Evde Hidrojen Peroksit Tutmak için 12 Neden

Hidrojen peroksit yaralar için mükemmel bir dezenfektan olmasının yanında,  evinizi temizlemek için de çok kullanışlı bir üründür.
Evde Hidrojen Peroksit Tutmak için 12 Neden

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Hidrojen peroksit en etkili ve güvenli dezenfektanlardan biri olarak kabul edilen antiseptik bir maddedir. Bu ürünün mikroorganizmaları oksidasyonla yok etme özelliği vardır, böylece bir çeşit kontrollü yanma gerçekleştirir.

Bu, sahip olduğu özellikler sayesinde aynı zamanda evinizi temizlemek için en iyi alternatiflerden biri olduğu anlamına da gelir. Daha da iyisi, muadili ürünlere kıyasla ucuzdur ve hiçbir yan etkisi yoktur.

Hidrojen peroksidi evinizde kullanmanız için bütün harika yöntemlerden bahsetmeden önce, piyasada bulabileceğiz solüsyonların çoğunluğunun en fazla %3 yoğunluğa sahip olduğunu söylememiz gerekiyor. Bunu bir kenarı yazdıktan sonra evinizden hidrojen peroksidi neden eksik etmememiz gerektiğini açıklayan 12 sebebe geçebiliriz.

Hidrojen peroksidin masa ve kesme tahtalarında kullanımı

Ahşaptan yapılmış masa ve kesme tahtaları çiğ ette bulunan salmonella gibi bakterilerin gelişimi için kusursuz bir ortam oluşturur. Bu yüzeylerin tamamını dezenfekte etmek için yapmanız gereken tek şey hidrojen peroksitle spreylemektir.

Meyveler ve sebzeler

domates yıkamak

Marketten aldığınız meyve ve sebzelerin yaprak ve kabukları sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek türlü bakteri ve kimyasalla kaplıdır. Bunlardan kurtulmak için su dolu bir kabın içine yarım bardak hidrojen peroksit ekleyin ve aldığınız ürünleri bu karışımın içinde yıkayın.

Buzdolabı ve lavabo

Buzdolabı ve lavabo sıklıkla pişirme kapları ve yiyecekleri yıkamak ve saklamak için kullanılır. Bunlar binlerce çeşit bakterinin yaşamasına uygun bir ortam oluşturduğu için hidrojen peroksitle spreylemek ve yüzeylerinin içini ve dışını düzenli olarak çeşitli malzemelerle kaplamak oldukça iyi bir fikir olacaktır. Ardından nemli bir bezle silmeden önce birkaç dakika bekleyin.

Süngerler

sünger ile temizlik

Mutfakta kullandığınız süngerler üstlerinde kalan yemek artıkları nedeniyle her çeşit bakteri için yaşam alanı oluşturur. Süngerleri temizlemek ve dezenfekte etmek için yarı hidrojen peroksit yarı sudan oluşan bir karışım hazırlayın ve süngerleri bu karışımın içine batırın.

Beyaz giysiler

Hidrojen peroksit beyaz elbiseler üzerindeki lekelerden kurtulmak ya da halı ve kumaşlar üzerindeki kan lekelerini temizlemek için harikadır. Çamaşır makinesindeki beyazlara bir bardak hidrojen peroksit ekleyin ya da bu güçlü dezenfektanı doğrudan kan lekelerinin üzerine uygulayın.

Canlandırıcı ve arındırıcı bir banyo

köpük banyosu

Canlandırıcı, ferahlatıcı ve arındırıcı bir banyo yapmak için %3 yoğunluktaki 2 litreden bir miktar az hidrojen peroksidi küvete doldurduğunuz suya karıştırın ve en az yarım saat içinde kalın.

Ayak mantarları

Hidrojen peroksit ayak mantarlarıyla mücadele için de oldukça faydalıdır. Yapmanız gereken tek şey her akşam yarı su ve hidrojen peroksit kullanarak hazırladığınız solüsyona ayaklarınızı batırmaktır.

Enfeksiyonlar

ayak banyosu

Hidrojen peroksit mantar ve diğer cilt enfeksiyonlarına karşı mücadeleye yardımcı olabilir. Size sorun çıkartan bölgeye günde birkaç defa doğrudan uygulayabilirsiniz.

Maytlar

Maytlar hiç ummadığınız ve dikkat etmediğiniz yerlere yuvalanarak sağlığınızın ciddi anlamda bozulmasına yol açabilirler. Evinizdeki maytlardan kurtulmak için yarı su ve hidrojen peroksitten oluşan karışımı maytların bulunduğunu düşündünüz her alana spreyleyin.

Diş fırçası

diş fırçalamak

Diş fırçanız nihayetinde sağlığınızı etkileyebilecek her çeşit bakteriyi barındırabilir. Temizlemek için yapmanız gereken tek şey fırçanızı az miktarda hidrojen peroksidin içine batırıp çıkarmaktır.

Diş ağrıları

Hidrojen peroksidin ağrı kesici bir özelliği yoktur, ancak bakteri ve mantar karşıtı antibiyotik özellikleri vardır. Bunlar ağızdaki enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olabilir.

Saç rengini açma

saç yıkamak

Eğer saç renginizin bir veya iki ton açılmasını istiyorsanız aynı miktarda su ve hidrojen peroksidi karıştırıp duştan sonra saçlarınıza spreyleyin. Çok büyük bir değişim olmayacaktır, ancak gerçekten doğal bir görünüm elde edeceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.