Yaşlandığım Zaman Yanımda Kendini Genç Hisseden İnsanlar İsterim

Genç kalpler yaşları umursamaz; bu hayatta küçük şeylerden zevk almayı ve her zaman genç hissetmek için her anın tadını çıkarmayı bilirler. 
Yaşlandığım Zaman Yanımda Kendini Genç Hisseden İnsanlar İsterim

Son Güncelleme: 28 Mart, 2019

Kalben genç hissetmek, refah ve sağlık ile eş anlamlıdır. Kalbi sağlıklı tutmanın bir yolu da kendinizi önemsediğiniz insanlarla kuşatmaktır.

Hepimiz yaşlanmanın her zaman hoş bir süreç olmadığını biliyoruz. Öncelikle, yaşlanırken koruyucu iyimserlik ekolünden ve pozitifliğin coşkulu hayranlarından uzaklaşıyorsunuz. Bu belirli bir yaşam kalitesini çekip alır.

Diz ağrıları başlayacak ve aşırı kullanılmış kalça kemiğiniz planlarınızı sınırlayacak. Ayrıca çocuklarınız evden ayrıldığı zaman baş başa kaldığınız sessizlikte ortaya çıkan “boş yuva sendromunu” da unutmayalım.

Gri saçlarınızı fırçalamaya başladığınızda, kırışıklıklar görürsünüz ve daha fazla hata biriktirmeye başlarsınız, bazen daha da karmaşık bir şey gerçekleşir: eşinizi kaybedersiniz.

Genç kalarak yaşlanmak

Onurlu, güçlü ve iyimser olarak yaşlanmak mümkündür, ancak yıllar izlerini bırakır. Bu nedenle, zamanın acımasız ilerlemesine en iyi gelen ilaçlardan birini asla unutmamalısınız: kendinizi kalbinde genç olan insanlarla kuşatmak.

Elbette, iyi dostlar hakkında konuşuyoruz. Bu arkadaşlar, 60 ve 70 yaşınızdan sonra da sizinle birlikte olurlar ve sağlığın anahtarıdırlar.

Yaşlandıklarında bile genç hisseden insanlar

“Üçüncü gençlik çağınızı” bir çok şekilde yaşayabilirsiniz. Emekli olduğunuz anda, bir çok insan bunu hayattan en çok zevk alınacak zaman olarak görür. 

Siz dışarı çıkmaya, öğlenleri dans etmeye ve sosyal buluşmalara katılmaya başlarken, bazı insanlar reddedilemez bir yalnızlık hissi duyar. Ve buna sağlık problemlerini eklerseniz, duygusal durumunuz daha da zarar görür.

Rochester Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, yaşlı bir bireyin sahip olduğu sosyal ilişkilerin sayısı ve kalitesi, o kişinin sağlığı ve yaşam beklentisine doğrudan etki ediyor.

Yani tahmin ettiğiniz gibi, arkadaşlarla beraber yaşlanmak refahın formülüdür. 

Geç yaşlarda arkadaşlık

Geç yaşlarda arkadaşlık, eklem yangısı için en iyi anti-enflamatuardır. Arkadaşlar aynı zamanda kırışıklıklarla dolu yüzünüzü gülümseten en iyi vitamindir.

Çevrenizde kalben genç insanların olması erken zamanda yatırım yapmanız gereken bir ayrıcalıktır. Ancak akılda tutulması gereken şeyler vardır. 

Aşağıda üzerine düşünebileceğiniz bazı fikirler vereceğiz.

genç kalmak

Genç olduğunuzda, aşk ve arkadaşlıklar kolayca kurulur. Bunlar yoğun yazlarla beraber gelir ve 5 duyu ile tadıldığı için tazeleyicidir. Ama bazen, geldikleri gibi giderler.

 • Ama sakin sonbahar vardığında her şey değişir, böylece yaşlanmanın ilk dönemi başlar. İşte o zaman hayattan ne istediğimizi ve istemediğimizi çok iyi biliriz.
 • Gerçek, otantik ve empati kurabilen, saygıyı ve karşılıklılığı anlayan insanlarla beraber olmak istediğiniz bir an gelir.
 • Olgunlaşmak ve kişisel yolculuğunuza yıllar eklemek; içsel yolculuklardan geçmek anlamına gelir. Bu yolculuklarda kendinizi kaybedersiniz ve yeniden bulursunuz. Bu samimi bir yolculuktur, elbette herkes bunu kendi tarzıyla yaşar.
 • Şimdiye yatırım yapmanın kaderinize yatırım yapmak olduğunu fark edersiniz.

Eğer hayat belli sayıda günden oluşuyorsa bunların tadını çıkarmalısınız ve gerçekten önemli olan şeylere odaklanmalısınız: aşk ve dostluk.

Özgün bir hayat kalitesinin sırrı

Avusturalyalı yatıştırıcı bakım uzmanı olan bir hemşire, Bronnie Ware çok başarılı bir kitap yayınladı. “Ölenlerin İlk 5 Pişmanlığı”.

sarılarak yürüyen yaşlı çift

Bu kitapta, hastalarının ölmeden önce söylediği şeyleri bir araya getirdi. Bunlar çoğu insanın daha dolu ve mutlu bir yaşam için yapmadığından pişman olduğu beş şey.

Bu beş pişmanlık aşağıda sunduğumuz gibi:

 • Her an kalbinin peşinden gitmemek.
 • Yaşamı boyunca gerçekten ne hissettiğini söylememek.
 • Basit şeylere öncelik vermeden aşırı çalışmış olmak.
 • Arkadaşlarını daha fazla önemsememek.
 • Gerçekten sevdiği insanlarla daha da mutlu olmamış olmak.

Kendini genç hisseden insanları nasıl tanırsınız?

Kalben genç insanlar için kaç yaşında olduklarının önemi yoktur. Önemli olan ruh halleri ve tavırlarıdır.

Geç yaşlara ulaşırken kişinin yanında her zaman iyimser ve canlı olan insanların olması şüphesiz ki en büyük ayrıcalıktır.

yaşlı çift
 • Ayrıca her türlü güçlüğe katlanarak bize destek olan insanları unutmayız. 
 • Bu insanlar bizi zor zamanlarda destekler.
 • Kalben genç hisseden insanlar sizi evden çıkarır. Sizi yalnız, ev işlerine boğulmuş halde görmek istemezler. Onlar için taze hava, kahkaha ve müzik önemlidir. Ama her şeyden önce, onlar yaşamaktan zevk alır.

Çünkü günün sonunda, kırışıklıklar kalbinizde değil, cildinizdedir. Bu yüzden hiç bir zaman hayata sarılma tutkusundan vazgeçmemelisiniz. Ne kadar yaşlı olursanız olun!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.