Yaşlanmayla Oluşan Lekeler için 4 Ev Yapımı Tarif

Yaşlanmayla oluşan lekeler normal olabilir; ama bu onları sevdiğimiz anlamına gelmez! Bu makalede bunları nasıl önleyebileceğinizi öğrenin.
Yaşlanmayla Oluşan Lekeler için 4 Ev Yapımı Tarif

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2022

Zamanla, cildimiz tonunu değiştirir ve özellikle yüzümüz ve ellerimizde küçük kahverengi daireler ortaya çıkmaya başlar. Neyse ki, yaşlanmayla oluşan lekeler için bazı doğal tarifler vardır. Bu yazıda size onlardan bahsedeceğiz.

Yaşlanmayla oluşan lekeler

Yaşlandıkça vücudumuzda meydana gelen değişiklikler yadsınamaz. Bunların arasında, yaşlanmayla oluşan lekeler olarak bildiğimiz “güneş lentijinleri” bulunur. Bunlar yaşlanmanın erken görülen en yaygın belirtilerinden biridir. Bu lekeler çillerden daha geniş, koyu ve düz olur. Özellikle şu bölgelerde gelişirler:

 • Ellerin üstünde
 • Alında
 • Kollarda
 • Yüzde
 • Göğüs üstünde

Yaşlanmayla oluşan lekeler sağlıkla ilgili ciddi sonuçlar yaratmaz; ama birçok insan güzellik nedeniyle bu lekeleri yok etmek ya da önlemek ister. Yaşlanmayla oluşan bu lekelerin başlıca nedeni güneşe maruz kalmaktır.

İnsanların D vitamini almak için mor ötesi ışınlarla temas etmeleri gerektiği doğrudur; ancak çok fazla güneşe maruz kalmak cilde zarar verebilir. Özellikle yaz aylarında dışarıda çok fazla kalmak cildin yüzeysel katmanlarına zarar verir ve dejeneratif süreci hızlandırır.

Ciltteki lekeleri tetikleyen bir diğer şey de, bazı parfümlerde bulunan ışığa duyarlı maddelerdir. Bunlar güneş ışığına maruz kaldığında alerjik reaksiyonlara neden olur. Genetik yatkınlık nedeniyle yaşlanma lekelerine daha yatkın olan insanlar da vardır.

Yaşlanma lekelerini nasıl önleyebilirim

yüzde yaşlılık lekeleri

Birçok kadın (ve bazı erkekler) ellerinde ya da yüzündeki lekeler hakkında endişe duyar. Bu sorunun erken önlenmesi çok önemlidir. Hoş görünmeyen bu kahverengi izleri azaltmak için 30 ya da 35 yaşından itibaren bazı alışkanlıklarınızı değiştirmenizi öneririz:

1. Kendinizi aşırı miktarda güneşe maruz bırakmayın.

Cildin hasar görmesini önlemek için UV ışınlarından korunmanız çok önemlidir. Güneş çok şiddetli olduğunda (örneğin, öğleden önce ve yaz aylarında) deride hafif yanıklara neden olur ve bu noktalar daha sonra lekelere dönüşür.

2. Güneş kremi kullanın

Güneşli ve sıcak günlerde, en azından 30 faktörlük bir güneş kremi kullanmanızı öneririz. Cildiniz çok beyaz ya da hassassa, daha güçlü bir güneş kremi de kullanabilirsiniz.

3. Uygun giysiler giyin

Yaz aylarında saat 11.00 – 15.00 arasında dışarıda bulunmamanın yanı sıra, sırtınız gibi en beyaz bölgeleri kapatan giysiler giymeniz önerilir.

4. Meyve ve sebze yiyin

sebze ve meyve tüketmek

Gıda içimizden ve dışarıdan sağlıklı olmamız için çok önemlidir. Birçok doğal meyve suyu, salatalar, çorba ve mevsiminde çiğ sebze içeren tüm tarifleri tüketmenizi öneririz.

Cilt Lekelerini Azaltmak için Ev Yapımı Tarifler

Güneşe maruz kalma yüzünden ya da yaşınızdan dolayı cildinizde ilk yaşlanma belirtileri ortaya çıktıysa, cesaretiniz kırılmasın. Onları azaltabilecek farklı doğal tarifler mevcuttur:

1. Nohut Maskesi

Hazırlamak kolaydır ve malzemeler her yerde bulunabilir. Konserve nohut kullanmanızı öneririz; böylece saatlerce pişirmenize gerek kalmaz.

Malzemeler

 • ½ bardak nohut (150 gr)
 • ¼ bardak su (62 ml)

Hazırlanışı

 • Nohutları yıkayın ve sonra bir kaba koyun.
 • Ezerek yavaş yavaş kaseye su dökün.
 • Pürüzsüz bir macun elde ettiğinizde lekelere uygulayın. Alanın temiz ve kuru olduğundan emin olmalısınız.
 • 20 dakika boyunca iyice kurumasını sağlayın.
 • Durulamayın. Bunun yerine, kuru macunun kendi başına “düşmesi”ne izin verin.
 • Bu tedaviyi her gece tekrarlayın.

2. Limon suyu

Bu meyvenin içindeki yüksek miktarda asit, cildin katmanlarına nüfuz eder ve lekeleri giderir. Bununla birlikte, bu çarenin ters etkisini önlemek için gece uygulanmalıdır.

Çünkü cildinize limon suyu sürdüğünüzde güneş ışınlarına maruz kalmak olumsuz reaksiyonlara neden olabilir. Limon suyu, yaşlanma lekeleri ilk ortaya çıktığı zaman kullanmak için mükemmeldir.

Hazırlanışı

 • Bir limonu yarıya kadar kesip banyo yaptıktan sonra cildinize sürün.
 • Birkaç dakika sonra cildinizi ılık su ile durulayın.
 • Limonunuz yoksa, aynı sonuçları sağlayan kırmızı soğanı deneyebilirsiniz.

3. Karahindiba

karahindiba çiçeği

Bu bitki, yaşlanma lekelerini ortadan kaldırmak için çok etkilidir. Uygulama çok basittir:

 • İçindeki suyu çıkarmak için karahindiba gövdesini yatay olarak açın.
 • Bu sıvıyı lekeler üzerine günde üç defa sürün. Durulamayın.
 • Aynı şeyi aloe vera jeli ile de yapabilirsiniz; bu bitkiyi evde bulundurmak da faydalıdır.

4. Elma sirkesi

Bu malzeme mutfağınızda kesin vardır. Asit seviyesi nedeniyle limona benzer etkilere sahiptir. Her zaman kullandığınız el kremi ile karıştırırsanız (2 krem ve 1 elma sirkesi oranında) yaşlanmayla oluşan lekeler için inanılmaz bir ilaç elde edersiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.