Erkek Arkadaşınız Maço ise Ne Yapmalısınız?

Maço bir erkek arkadaş, eşinin onunla aynı değere sahip olduğunu anlayamayan kişidir. Bu nedenle, partnerini ancak boyun eğen bir kişi olarak görür.
Erkek Arkadaşınız Maço ise Ne Yapmalısınız?
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Maço bir erkekle beraber olan bir kadının özü değişmeye başlar. Eğer yanında kalmaya devam ederse, istikrarlı bir ilişkiye sahip olmak için hayatında önemli olan her şeyi bırakması gerekir. Erkeğin normlarına uymayan herhangi bir eylem, kadının duygusal refahına zarar verebilecek ciddi bir tartışma ile sona erebilir.

İnsanların varlıklarının derinliklerine kök salmış inanışlarının aşk için değişeceğini düşünmek bir hayaldir. Bir süre daha karanlık taraflarını gizleyebilirler, ancak her an ortaya çıkabilir. Ve eğer evliliğe dönüşürse, aynı anlayışlar evin kuralları haline gelir.

Eğer mutlu ve özgür bir hayata sahip olmak istiyorsanız, bu zihniyetleri tanımlamayı öğrenmelisiniz.

Bu yazımızda, maço zihniyetin belirtilerine göz atacağız.

Erkek arkadaşınızın maço olduğuna dair işaretler

1. “Arkadaşların daha fazlasını istiyor.”

En başından beri, kız arkadaşlarını erkek arkadaşlarından uzaklaştıracak şüphe tohumlarını ekmeye başlarlar. Cinsel bir suçlama için bir çağrı, bir mesaj veya basit bir yorum yeterlidir. Sinirlenebilir, olay çıkarabilirler.

Onların düşüncesine göre, ilişkisi olan bir kadın ya da erkeğin karşı cinsten biriyle arkadaş olmasına gerek yoktur.

kızgın adam, küskün kadın

2. Annesi bir kadının en güzel örneğidir

Maço erkekler genellikle annelerini ideal kadın konumuna getirir.

Toplumda nasıl davranacağını ve eşine nasıl bakacağını bilir. Eğer konu yemek pişirmekse, tarifleri ona sormalısınız, ki bu da her zaman iyi sonuçlanmayabilir. Giysiler kirlendiğinde, en iyi yıkama için tüm numaralara sahiptir, çünkü hayatını çocuklarıyla ilgilenmeye adamıştır.

Öte yandan, eğer fikir kayınvalidesi tarafından sağlanırsa (kız arkadaşının annesi), işler büyük ölçüde değişir. Kayınvalidesini, kızlarının uyumlu bir evliliğe sahip olmasına izin vermeyen meraklı kadınlar olarak görür.

3. Ev dışında çalışmak mı? Saçmalık!

Maço erkekleri için, kadınların ev dışında iyi işlerde çalışmaları genellikle çok çılgın bir fikirdir. Bunun düşüncesini bile unutun…

Bu son derece cinsiyetçi bakış açısına göre, kadının tüm işi çocuklar dahil olmak üzere evdedir. Maço erkekler için, çalışmaya karar veren kadınlar ev sorumluluklarını görmezden geliyor demektir.

4. Şehvetli kıyafetler özeldir.

Bütün kadınlar güzel görünmek ve hissetmek ister.

Ancak, erkek arkadaşları maço ise, genellikle dolabın içinde iki farklı stile sahip olmak zorunda kalırlar.

  • Bir yandan, partnerlerini tatmin etmek için seksi kıyafetlere sahipken diğer yandan dışarı çıkmak için daha kapalı bluzları ve “düzgün” kıyafetleri vardır.

Maço erkeklerin cinsiyetçi fikirlerine göre yakası açık kıyafetler ya da kısa etek giymek, baştan çıkarmaya çalışan kadınların yaptığı bir şeydir.

topuklu ayakkabı

5. “Sonlandırmanın daha iyi olacağı arkadaşlıkların var.”

Her zaman kız arkadaşının yanında olmuş olan çocukluk arkadaşları, bu tür erkekler için risk oluşturmaktadır.

Örneğin bekarlarsa ya da sıradan ilişkiler kuruyorlarsa, bunlar gerçekten kötü bir etki yaratırlar. Onların aklına gelen ilk şey, kız arkadaşlarını yanlış yola sokmak istedikleridir.

Böylece, çoğu zaman kız arkadaşlarını iletişimi kesmeye teşvik etmeye çalışırlar.

6. “Sosyal medya çiftler için problem yaratır.”

Çoğu zaman, maço erkekler kız arkadaşlarının profillerini çeşitli sosyal medyalardan kapatmaya ikna ederler. Gerekçe olarak da sosyal medyanın çiftlere zarar verdiğini ve bunun olmasını istemediğini gösterirler.

Maço erkekler, kız arkadaşlarını sosyal medyanın zararlı olduğuna ikna etmek için çeşitli argümanlar kullanabilirler. Ancak, bu sadece kız arkadaşlarını denemenin ve kontrol etmenin başka bir yoludur.

Erkek maço olduğunda, kız arkadaşının bağlantılarının tamamen kopmasına yol açan argümanlar sunar.

sosyal medya

Maço erkek arkadaşı olan kadınlara tavsiyeler

Partnerinizde bu sinyallerden bazılarını tanımlayabiliyorsanız, ilişkiyi bitirmenin ve ayrılmanın vakti gelmiştir. Erkek arkadaşınız maçoysa, ilişkinin geleceği oldukça üzücüdür. Bunun olası sonuçlarından biri, kadının depresyona girmesidir.

Maço erkekler, kız arkadaşlarının hayatlarının her yönünü kontrol etmeye çalışırlar ve bu hiç kimse için sağlıklı değildir.

Erkek maço ise, ilişkide psikolojik şiddet görülür ve bu alışkanlık haline gelir. En kötü durumlarda, zamanla fiziksel saldırganlık olur.

Durum bu noktaya gelmeden en kısa sürede profesyonel yardım isteyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Serra, J. C., & Madurga, A. C. (2015). El repertorio del amor romántico y las condiciones de posibilidad para la violencia machista. Universitas psychologica, 14(5), 1681-1694.
  • Talego Vázquez, F., Florido del Corral, D., & Cantó, S. I. (2012). Reconsiderando la violencia machista. Patriarcado, relaciones de pareja y sadismo. Revista Andaluza de Antropología, 3, 2174-6796.
  • Navarrete, A. I. A. L. El machismo mata, el feminismo no. Revista Paquidermo, 15.
  • Ignatieff, M. (2000). Human Rights as Politics, Human Rights as Idolatry. The Tanner Lectures on Human Values, Delivered at Princeton University.
  • Ruiz Portillo, A. F. (1996). Machismo y Feminismo, fenómenos ideológicos en la Sociedad guatemalteca actual. Escuela de Trabajo Social. USAC. Guatemala.
  • Estadística de Violencia Doméstica y Violencia de Género (EVDVG) Año 2019. (2020). Retrieved 7 February 2021, from https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:8cCINo4oFgEJ:https://www.ine.es/prensa/evdvg_2019.pdf+&cd=7&hl=es&ct=clnk&gl=es&client=firefox-b-d

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.