Yansıtma: Baştan Çıkarmanın Dili

Yansıtmanın ne olduğunu ve önemsediğiniz insanlarla bağlantı kurmanıza nasıl yardımcı olabileceğini biliyor musunuz? Bu yazımızda bu teknik hakkında her şeyi anlatacağız!
Yansıtma: Baştan Çıkarmanın Dili
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Yansıtma, insanlığın başlangıcından beri var olmuştur. Sonuçta, her zaman kelimelerin ötesinde iletişim kurmanın yollarını bulduk. Bu tür bir dil, baştan çıkarma kapsamındadır ve derinlemesine araştırılması gereken bir alandır.

Biyolojik kalıtım her insanın bir parçasıdır, bu nedenle belirli davranışları veya süreçleri anlamak esastır. Vücudun kendi iletişim yöntemi vardır ve onu nasıl deşifre edeceğinizi öğrenmek önemlidir.

İnsan vücudunun ilettiği mesajların analizi için okumaya devam edin!

Yansıtma: Vücut konuştuğunda

Vücut oldukça iletişimsel bir kapasiteye sahiptir. Aslında, etrafınızdaki insanlar, örneğin, vücut duruşunuz veya ifadenizden herhangi bir rahatsızlığı fark edebilirler.

Bu, tuhaf bir sesin durup etrafa bakmamıza neden olduğu eski zamanlarda bize çok yardımcı olan içgüdüsel bir hayatta kalma aracından çok daha ötesidir. Beyin başkalarının davranışsal sinyallerinin algılanmasını kolaylaştırır.

Bu, neden bazı insanlarla neredeyse anında bağ kurup ve iyi bir ilişki başlatabilirken başkalarıyla tam tersinin olmasını açıklar.

Bir konuşma sırasında birinin rahatsız olduğunu fark etmek zor değildir. Hatta birisinin nezaketten dolayı dinlediğini ve sohbete hiç ilgi duymadığını bile hissedebilirsiniz.

yaşlı kadını dinleyen genç kadın

Yansıtma, birini kazanmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Peki tüm bu bilgileri kendi yararınıza nasıl kullanabilir ve sevdiğiniz kişinin dikkatini nasıl çekebilirsiniz?

Yansıtma işin anahtarı! Bu teknik, diğer kişiyle empati kurmayı, jestler ve vücut ifadeleriyle uyum yaratmayı içerir.

Örneğin, duruşlarını taklit etmek, daha fazla yakınlık ve işbirliği kurmanıza izin verir. Bu, sosyal durumlarda tipik bir fiziksel tepki olduğu için genellikle bilinçsizce ve doğal olarak yapılır. Ancak baştan çıkarma sanatında bir araç olarak da kullanabilirsiniz.

Bu mekanizmanın açıklaması, taklit, empati ve sosyal davranışlarda görev alan yansıtma nöronlarında yatmaktadır.

Baştan çıkarmak için bir silah

Bu özellik, potansiyel bir partnerin ilgisini çekmenize veya o özel kişiyle bağınızın olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olabilir. Aslında sadece bir ilişkiye yeni başlayan insanları izleyin, kesinlikle birbirlerine dokunduklarını ve çoğu zaman birbirlerine yakın olduklarını fark edeceksiniz. Muhtemelen benzer duruşları bile benimserler.

kadını dinleyen adam

İşte daha etkili flörtleşme için bazı yansıtma önerileri:

  • Sadece daha iyi bir duruş benimsemek için değil, aynı zamanda güveni iletmek için dik bir pozisyonu koruyun, dümdüz ileriye bakın ve omuzlarınızı silkmekten kaçının.
  • Columbia Üniversitesinden bir ekip tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, elleriniz cebinizde olmamalı ve gizlenmemeli çünkü bu güvensizlik anlamına gelir.
  • Siz konuşurken ve sizinle konuşurken karşınızdaki kişiye bakın (bakmaktan kaçınanlar genellikle utangaçtırlar ama bunu düzeltebilirler).
  • İlginizi göstermek için muhatabınıza biraz eğilebilirsiniz, ancak onlara dokunmayın veya kişisel alanlarını işgal etmeyin

Birinin sizden hoşlandığını nasıl anlarsınız

Yansıtma sanatına göre, bir kişi size doğrudan baktığında, göz bebekleri biraz genişliyor ve öne doğru eğiliyorsa bu sizden hoşlandığı anlamına gelebilir. Ancak, sürekli saatine bakıyorsa veya vücut duruşu mesafeli görünüyorsa, sizden hoşlanmıyor olabilir.

Bunların yaklaşık ifadeler olduğunu, her insanın farklı olduğunu ve iletişim biçimlerinin de farklı olduğunu unutmayın. Belki, tıpkı sizin gibi, diğer kişi de vücut duruşunu bilerek değiştiriyordur. Hoşlandıkları kişinin yanında gergin hissettiklerinden, sizden hoşlanmadıklarını sanmanız için böyle yapıyor olabilirler.

Yansıtmayı hesaba katmak önemlidir, çünkü diğer kişinin ne hissedebileceği ve sözlü olarak ifade edemeyeceği şeyler, gerçek değerlendirmeler yapmanıza olanak tanır. Bu, başkalarıyla daha iyi iletişim kurmanızı sağlayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.