Baştan Çıkaran Bir Kişiliğe Mi Sahipsiniz?

Baştan çıkaran bir kişiliğe sahip olmanın pek çok avantajı vardır. Her şeyin ötesinde başkalarıyla kurduğunuz ilişkilere öncülük eder. Eğer böyle bir kişiliğiniz varsa bunun keyfini çıkarın! Böyle bir kişiliğiniz olmasına rağmen onu gizlediyseniz veya bastırdıysanız artık onu açığa çıkarma zamanı geldi. 
Baştan Çıkaran Bir Kişiliğe Mi Sahipsiniz?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Baştan çıkaran bir kişiliğe sahip olmak çok faydalıdır. İnsanlarla kolayca iletişim kurmak ve çekici bir kişiliğe sahip olmak günümüzün toplumunda çok önemlidir. Bazı insanlar bu tür kişilikleri kıskansalar da, baştan çıkaran bir kişiliğe sahip olmanın pek çok avantajı vardır. 

Peki dezavantaj nedir? Baştan çıkaran kişilik tipinin dezavantajı onunla birlikte doğmanız gerekmesidir. Bu da onu yeni bir kişilik özelliği olarak sonradan elde edemeyeceğiniz anlamına gelir. Hepimiz kendi kişiliklerimizi geliştiririz. Bu kişilik tiplerinin her birinin kendine göre avantajları vardır.

Ancak bugün baştan çıkaran kişilik tipini daha iyi tanımaya çalışacağız.

Baştan çıkaran kişiler iyi bir dil hakimiyetine sahiptirler

toplantıda insanlar

Baştan çıkaran bir kişiliğe sahip olan biri, başkalarıyla kolayca iletişim kurmasını sağlayan önemli bir özelliğe sahiptirler: Dile hakimiyetleri çok iyidir.

  • Oldukça net, iddialı bir dilleri vardır. Sözsüz iletişimi unutmazlar. Bildiğimiz gibi mimiklerimizi ve sesimizi kullanarak (tonlama, yükseklik) ilettiklerimiz, oran olarak bakıldığında mesajın kendisinden (sadece yüzde 7)  daha etkili olur.
  • Baştan çıkaran bir kişiliğe sahip olan kişi uyumludur. Söyledikleri ve sözsüz iletişim aracılığıyla ifade ettikleri birbirinin aynıdır. Böylece etkili bir şekilde, çatışmaya düşmeden iletişim kurarlar.
  • Tüm bunların yanı sıra, dile hakimiyetleri o kadar iyidir ki tereddüt etmezler. Tereddüt ettiğimizde insanlar bizim onlara iletmek istediğimiz şeyi anlamakta zorlanırlar.
  • Ayrıca bu kişiliğe sahipseniz daha güvenilir görünürsünüz ve insanlar da sizin yanınızda kendilerini güvende hissederler. Bir karar vermeniz gerekiyorsa tereddüt etmeyin. Son olarak baştan çıkaran kişiliğe sahip olanlar kuşkularla bilgece yüzleşirler.

Başkalarıyla sağlıklı bir şekilde etkileşim kurmak

konuşan dostlar

Baştan çıkaran bir kişiliği olan insanlar başkalarıyla nasıl sağlıklı bir şekilde anlaşabileceklerini bilirler. Bu yüzden, genel anlamda dışa dönük olmalarının yanında, düşündüklerini ve hissettiklerini içlerinde tutmadan söylerler.

Ayrıca bunu hem saygılı hem de iddialı bir tutum takınarak yaparlar. Canlarını sıkan şeyin ne olduğunu karşılarındaki kişiyi incitmeden söylemesini bilirler. 

Hatta kendilerini farklı fikirlerin ifade edilmesi nedeniyle bir tartışmanın içinde bulurlarsa öncelikleri uzlaşmanın bir yolunu bulmaktır. Anlaşmaya varma, başkalarının düşüncelerine saygı duyma ve başkalarının düşüncelerine değer verme konusunda harikadırlar. Bu sempatik tavırları onların lehine işliyor gibi görünüyor.

Ancak baştan çıkarmak manipülasyonla karıştırılmamalıdır. Bu durumda, baştan çıkaran bir kişiliğe sahip olan bireyin kimseyi manipüle etme gibi bir niyeti yoktur.

Bu yalnızca acıya, toksik ilişkilere, sorunlara veya yılgınlığa yol açar. En önemlisi de bunların hiçbirinin baştan çıkaran bir kişiliğe sahip olan bireylerle herhangi bir ilgisi yoktur.

Baştan Çıkaran Bir Kişiliğe Mi Sahipsiniz?

ifade seçen kadın

Bahsettiğimiz özelliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız veya daha önce bu tür bir kişiliğe sahipmişsiniz gibi bir hisse kapıldıysanız, o zaman aşağıdaki tanımların size uyup uymadığını da çok iyi bileceksiniz:

  • Her zaman insanların en iyi yanlarını görüyorsunuz. Bir projeyle ilgili sunduklarınız veya bir kalabalığın önünde söyledikleriniz her zaman harika tepki alıyor.
  • Sosyal anksiyeteniz yok. Etkileşim kurmayı ve yeni insanlarla tanışmayı seviyorsunuz özellikle de etkili iletişimle ilgili yeni meydan okumalara bayılıyorsunuz.
  • Diğer insanlar sizin kişiliğinize bayılıyorlar.
  • Hiç çaba göstermenize gerek kalmadan insanları kendinize çekiyorsunuz. Etrafınız tanımadığınız insanlarla çevrili olsa da onlarla arkadaş olmanız uzun sürmüyor.

Baştan çıkaran bir kişiliğe sahip olmanın pek çok avantajı var. Özellikle de başkalarıyla kurduğunuz ilişkilere rehberlik etmede önemli yer tutuyor.

Böyle bir kişiliğiniz varsa keyfini çıkarın. Ancak onu baskı altında tuttuysanız ya da gizlediyseniz artık tekrar gün ışığına çıkarmanızın zamanı geldi. Çünkü ne de olsa günün sonunda siz kimseniz osunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.