemmeldir.

Buna ek olarak, düzenli olarak tüketildiğinde vücuda çok fazla fayda sağlayabilen temel besin öğelerinden dolayı da yaban mersini çok önemlidir.

Aslında, boyutları küçük olsa da yaban mersini, antioksidanların en yoğun konsantrasyonlarına sahiptir. Vücudumuzun, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önlemek için antioksidana ihtiyacı vardır.

Yaban mersindeki vitamin ve mineral içeriği, birçok hastalığın önlenmesi ve tedavisi için de uygundur.

Birçok kişi yaban mersini yararlarını bilemeyebilir, bugünkü yazımızda size en önemli sekiz faydasından bahsedeceğiz.

1. Kanserle mücadele eden antioksidanlar içerir


Yaban mersinindeki güçlü antioksidanlar, çeşitli kanser türleri geliştirme riskini azaltır.

Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikallerin ve çevresel kirleticilerin zararlarına karşı korur. Bu, tümörlerin büyümesini önlemek için çok önemlidir.

Yaban mersini ayrıca folik asit içerir. Bu, DNA’nın onarılmasına ve sentezlenmesine yardımcı olan, aynı zamanda kötü huylu hücrelerin mutasyonunu önleyen bir besin maddesidir.

Ayrıca okuyun: Rahim Tümörleri: Bilmeniz Gereken 5 Şey

2. Kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirir

Bu küçük meyvede bulunan esansiyel mineraller, kemik sertliğinizi ve diş sağlığınızı korumak için oldukça yararlıdır.

Düzenli tüketmek osteoporozu ve diş sağlığını etkileyen enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Aslında, kalsiyum ve D vitamini emilimini iyileştirmek için de kullanılırlar. Bunun nedeni şunları içermesidir:

  • Potasyum, demir, magnezyum, çinko ve manganez gibi minareller
  • K vitamini

3. Kalp sağlığınızı korur


Gördüğünüz gibi yaban mersini önemli miktarda potasyum ve magnezyum içerir. Bunlar, vücudunuzdaki iltihaplanma süreçlerini düzenleyen ve kalp rahatsızlığı riskinizi azaltmaya yardımcı olan iki önemli mineraldir.

Bu besinler, dokularınızdaki sıvı seviyesini dengeler. Böylece, yüksek tansiyon veya kalp krizi geçirme olasılığınızı azaltırlar.

Ek olarak, dolaşımı ve hücrelerin oksijenlenmesini iyileştirmek için de mükemmeldirler. Bunun nedeni, yaban mersininin kalbinizin aşırı derecede yorulmasını önlemesidir.

4. Diyabeti önler

Çok yüksek kan şekeri seviyesine sahip kişiler veya şeker hastalığı riski taşıyanlar bu minik meyveyi rahatça tüketebilirler.
Yaban mersini lif ve antioksidanlar içerir. Vücutta emildiklerinde, kan şekeri düzeylerini düşürürler ve şekeri bir enerji kaynağı olarak kullanmaktan sorumlu olan metabolik süreci kolaylaştırırlar.

5. Hafızanızı güçlendirir

Düzenli olarak yaban mersini tüketmekle güçlü bir hafızaya sahip olmak  arasında ilginç bir ilişki vardır.

Bulgular, antioksidanların oksidatif stresini en aza indirgediğini ve bilişsel zorluklar yaratan hücresel hasarı azalttığını göstermektedir.

Bu bileşikler, diğer vitamin ve minerallerin yanı sıra beyin aktivitenizi ve merkezi sinir sistemini geliştirir. Bu nedenle bunama riskinizi azaltırlar.

6. İdrar yolları enfeksiyonuyla mücadele eder

Alkali pH’ları ve yüksek antibakteriyel bileşenleri sayesinde, doğal yaban mersini suyu, idrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisinde oldukça faydalıdır.

Yaban mersini tüketmek, bu mikroorganizmaların çoğalacağı ortamı  değiştirir. Bu arada, yaban mersininin ağrıyı sakinleştiren bir anti-inflamatuar etkisi vardır.

İdrar üretimini arttırmak ve böbrekler yoluyla atıkları ortadan kaldırmakla sorumlu vücut fonksiyonlarını iyileştirmek için çok ideallerdir.

7. Göz sağlığınızı korur

Ek olarak, bu meyveler karotenoidler ve önemli miktarda E vitamini içerirler. Bunların her ikisi de görüntünüzü geliştirir ve göz rahatsızlıklarının gelişimini önler.

Güçlü antioksidanlar retinayı ve makülayıkorur. Genel olarak, bu, katarakt ve maküla dejenerasyonu gibi hastalıkların meydana gelme riskini azaltır.

Buna ek olarak, stres kaynaklı kızarıklık ve kuruluk gibi küçük görsel problemler için doğal bir tedavi olabilirler.

8. Erken yaşlanmayı önler

Son olarak, düzenli olarak yaban mersini tüketmek hem içinizde hem de dışınızda erken yaşlanmayı önler.

Her şeyden önce, içerdiği antioksidanlar aşırı inflamasyondan kaynaklanan kronik hastalık riskinizi azaltır. Ayrıca, cildin bozulmasını hızlandıran hücresel hasarı yavaşlatıyorlar.

Hem meyve olarak hem de sıkılmış biçimde tüketmek, yaşlanmaktla birlikte gelen kırışıklıkları ve kusurları önlemek için tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Aslında yaban mersini yemek için kesinlikle yeterli sebep varmış, değil mi? Yaban mersinini süpermarketlerde bulabilirsiniz. Böylece hem vücudunuzu yüksek kaliteli besinlerle doldurursunuz hem de lezzetlerinin tadını çıkarırsınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir