Yatağınızı ve Yastığınızı Nasıl Beyazlatırsınız?

· 1 Nisan, 2017
Yastıklarınızın ve yatağınızın neden zamanla sarıya dönüştüğünü merak ettiniz mi? Nedenini bu yazıyla öğrenin! Ardından, onları temiz ve güzel tutmak için beyazlatmayı öğrenin ve toz akarlarını önlemenizi sağlayacak ipuçlarına göz atın.

Evinizdeki her şeyin korunması gerekir ya da en azından eşyaların çoğunluğunun temizlenmesi gerekir. Yastıklarınız ve şilteleriniz için de durum farklı değildir.

Yastıklarınız ve yataklar muhtemelen çok görünür lekelere ve renk kayıplarına ev sahipliği yapmaktadır. Akarlar ve kötü kokular için üreme alanı bile olabilirler.

Bu lekelerden kurtulmak ve güzel, temiz ve beyaz kumaşlara sahip olmak ister misiniz? Tabii ki istersiniz! Bugün yastıklarınızı ve şiltelerinizi nasıl beyazlatacağınızı öğrenin.

Yastıklarım neden çok sarı?

Yastıkların zamanla renklerinin neden solduğunu merak ediyor olabilirsiniz. İnanın ya da inanmayın, en temel problemlerin başında ter gelir.

Bazen uyurken terleriz. Yastığınızın malzemesine bağlı olarak, teriniz yastık tarafından emilir. Kuruduğunda da yastığınızda sarı lekeler bırakmaya başlar.

Bazen, yastığa ne tür bir kılıf taktığınız önemli değildir. Teriniz yastığın içine doğru yayılabilir. Bu, sarılaşmasına ve akarlar için bir üreme alanı oluşturmasına neden olabilir.

Tüm bunlar, terin nem yaratmaya başlamasından dolayı gerçekleşir. Bu, akarlar için mükemmel ortamı oluşturur. Bu zararlılar daha sonra hem solunumda hem de ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bu yüzden yastıkları iyice temizlemek çok önemlidir.

Yastıklarınızı temizlemek düşündüğünüzden daha önemlidir. Gelecekteki olası problemleri önlemek için yastıklarınızın ne durumda olduğunu kontrol edin.

Güneşe maruz kalma açısından dikkatli olun

Yastığınızın renginin değişmesinin bir başka nedeni de güneşe maruz kalmasıdır.

Bu da yastığınızın sarıya dönmesine sebep olabilir.

Sorun, yastıkları beyazlatmak için kullanılan beyazlatıcı ajanlardır. Güneş ışığına maruz kaldıklarında bozulmaya başlarlar ve yastığınızın rengi giderek değişir.

Yastıklarınızı güneş ışığına aşırı maruz bırakmaya dikkat edin!

Yastığınızı nasıl beyazlatırsınız?

Yastıklarınız yılda üç kez yıkanmalıdır. Onları düzenli olarak yıkamak onların harika görünmelerini sağlamak için yeterlidir.

Onların nasıl yıkanacağına bir göz atalım.

Öncelikle, yastığınızın henüz sarı izlere sahip olmadığından ya da çoğunlukla beyaz olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde, istediğiniz sonuçları elde edemezsiniz.

Şimdi de, ev yapımı bir beyazlatıcı hazırlayalım.

Malzemeler

Hazırlanışı

 • Bütün malzemeleri karıştırın.
 • Ardından, yastığınızı beyazlatmak için kullanın.

Şimdi bütün bir beyazlatma sürecine bir göz atalım.

Malzemeler

 • Sıcak veya kaynar su
 • 1 bardak (200 g) çamaşır deterjanı (doğada çözünür en iyisidir)
 • 1 bardak (200 g) doğada çözünür bulaşık yıkama sabunu
 • 1 bardak (250 ml) ev yapımı beyazlatıcı
 • Yarım bardak (125 g) boraks

Hazırlanışı

 • Önce, etiketleri kontrol edin ve yastığınızın makinede yıkanabileceğinden emin olun.
 • Ardından, yastık kılıfını çıkarın.
 • Çamaşır makinesini sıcak veya beyaz programa ayarlayın. Bunu yapmayı seçerseniz birkaç kap kaynar su ilave edebilirsiniz. Yapabiliyorsanız, iki durulama döngüsü için programlayın.
 • Malzemeleri çamaşır makinesine ekleyin.
 • Daha sonra, yıkama döngüsünü başlatın. Bütün deterjanı eritmek için suyu birkaç dakika karıştırın.
 • Yastıklarınızı koyun ve yıkama döngüsünün devam etmesine izin verin. Bu şekilde, ev yapımı beyazlatma ajanı yastıklarınızda çalışabilir.

Şiltenizi nasıl temizlersiniz?

Her hafta şiltenizi havalandırmanız da çok önemlidir. İyi bir durumda tutabilmek için de arada bir yıkamalısınız.

 • Şilteyi doğru şekilde temizlemek için önce iki tarafın da vakumlanması gerekir. Bu, tozdan kurtulmanızı sağlar. Ardından, sonraki birkaç adımı takip ederek yıkayabilirsiniz.
 • Herhangi bir leke varsa, onları bir su ve karbonat karışımı ile temizleyebilirsiniz. Bu macunu leke üzerine sürdükten sonra sirke ve suda seyreltilmiş hidrojen peroksit ile fırçalayın.
 • Sonunda, havalanmasına izin vermelisiniz.
 • Gitmeyen kötü bir koku varsa, her zaman hafifçe bir oda spreyi sıkabilirsiniz. Fakat, bu sizin ve ailenizin tercihlerine bağlı kişisel bir konudur.
Görsel referans: © wikiHow.com