Sırt Ağrısını Rahatlatacak 10 Etkili Uygulama

Sırt ağrısını %100 şekilde rahatlatacak olan yoga, meditasyon, akupunktur ve diğer uygulamaları yapabildiğiniz kadar yapmaya çalışın.
Sırt Ağrısını Rahatlatacak 10 Etkili Uygulama
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Bel ağrısı vakalarının çoğu, kötü duruş veya garip bir hareket nedeniyle oluşur. Günün çoğunu bir masanın başında geçirmek ya da kanepede kötü bir şekilde oturmak sırt ağrısının çıkması için emin bir yoldur.

Hareketsiz yaşam tarzı, diyabet veya kalp hastalığı vakaları açısından bir risk faktörüdür. Hayatınızdan yıllarınızı bile alabilir.

Doğru duruş, iyi sağlık için gerçekten gereklidir. Bununla birlikte, sanayileşmiş kültürlerde yaşayan insanların çoğunluğu ideal duruştan uzaktır.

Vücudunuzun fonksiyonel mekaniğini anlayarak, her zaman hareket ettiğiniz yolu optimize etmeyi öğrenebilirsiniz. Bu da yaralanmaların ve ağrıların oluşmasını engeller.

Yetişkinlerin çoğunluğu hayatlarının bir noktasında sırt ağrısı yaşarlar. İşe bağlı sorunların en yaygın nedenidir.

Ciddi bir şey olabilir mi?

sırtı ağrıyan adam

Birçok insan için bu acı ne kalıcı ne de ciddidir. Genellikle, ibuprofen, naproksen veya parasetamol gibi anti inflamatuvar ağrı kesici ilaçlar ve biraz dinlenme çözülür.

Bağımlılık yapmayan ilaçlar arasında, bir doktor tarafından reçete ile verilebilen ve fizik tedavi uygulayana veya egzersiz yapana kadar geçici olarak kullanılan kas gevşeticiler bulunur.

Rutininizin neden olduğu sırt ağrısını tedavi etmek için narkotik ilaçlardan  kaçının. Bu ilaçlar kabızlığa neden olabilir ve diğer olumsuz yan etkilerin yanı sıra bağımlılık yaratabilir. Onlara başvurmanız gereken tek zaman akut şiddetli ağrı ve uygun bir ortamda bir hekimin gözetimi altında kullanılmasıdır.

Bununla birlikte, acil bir şekilde doktor tedavisine başvurmanızı gerektirecek birkaç neden vardır. Bu belirtiler ve semptomlar şunlardır:

  • Bacakta yayılan bir sıcaklıkla ağrı
  • Kasıkta veya bacakta uyuşma veya halsizlik
  • Herhangi bir mesane veya bağırsak kontrolü kaybı
  • Ateşlenme
  • Geceleri ağrı veya terleme

Nedenler

Genelde karşılaşılan şey, sorunun doğal şekilde gelişmesidir. Tipik olarak, kötü duruş, yinelemeler veya yanlış kaldırma (yaralanma, enfeksiyon veya kanser gibi ciddi hastalıkların sonucu olarak) sonucudur.

Sırt ağrısı için normal bir doktora giderseniz, sadece yüzeysel bir tedavi görmeniz olasıdır.

Ağrıyı gidermek için kullanılan ilaçlar, en sık kullanılan tıbbi tedaviler arasında yer alır, bunu steroid enjeksiyonları ve ameliyatı takip eder. Birçok yan etkiye sahip olmanın yanı sıra, bu çözümlerin hiçbiri tam bir iyileşmeye yol açmaz. Bu, çoğu zaman hayatlarının geri kalanı için sırt ağrısı ile savaşan birçok hasta bırakır.

Doğal ilaçlar bu konumda çok değerli olabilir. İlaçları, enjeksiyonları veya ameliyatları düşünmeden önce, sırt ağrısı uzmanlarından gelen bu 10 ipucunu deneyin.

1. Kayroptaktik bakım

doktor

Bel ağrısı da dahil olmak üzere bazı kronik ağrıdan şikayet ediyorsanız, kalifiye bir kiropraktik görmek iyi bir seçenektir.

2. Germe

52 dakikalık esneme dersleri alan katılımcılar (gövde ve bacak esnetmeleri üzerinde duran), sırt ağrısında yoga dersleri alanlardan çok daha fazla rahatlama sağladı.

3. Kuvvet antrenmanı

koşu yapan kadın

Düzenli bir kuvvet antrenman rutini, hem ağrıyı hafifletmek hem de yaralanmaları önlemek için gerekli olan sırt ve karın kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

4. Osteopatik manipülasyon

Osteopatik manipülasyonun (eklemleri hareket ettirmek, yumuşak dokulara masaj yapmak ve stresli kasları gevşetmeye yardımcı olmak) kronik bel ağrısını azalttığı keşfedilmiştir.

5. Stresi azaltın

stres

Kalıcı olumsuz düşüncelere ve anksiyeteye sahip olan insanların sırt ağrısı çekmesi daha olasıdır.

6. Meditasyon

Meditasyon güçlü bir analjezik olabilir. Daha önce hiç meditasyon yapmamış, ancak 20 dakikalık dört derse katılmış gönüllüler önemli bir rahatlama yaşamışlardır.

7. Yoga

yoga yapan kadın

Esnekliği ve karın kaslarını güçlendirmede özellikle yararlı olan yoga, sırt ağrısından muzdarip olmanız durumunda da faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Haftada bir yoga dersi alan kişilerde, ilaç veya fizik tedavi alanlara göre daha fazla gelişme görülmüştür.

8. Masaj

Masaj gevşemeye yardımcı olan ve ağrıyı hafifleten endorfin salgılar. 10 haftalık masaj terapisi sırt ağrısı için büyük bir rahatlama ve en az altı ay süren faydalar sunar.

9. Akupunktur

akupunktur

Akupunktur başka bir yararlı yaklaşım olabilir. Aslında bu yöntem, akut ağrı için standart tedaviden ziyade sırt ağrısı ve baş ağrıları gibi kronik ağrıların azaltılmasına odaklanmıştır.

10. Tai Chi

Bu, vücudunuzdaki “yin ve yang” dengesini desteklemeyi ve böylece “qi” akışını (hayat enerjisi) veya hayati enerjiyi geliştirmeyi amaçlayan eski bir kendini savunma biçimidir.

Sıklıkla “hareket halinde meditasyon” olarak tanımlanan Tai Chi, her hareketin doğrudan diğerine aktığı belirli bir dizi zarif hareketle bedeninize ulaşır.

Sırt ağrısı için geleneksel tedavilere dikkat edin. Doktorunuzun, reçeteyle satılan ilaçların acıyı hafifletmek için tek seçeneğiniz olduğuna dair sizi ikna etmesine izin vermeyin.

İlginizi çekebilir ...
Bel Ağrısı: Belinizi Güçlendirmek İçin Egzersiz Yapın
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bel Ağrısı: Belinizi Güçlendirmek İçin Egzersiz Yapın

Bel ağrısı, tipik gündelik alışkanlıklarımız (örneğin, iş yerinde kötü duruş gibi) nedeniyle düşündüğünüzden daha yaygın bir sorundur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.