Sapyoseksüellik: Akıllı İnsanları Çekici Bulmak

Zeka birçok kişiye hitap eden bir özellik olmasına rağmen, bazıları için bir çekim hissetmek söz konusu olduğunda en belirleyici faktör haline gelir. Sapyoseksüellik hakkında her şeyi buradan öğrenin!
Sapyoseksüellik: Akıllı İnsanları Çekici Bulmak
Montse Armero

Yazan ve doğrulayan psikolog Montse Armero.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Sapyoseksüellik, romantik ilişkiler dünyasında gittikçe daha da çok tanınan bir terimdir. Latince sapiens kelimesinden gelir, bilgili anlamına gelir ve akıllı insanları çekici bulmak anlamına gelir.

Uzmanlar nispeten yakın zamanda “sapyoseksüellik” kelimesini icat etseler de, kavramın kendisi çok eskidir. MÖ 380 kadar erken bir tarihte Platon, Sempozyum kitabında sevgi ve akıl arasındaki ilişkiden bahsetmişti. Zeka her zaman çoğu insan için çekici bir özellik olmuştur. Ancak sapyoseksüeller söz konusu olduğunda, bu onları en çok çeken özelliktir.

Fiziksel çekimden sapyoseksüelliğe

sapyoseksüellik ve fiziksel çekim

Tek başına fiziksel çekim, birinden hoşlanıp hoşlanmadığınızı belirlemez. İnsanlar genellikle bir kişinin özelliklerinin toplamından etkilenir.

Hepimizin bildiği gibi, fiziksel cazibe, çöpçatan uygulamalarında, aşık olduğunuzda hatta bir politikacıya oy verdiğinizde olduğu gibi birçok durumda çok önemli bir rol oynar. Bu, çoğu insanın aklında olan bir faktördür (farkında olsun ya da olmasın).

Bununla birlikte, fiziksel çekiciliğin kendi başına birisinden hoşlanıp hoşlanmadığınızı tanımlamadığı da doğrudur. Aslında, çoğu insan sadece bir özelliğe ilgi duymaz, insanların tüm özelliklerinin bir birleşimine karşı bir çekim hisseder. Böylece, başka bir kişinin kişiliğini oluşturan tutumlar, düşünceler, duygular ve davranışlar onlara karşı olan arzunuzu derinden etkiler. Daha sonra, her kişinin zevkine bağlı olarak, bazı bileşenlere diğerlerinden daha fazla değer verir.

Daha fazla bilgi için okumaya devam edin: Erkeklere Göre Bir Kadını Çekici Yapan 8 Şey

Beynin erotizmi

Sapyoseksüellikte insanlar fiziksel faktörleri ve kişiliği dikkate alırlar. Ancak, kendilerini duygusal ve entelektüel olarak zenginleştiren yeni fikir alışverişlerinin ve derin konuşmalara daha fazla ilgi duyuyorlar. Bu nedenle, onlar için kelimeler sadece iletişim araçları değil, aynı zamanda baştan çıkarıcıdır. Bir insanın bilgi birikimine ve bir konuşmada inşa edilebilecek yakınlığına diğer özelliklerinden çok daha fazla ilgi duyarlar.

Farklı zeka türleri

Zekadan bahsettiğimizde onu genellikle yüksek bilişsel yetenek veya bazı insanların bilgi birikimi ile ilişkilendiririz. Bununla birlikte, mevcut birçok araştırmacı için, tanım bunun ötesine geçer.

Çoklu zekâ teorisiyle Howard Gardner ya da duygusal zekasıyla Daniel Goleman gibi yazarlar konsepti diğer birçok faktörü kapsayacak şekilde genişletti. Esasen, bu sapyoseksüellerin akademik bilgiye veya karmaşık problemleri çözme yeteneğine, aynı zamanda son derece yaratıcı, duygusal olarak olgun insanlara veya başkalarıyla etkileşime girme kabiliyeti yüksek olanlara karşı bir çekim hissedebileceği anlamına gelir.

Sapyoseksüellik özellikleri

konuşan çift

Sapyoseksüeller genellikle açık fikirli insanlardır. Yeniliklere ilgi duyarlar ve yeni bilgi elde etmek ve öğrenmek istiyorlar.

Günümüzde, zekanın çok daha geniş bir tanımı vardır. Bu nedenle, sapyoseksüeller genel nüfustan çok farklı olmayabilir. İlk başta düşündüğünüzden çok daha fazla ortak noktaları bile olabilir. Bununla birlikte, bazı özellikler onları daha belirgin olarak tanımlar:

 • Yüksek derecede öz-bilgisi olan insanlar olma eğilimindedirler.
 • Sapyoseksüeller açık görüşlü bireylerdir.
 • Yüksek seviyede zekaya sahip olma eğilimindedirler.
 • Yenilik onları cezbeder.
 • Genellikle derin ve düşünceli insanlardır.
 • Öğrenmeye ve zamanlarının bir kısmını yeni bilgiler edinmeye adamaya heveslidirler.
 • Derin konuşmalar onları baştan çıkarır.
 • Hem erkekler hem de kadınlar sapyoseksüel olabilse de, sapioseksüellik kadınlarda daha yaygındır.

Bu makale ilginizi çekebilir: Mutlu Çiftlerin Her Hafta Yaptığı 6 Şey

Dezavantajlar

Zeka sadece başka bir özelliktir. Olumlu bir özellik olmasına rağmen, özellikle başkalarının bilişsel yeteneğine ilgi duymak, bazı insanlar için zararlı olabilir. Bu, benlik saygısı düşük, başkalarını idealize etme eğiliminde olan bireyler için geçerlidir, çünkü bu insanların gerçek olmayan birisine yansıtmaları kolaydır. Sonunda, bu tutum onlara zarar verebilir ve daha güvensiz hissetmelerine neden olabilir.

Karşıdaki kişinin özelliklerini tanımak ve takdir etmek romantik ilişkilerde çok sağlıklıdır. Bu zeka veya başka bir özellik olsa da geçerlidir. Ancak, her ilişki dengelenmeli ve partnerlerden hiçbiri kendini bir diğerinden daha düşük seviyede hissetmemelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Danvila, I. & Sastre, M. A. (2010). Inteligencia Emocional: una revisión del concepto y líneas de investigación. Cuaderno de Estudios Empresariales, Vol. 20, 107-126.
 • Gardner, H. (2005). Inteligencias múltiples veinte años después. Revista de Psicología y educación, Vol. 1, Núm. 1, 27-34.
 • Gignac, G. E., Darbyshire, J. &  Ooi, M. (2018). Some people are attracted sexually to intelligence: A psychometric evaluation of sapiosexuality. Intelligence, 66, 98-111.
 • Gray, P. B., & Garcia, J. R. (2013). Evolution and human sexual behavior. London: Harvard University Press.
 • Walton, M. T., Lykins, A. D., & Bhullar, N. (2016). Beyond Heterosexual, Bisexual and Homosexual: A Diversity on Sexual Identity Expression. Archives of Sexual Behavior, 45(7), 1591-1597.
 • de Landázuri, M. C. O. (2017). ¿ Es el concepto platónico del amor intelectualista? Eros como impulso contemplativo y desiderativo en Platón. In Anales del Seminario de Historia de la Filosofía (Vol. 34, No. 2, pp. 9-25). Universidad Complutense de Madrid.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.