Yaygın Hastalıklar Hakkında 8 İlginç Gerçek

Yaygın hastalıklar hakkındaki bu ilginç gerçekler sizi büyük ihtimalle şaşırtacak. Bunları daha önce duymadığınıza eminiz!
Yaygın Hastalıklar Hakkında 8 İlginç Gerçek

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

İnsan vücudu ve zihni, bilimin açığa çıkaramadığı sonsuz sırları hala barındırmaktadır. Bununla birlikte, yıllar geçtikçe, araştırmacılar yaygın hastalıklar ile ilgili bazı ilginç gerçekleri ortaya çıkarabilmişlerdir.

Bu yazımızda bu keşiflerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bunların birden fazlasının sizi şaşırtacağına eminiz! Hazır mısınız?

Hadi bunlara bir göz atalım!

Yaygın Hastalıklar Hakkında İlginç Gerçekler

1. 75 Yaşınıza Geldiğinizde En Az 150 Soğuk Algınlığı Geçirmiş Olacaksınız

Soğuk algınlığı yaşayan bir kadın.
Herkes yılda 2 ila 5 kez arasında soğuk algınlığına yakalanır.

Farklı çalışmalar, her birimizin genellikle yılda iki ila beş soğuk algınlığı yaşadığımız sonucuna varmıştır. Örneğin İspanya’daki mevcut yaşam beklentisini hesaba katarsanız (83 yıl), herkes hayatında en az 166 soğuk algınlığı geçirmiş olacak!

2. Soğuk Algınlığı Virüsü Sadece Tek Bir Virüs Değildir

Tabii ki değil! Aslında, soğuk algınlığına neden olabilecek 200’den fazla virüs vardır. Bu nedenle insan vücudu bu hastalığa karşı asla direnç geliştirmez. Soğuk algınlığına neden olan en yaygın virüsler arasında rinovirüsler ve koronavirüsler bulunur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Vücut Kokusu İçin Doğal Çözümler

3. Çocuklar Yılda 12 Kereye Kadar Soğuk Algınlığı Yaşayabilir

Ebeveynler bunun doğru olduğunu onaylayabilir. Çocuğunuz kaç kez üşüttü, iki gün kadar iyileşti ve yine sümüklü bir şekilde okuldan eve döndü?

4. Soğuk Algınlığı Yaşayan Kişilerin Dörtte Biri Herhangi Bir Semptom Yaşamaz

Hepimiz soğuk algınlığının belirtilerini biliyoruz. Sonuçta, bu en yaygın hastalıklardan biri.

Bununla birlikte, herkes bazı insanların soğuk algınlığı virüslerinden biri ile enfekte olabileceğini ve öksürük, hapşırma ya da burun akıntısı yaşamayabileceğini bilmez.

5. Bir Hapşırık Saatte 60 Km Kadar Hızlı Hareket Edebilir!

Hapşıran bir kadın.
Bir hapşırık, neredeyse bir tazı kadar hızlı hareket eder!

Gerçek şu ki, bir hapşırığın hızını ölçmek kolay değildir, ancak uzmanların hesapladığı değer budur. Biraz perspektif için, tazılar 60 km/s hızla koşabilir!

Bazı durumlarda bir hapşırık bu hızı bile aşabilir ve tükürük damlaları beş metreye kadar uzağa düşebilir!

6. Yaygın Hastalıklardan Kaynaklanan Virüsler Çeşitli Yüzeylerde Yaşayabilir.

Hapşırdığınızda virüsü etrafınıza yayarsınız ve bu virüs farklı yüzeylerde aktif kalabilir. Örneğin, grip virüsü yaklaşık 24 saat, soğuk algınlığı virüsü ise yedi güne kadar yaşayabilir!

Şimdi, hapşırırken ağzınızı dirseğiniz ile kapatmanın neden bu kadar önemli olduğunu anlıyor musunuz? Bu şekilde, hastalığınızı başkalarına bulaştırmaktan kaçınırsınız.

7. Grip Sürekli Evrim Geçirir

Grip olmuş bir kız çocuğu.
Her yıl yeni grip türleri ortaya çıkar.

Grip, insanların yaşamları boyunca en çok yakalandıkları hastalıklardan biridir. Şüphesiz ki, İnfluenza’nın üç farklı sınıfının olduğunu biliyorsunuz: A (bu en öldürücüdür ve insanları ve kuşları etkiler), B (bu en yaygın olanıdır ve yalnızca insanları etkiler) ve C (bu daha az yaygındır ve insanları ve hayvanları etkiler).

Bununla birlikte, her yıl her tür İnfluenzanın yeni suşları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle aşılar sizi her zaman koruyamaz ve yine de hastalanabilirsiniz.

8. Geçtiğimiz Yüzyılda Pek Çok İnfluenza Salgını Yaşadık

Günümüzde grip, insanların genellikle dikkat etmediği yaygın bir hastalıktır. Bununla birlikte, daha önce de gördüğümüz gibi, tükürük yoluyla bulaşması son derece kolaydır ve ayrıca zatürre gibi komplikasyonlara da neden olabilir.

  • İspanyol gribi 1918 yılından 1919 yılına kadar sürmüştür ve dünya nüfusunun %40’ını etkilemiştir. Aslında, dünya çapında yaklaşık 50 milyon insanın hayatına mal olmuştur. İlginç bir gerçek: İsmine rağmen, İspanya’da değil, Amerika Birleşik Devletlerinde ortaya çıkmıştır.
  • Asya gribi, bir insan suşu ile birlikte yaban ördeklerinden bulaşan bir virüsün mutasyonunun kombinasyonu nedeniyle 1957 yılında Çin’de ortaya çıkmıştır.
  • Hong Kong gribi yaklaşık bir milyon insanı ölü bırakmıştır. Teknolojik gelişmeler sayesinde, daha fazla insan hayatının kaybedilmesini önleyen bir aşı geliştirilmiştir.
  • 1976 yılının domuz gribi 12.000’den fazla kurbana yol açmıştır ve virüs 1918 yılındaki büyük salgına benzediği için halk arasında paniğe neden olmuştur.
  • Kuş gribinin ilk salgınını 1997 yılında Hong Kong’da yaşanmıştır. Virüs H5N1 olarak tanımlanmıştır ve kontrol edildikten sonra 2003 yılında Asya ve Avrupa’da yeniden ortaya çıkmıştır.

Sizin de görebileceğiniz üzere, yaygın hastalıklar karşısında nasıl davranmanız gerektiğini bilseniz de, bilmiyor olabileceğiniz pek çok gerçek de vardır. Bu ilginç gerçeklerin bazıları ile sizi şaşırttığımızı umuyoruz.

Görüşmek üzere!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.