Neden Soğuk Algınlığı Geçiririz?

Soğuk algınlığının başlangıcını çeşitli faktörler etkileyebilir. Bununla birlikte, genel olarak, soğuk algınlığı viral bir enfeksiyondur. Kimleri etkiler? Soğuk algınlığı belirtileri nelerdir? Bu yazıda size her şeyi anlatıyoruz!
Neden Soğuk Algınlığı Geçiririz?

Tarafından yazılmıştır Carmen Martín

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Soğuk algınlığı en yaygın hastalıklardan biridir. Aslında, aile hekimlerine danışmanın en yaygın nedenlerinden biridir. Ayrıca, iş ve okul devamsızlığının nedenlerinden biridir. Ancak, insanların neden soğuk algınlığı geçirdiğini biliyor musunuz?

Her yerde ve kültürde, insanların neden soğuk algınlığına yakalandığına dair farklı inançlar vardır. Öyle ki, örneğin dünyanın büyük bir bölümünde, bir soğuk algınlığının neredeyse tamamen soğuk bir iklim ile ilişkili olduğuna inanılıyor.

İlginç bir şekilde, MÖ 1500 yılına dayanan Mısır metinleri soğuk algınlığını tanımlamaktadır. Bugün, tıp bilimindeki ilerlemeler nedeniyle, soğuk algınlığının gerçek nedenlerinin ne olduğunu söyleyebilir ve soğuk algınlığı sırasında vücutta neler olduğunu somut olarak tanımlayabiliriz.

Bu nedenle, bu makalede, insanların neden soğuk algınlığı geçirdiğini ve bu durum hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız. Bu sayede, yaşamlarının bir noktasında neredeyse tüm nüfusu etkileyen bu durum hakkında bazı popüler mitleri tartışacağız.

İnsanlar neden soğuk algınlığı geçirir?

Soğuk algınlığı aslında viral bir enfeksiyondur. En yaygın hastalıklardan biridir ve genellikle rinovirüs ve koronavirüs nedeniyle oluşur. Soğuk algınlığı, genellikle 10 günden fazla sürmeyen kendi kendini sınırlayan bir durumdur.

Daha da önemlisi, adı karışıklığa yol açsa da, insanlar soğukta durarak soğuk algınlığına yakalanmazlar. Soğuğun ve kış mevsiminin daha fazla soğuk algınlığı ile ilgili olduğu doğru olsa da, bunun nedeni bu değildir. Bu anlamda, bunun viral bir enfeksiyon olduğunu anlamalısınız.

neden soğuk algınlığı geçiririz?
Soğuk algınlığı kıştan kaynaklanmaz. Bu sezon boyunca daha yaygın olmalarına rağmen, asıl neden viral bir enfeksiyondur.

Soğuk algınlığı her yaştan insanı etkiler. Kolayca yayılan oldukça bulaşıcı virüslerdir. Bu viral enfeksiyonun en yaygın semptomları hapşırma ve burun tıkanıklığıdır. Diğer yaygın semptomlar:

  • Sulu gözler ve burun akıntısı.
  • Baş ağrısı veya boğaz ağrısı.
  • Yorgunluk ve genel rahatsızlık hissi.
  • Boğaz veya göğüste balgam.

Soğuk algınlığına yakaladığınızda, buna neden olan virüs vücudunuzdan birçok şekilde yayılabilir. Hapşırdığınızda, öksürdüğünüzde veya konuştuğunuzda, virüs atmosfere yayılabilir veya başka birine ulaşabilir. Aynı şey, eşyaları paylaştığınızda veya soğuk algınlığı olan bir kişiye dokunduğunuzda da gerçekleşir. Bu, soğuk algınlığına yakalanmanın her zaman soğukta durmakla ilişkilendirilmesinin bir başka nedenidir. Havalar soğuduğunda, insanlar birçok insanın bulunduğu sıcak yerlerde barınma eğilimindedir. Bu nedenle, bulaşma kolaylaşır.

Soğuk algınlığı için risk faktörleri nelerdir?

Bunun viral bir enfeksiyon olması, bazı faktörlerin insanların soğuk algınlığı kapmasını kolaylaştıramayacağı anlamına gelmez. Burası soğukta durma veya mevsimin kış olması faktörlerini dahil ettiğimiz noktadır.

İlk olarak, insanlar kışın daha sık soğuk algınlığı kapmalarına rağmen, bunun yılın herhangi bir zamanında olabileceğini anlamalısınız. Aynı şey yaşla da ortaya çıkar; Herkes soğuk algınlığı yaşayabilir.

Bununla birlikte, altı yaşın altındaki çocuklarda görülme sıklığı çok daha yüksektir. Bunun nedeni, bu yaştaki hijyen önlemlerinin çok etkili olmaması ve her şeyden önce, okuldaki veya oyun oynarken çocuklar arasındaki temastan dolayıdır.

öksüren kız
Soğuk algınlığı çocuklarda daha yaygındır, çünkü okul ortamları virüsün yayılmasını kolaylaştırır.

İnsanların daha sık soğuk algınlığı kapmasının bir diğer risk faktörü zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmaktır. Son zamanlarda bir hastalığa yakalanmak veya kronik bir hastalığa sahip olmak önemli ölçüde etkilemektedir.

Bağışıklık sistemi birçok elemente ve maddeye bağlıdır, bu yüzden onu zayıflatabilecek çeşitli değişikliklere ve açıklara maruz kalır. Örneğin, yeterince uyumamak veya C vitamini eksikliği.

Tütün dumanının da insanları soğuk algınlığına meyilli hale getirdiği kanıtlanmıştır. Hem aktif hem de pasif sigara içenlerin soğuk algınlığına kapılma olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni tütün dumanının solunum yolunun mukoza zarlarına zarar vermesi ve virüsün vücuda girmesini kolaylaştırmasıdır.

Sonuç

İnsanlar viral bir enfeksiyon nedeniyle soğuk algınlığına yakalanır. Soğuk veya kış mevsimi risk faktörleri olmasına rağmen, soğuk algınlığının gerçek nedenleri olmadıklarını anlamak önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Common colds: Overview. 2006 Feb 14 [Updated 2018 Nov 15]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279543/
  • Worrall G. Common cold. Can Fam Physician. 2011;57(11):1289–1290.
  • Arroll B. Common cold. BMJ Clin Evid. 2011;2011:1510. Published 2011 Mar 16.
  • Troullos E, Baird L, Jayawardena S. Common cold symptoms in children: results of an Internet-based surveillance program. J Med Internet Res. 2014;16(6):e144. Published 2014 Jun 19. doi:10.2196/jmir.2868

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.