Yavaş ve Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Kilo Verebilirsiniz?

Yavaş yavaş nasıl kilo verebileceğinizi bu yazımızda öğrenin. Uzun vadede, bir dizi basit eylem ile kilo vermeyi başarabileceğinizi göreceksiniz.
Yavaş ve Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Kilo Verebilirsiniz?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 27 Eylül, 2020

Kilo vermek istediğimizde, normal olarak sonuçları hemen elde etmek istiyoruz ancak bu, zaman, azim, güç ve disiplin gerektiren bir süreçtir. Peki yavaş ve sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verebilirsiniz?

Tabii ki, sağlıklı bir diyet programına sahip olmanız gerekir. Bu program sadece vücut için gerekli besin maddelerini içermez, aynı zamanda her bir yiyeceğin önerilen tüketim miktarlarını da içerir. Ayrıca, gerçekten sağlıklı beslenmek için bol su tüketmek de önemlidir.

Yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için ipuçları

1. Yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için derin derin nefes almayı öğrenin

deniz kenarında duran kadın

karnınızdan nefes almayı denemelisiniz.

Bunun yanı sıra, hayatınızda bu alışkanlığı benimsemek karnınızın formunu korumaya da yardımcı olacaktır. Ayrıca, beyne daha iyi oksijen gitmesini sağlayarak vücudun tüm işlevlerini optimize etmenize yardımcı olacaktır. Derin nefes alıp verme egzersizlerini günde beş dakika ile başlatabilir ve süreyi kademeli olarak artırabilirsiniz.

2. Yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için dönüşümlü olarak sıcak ve soğuk su ile duş alın

Sıcak ve soğuk suyu dönüşümlü olarak kullanmak, azar azar kilo vermenin başka bir basit yoludur. Duşun sonunda suyun sıcaklığını değiştirmeniz gerekir. Biraz soğuk su ile yıkandıktan sonra biraz da sıcak su kullanmayı deneyin.

Bu kilo vermenizi sağlar ancak sağlığa tek faydası bu değildir. Başlangıç aşamasındaki aritmi, distoni ve hipertansiyon gibi hastalıkların tedavisinde de çok yararlı olabilir. Ayrıca selüliti azaltmaya yardımcı olur.

3. Masaj

karın masajı

tamamlayıcı bir uygulama olarak kullanılmalıdır.

Masajlar vücuttaki yağ birikintilerinin parçalanmasına, karın bölgesinde kan dolaşımının artmasına ve bağırsak hareketlerinin kolaylaştırılmasına yardımcı olur. Bu sayede dışkılama yoluyla toksinlerin vücuttan atılmasını teşvik eder.

4. Sakız çiğnemek

Sakız çiğnemek azar azar kilo vermek için başka bir tekniktir. Neden mi? Cevap basit, çiğniyoruz ama aslında hiçbir şey yemiyoruz. Böylelikle, hem ağzımızı hem de beynimizi meşgul ediyoruz ve anksiyete seviyelerini azaltıyoruz. En çok tavsiye edilen, şeker içermeyen sakızları tercih etmektir. Nane veya okaliptuslu olanları seçebilirsiniz.

5. Su içmeyi unutmayın

su içen kadın

vücudumuzun suya ihtiyaç duyduğunda

Su tüketmek, azar azar kilo vermek için başka bir yoldur. Neden mi? Çünkü, su tüketimimizi artırdığımızda vücut daha fazla toksin atabilecektir ve bu durum da vücudunuzdaki fazlalıklardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

“Az şekerli” olduğu söylenen, diyet içecekleri veya yiyecekleri tüketmenizi tavsiye etmiyoruz. Bunların çoğu karbonatlı içeceklerle aynı kaloriye sahiptir ve vücuda herhangi bir faydası yoktur. İçebileceğiniz en iyi içeceklerden bir tanesi maden suyudur.

6. Merdiven çıkın

Evet, çok basit ve çok etkili görünmese de, bu azar azar kilo vermek için en iyi yollardan biridir. Şüphesiz, mümkün olan her an merdiven çıkmak gibi günlük yaşamınıza küçük fiziksel aktiviteler eklemek, belirli bir direnç kazanmanıza yardımcı olacak ve egzersizin faydalarını görmeye başlayacaksınız.

Kolombiya Kooperatif Üniversitesi Ulusal Araştırma Konseyi tarafından finanse edilen bir araştırmaya göre, her gün merdiven çıkarak kilo vermek mümkündür. Tabi ki, sadece tek tip bir egzersiz yapmanızı önermiyoruz.

7. İş yerindeki masanızı yükseltin

iş yerinde çalışan kadın

Eğer bunu yapma fırsatınız varsa, bu yöntemi denemekten çekinmeyin. Hareket etmek zorunda kalmadan, bu şekilde yılda 3 kilo kadar verebilirsiniz. Size düşündüğünüzden daha konforlu olduğunun garantisini veriyoruz. Mutlaka deneyin!

Çoğu zaman çok fazla çaba sarf etmek zordur. Sonuçta, kötü alışkanlıklardan kurtulmak kolay bir iş değildir. İyi haber şu ki, bu imkansız değildir. Bir deneyin!

Aç kalmak zorunda değilsiniz, sadece yediklerinizin miktarını kontrol etmeniz ve yediğiniz besinlerin kalitesini artırmanız gerekir. Ayrıca egzersiz söz konusu olduğunda bedeninizi fazla yormanıza gerek yoktur. Bunun yerine, vücudunuzu hareket ettirmek ve vücudunuzu daha iyi oksijenlendirmek için kendinize her gün belirli bir süre ayırın.

İlginizi çekebilir ...
Hafta Sonu Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 5 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Hafta Sonu Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 5 İpucu

Kendinize şu soruları sorabilirsiniz: “Hafta sonu ne yapabilirim? Hafta boyunca hiç eğlenmedim. Ayrıca hafta sonlarımı da feda etmek zorunda mıyım?


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.