Yastıkları Beyazlatmak İçin Doğal Tarif

Yastıklarınızın ve yatağınızın neden zamanla sarıya dönüştüğünü merak ettiniz mi? Nedenini ve çözümünü bu yazıyla öğrenin!
Yastıkları Beyazlatmak İçin Doğal Tarif

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Evinizdeki her şeyin korunması gerekir ya da en azından eşyaların çoğunluğunun temizlenmesi gerekir. Yastıklarınız ve şilteleriniz için de durum farklı değildir. Yastıkları beyazlatmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazının devamını okuyun.

Yastıklarınız ve yataklar muhtemelen görünür lekelere ve renk kayıplarına ev sahipliği yapmaktadır. Akarlar ve kötü kokular için üreme alanı bile olabilirler. Yastıkları beyazlatmak ve güzel, temiz ve beyaz kumaşlara sahip olmak istiyorsanız hemen göz atın!

Yastıklarım neden çok sarı? Yastıkları beyazlatmak neden çok önemli?

sarı yastıkları beyazlatmak

Yastıkların zamanla renklerinin neden solduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu konuyla ilgili en temel problemlerin başında ter gelir. Bazen uyurken terleriz. Yastığınızın malzemesine bağlı olarak teriniz yastık tarafından emilir. Kuruduğunda da yastığınızda sarı lekeler bırakmaya başlar.

Bazen, yastığa ne tür bir kılıf taktığınız önemli değildir. Teriniz yastığın içine doğru yayılabilir. Bu da yastığın sararmasına ve akarlar için bir üreme alanı oluşturmasına neden olabilir.

Tüm bunlar, terin nem yaratmaya başlamasından dolayı gerçekleşir. Bu, akarlar için mükemmel ortamı oluşturur. Bu zararlılar daha sonra hem solunumda hem de ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bu yüzden yastıkları iyice temizlemek çok önemlidir. Yastıkları beyazlatmak ve temizlemek düşündüğünüzden daha önemlidir. Gelecekteki olası problemleri önlemek için yastıklarınızın ne durumda olduğunu kontrol edin.

Yastıkları beyazlatmak için kullanılan beyaz ajanlara ve yastıkların güneşe maruz kalmamasına dikkat edin!

Yastığınızın renginin değişmesinin bir başka nedeni de güneşe maruz kalmasıdır. Bu da yastığınızın sarıya dönmesine sebep olabilir. Sorun, yastıkları beyazlatmak için kullanılan beyazlatıcı ajanlardır.

Bunlar güneş ışığına maruz kaldığında bozulmaya başlar ve yastığınızın rengi giderek değişir. Yastıklarınızı güneş ışığına aşırı maruz bırakmamaya dikkat edin!

Yastıkları beyazlatmak için ne yapabilirsiniz?

yastıkta uyuyan kadın

Yastıklarınız yılda üç kez yıkanmalıdır. Onları düzenli olarak yıkamak, harika görünmelerini sağlamak için yeterlidir. Gelin yastıkların nasıl yıkanacağına bir göz atalım.

Öncelikle, yastığınızın henüz sarı izlere sahip olmadığından ya da çoğunlukla beyaz olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde istediğiniz sonuçları elde edemezsiniz. Şimdi de ev yapımı bir beyazlatıcı hazırlayalım.

Malzemeler

Hazırlanışı

 • Bütün malzemeleri karıştırın.
 • Ardından,yastığınızı beyazlatmak için kullanın.

Şimdi bütün bir beyazlatma sürecine bir göz atalım.

Malzemeler

 • Sıcak veya kaynar su
 • 1 bardak (200 g) çamaşır deterjanı (doğada çözüneni en iyisidir)
 • 1 bardak (200 g) doğada çözünür bulaşık yıkama sabunu
 • 1 bardak (250 ml) ev yapımı beyazlatıcı
 • Yarım bardak (125 g) boraks

Hazırlanışı

 • Önce etiketleri kontrol edin ve yastığınızın makinede yıkanabileceğinden emin olun.
 • Ardından yastık kılıfını çıkarın.
 • Çamaşır makinesini sıcak veya beyaz programa ayarlayın. Bunu yapmayı seçerseniz birkaç kap kaynar su ilave edebilirsiniz. Yapabiliyorsanız, iki kez durulama için programlayın.
 • Malzemeleri çamaşır makinesine ekleyin.
 • Daha sonra yıkamayı başlatın. Bütün deterjanı eritmek için suyu birkaç dakika karıştırın.
 • Yastıklarınızı koyun ve yıkamanın devam etmesine izin verin.
 • Bu şekilde, ev yapımı beyazlatma ajanı yastıklarınızda işe yarayabilir

Şiltenizi nasıl temizlersiniz?

şilteyi temizlemek

Her hafta şiltenizi havalandırmanız da çok önemlidir. İyi bir durumda tutabilmek için de arada bir yıkamalısınız. Şilteyi doğru şekilde temizlemek için önce iki tarafın da vakumlanması gerekir. Böylece tozdan kurtulmuş olursunuz. Ardından, sonraki birkaç adımı takip ederek yıkayabilirsiniz.

 • Herhangi bir leke varsa, su ve karbonat karışımı ile temizleyebilirsiniz. Bu macunu leke üzerine sürdükten sonra sirke ve suda seyreltilmiş hidrojen peroksit ile fırçalayın.
 • Ardından havalanmasına izin verin.
 • Gitmeyen kötü bir koku varsa, her zaman hafifçe bir oda spreyi sıkabilirsiniz. Fakat bu sizin ve ailenizin tercihlerine bağlı kişisel bir konudur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.