Yaban Mersini Meyvesinin 8 Muhteşem Faydası

Diğer taneli meyveler gibi yaban mersini de yüksek antioksidan özelliğiyle bilinir. Yaban mersininin, kanseri önleyici ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu da biliyor muydunuz?
Yaban Mersini Meyvesinin 8 Muhteşem Faydası

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yaban mersini meyvesi, Vaccinium cinsindeki yabani çalılarında yetişir  ve 400 farklı tür içerir. Bu meyvenin ana vatanı Kuzey Amerika’dır . Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri, en büyük yaban mersini üreticisi ve tüketicisidir.

Yaban mersini, tadıyla dikkat çekmektedir. Kek, reçel, şarap ve diğer birçok tarif için mükemmel bir malzemedir.

Buna ek olarak, düzenli olarak tüketildiğinde vücuda çok fazla fayda sağlayabilen temel besin öğelerini içermesi nedeniyle de yaban mersini çok önemli bir meyvedir.

Küçük olmasına rağmen en yoğun antioksidan konsantrasyonuna sahip meyvedir. Serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önlemek için vücudumuzun antioksidana ihtiyacı vardır.

Yaban mersindeki vitamin ve mineral içeriği, birçok hastalığın önlenmesi ve tedavisi için de uygundur.

Birçok kişi bu meyvenin faydalarından habersiz. İye bu yüzden yaban mersininin en önemli sekiz faydasından söz etmek istiyoruz.

1. Kanserle mücadele eden antioksidanlar içerir

antioksidanlar

çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu görev görür.

Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikallerin ve çevreyi kirletici unsurların zararlarına karşı korur. Dolayısıyla, tümörlerin büyümesini önlemek için çok önemlidir.

Bu lezzetli meyve ayrıca folik asit içerir. Bu besin maddesi, DNA’nın onarılmasına ve sentezlenmesine yardımcı olur.  Ayrıca kötü huylu hücrelerin mutasyonunu önler.

2. Kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirir

Bu küçük meyvede bulunan temel mineraller, kemik ve diş sağlığınızı korumak için çok yararlıdır.

Düzenli olarak yaban mersini tüketmek osteoporozu ve diş sağlığını etkileyen enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Esasen, kalsiyum ve D vitamini emilimini  geliştirmek için de faydalıdır. Bunun nedeni şu maddeleri içermesidir:

  • Potasyum, demir, magnezyum, çinko ve manganez gibi mineraller
  • K vitamini

3. Yaban mersini kalp sağlığınızı korur

kalp sağlığı

Bu besinler, dokularınızdaki sıvı seviyesini dengeler. Böylece, yüksek tansiyon veya kalp krizi geçirme olasılığınızı azalır.

Ek olarak, yaban mersini kan dolaşımını iyileştirir. Çünkü kalbinizin aşırı derecede yorulmasını önler.

4. Diyabeti önler

Çok yüksek kan şekeri seviyesine sahip kişiler veya şeker hastalığı riski taşıyanlar bu küçük meyveyi rahatça tüketebilirler.

Yaban mersini lif ve antioksidanlar içerir. Vücutta  emildiğinde bu maddeler, kan şekeri düzeyini düşürür ve şekeri bir enerji kaynağı olarak kullanmaktan sorumlu olan metabolik süreci kolaylaştırırlar.

5. Hafızanızı güçlendirir

diyabet

Düzenli olarak yaban mersini tüketmekle güçlü bir hafızaya sahip olmak  arasında ilginç bir ilişki vardır.

Bulgular, antioksidanların oksidatif stresi en aza indirgediğini ve bilişsel zorluklar yaratan hücresel hasarı azalttığını göstermektedir.

Bu bileşikler, diğer vitamin ve minerallerin yanı sıra beyin aktivitenizi ve merkezi sinir sistemini geliştirir. Bu nedenle bunama riskini azaltır.

6. İdrar yolları enfeksiyonuyla mücadele eder

Alkali özelliği ve yüksek antibakteriyel bileşenleri sayesinde doğal yaban mersini suyu, idrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisinde oldukça faydalıdır.

Yaban mersini tüketmek, bu mikroorganizmaların çoğaldığı ortamı  değiştirir. Ayrıca ağrı dindirici anti-inflamatuar etkisi de vardır.

İdrar üretimini arttırmak ve böbrekler yoluyla atıkları ortadan kaldırmakla sorumlu vücut fonksiyonlarını iyileştirmek için çok ideallerdir.

7. Göz sağlığınızı korur

Ek olarak, bu meyve karotenoid ve önemli miktarda E vitamini içerir. Bunların her ikisi de gözlerinizi güçlendirerek göz rahatsızlıklarının gelişimini önler.

Güçlü antioksidanlar retinayı ve makülayı korur. Antioksidanlar özellikle, katarakt ve maküla dejenerasyonu gibi hastalıkların meydana gelme riskini  azaltması bakımından önemlidir.

Buna ek olarak, stres kaynaklı kızarıklık ve kuruluk gibi küçük görsel problemler için doğal bir tedavi olabilirler.

8. Erken yaşlanmayı önler

Son olarak, düzenli olarak yaban mersini tüketmek erken yaşlanmayı önler.

Her şeyden önce, içerdiği antioksidanlar aşırı inflamasyondan kaynaklanan kronik hastalık riskini azaltır. Ayrıca cildin bozulmasını hızlandıran hücresel hasarı yavaşlatır.

Hem meyvenin kendisini hem de suyunu tüketmek, kırışıklıkları ve kusurları önlemek için tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Yaban mersini yemek için ne çok sebep varmış, değil mi? Yaban mersinini süpermarketlerde bulabilirsiniz. Bu meyveyi tüketerek vücudunuza kaliteli ve lezzetli besin sağlayabilirsiniz .

İlginizi çekebilir ...
Yaban Mersini ve Pancar Smoothiesi ile Karaciğerinizi Toksinlerden Arındırın
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yaban Mersini ve Pancar Smoothiesi ile Karaciğerinizi Toksinlerden Arındırın

Karaciğerinizi temizlemek için yaban mersini ve pancarlı smoothieyi içmenin, sağlıklı besinler tüketmenin yanında alkol ve tütün ürünlerini bırakma...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.