Çocuklarda Gece Öksürüğü İçin 7 Tavsiye

Çocuğunuz uyku ve nefes alma konusunda sıkıntı çekiyorsa bir çocuk doktoruna danışmalısınız. Ayrıca sigara dumanı ve kimyasal temizlik maddesi gibi tahriş edici maddelerin ortamda olmaması da önemlidir. 
Çocuklarda Gece Öksürüğü İçin 7 Tavsiye
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çocuklarda gece öksürüğü çok yaygındır. Çocuk gün boyunca öksürmeyebilir ancak gece olduğunda ısrarcı bir öksürük onu etkisi altına alır, uyumasına engel olur ve hatta kusmasına bile neden olabilir. Bu kesinlikle ebeveynleri alarma geçiren bir sorundur.

Öksürük fizyolojik bir reflekstir ve vücudun istemeden verdiği bir tepkidir. Vücut şiddetli bir şekilde soluk vererek balgamı, kiri ve hava yollarındaki diğer parçacıkları dışarı atmaya çalışır.

Solunum yolu enfeksiyonu geçmişi olmayan, okul çağındaki sağlıklı bir çocuk günde en fazla 34 kez öksürür. Genelde tıbbi tedavi gerekmese de öksürük, ebeveynlerin çocuklarını bir çocuk doktoruna götürme nedenlerinin başında gelir.

Neden öksürürüz?

Öksürük reseptörleri hava yolları boyunca gırtlaktan bronşlara kadar uzanan kısımda yer alırlar. Aşağıdaki faktörlerin varlığı onları uyarır:

  • Rinit, rino-faranjit, larenjit ve soğuk algınlığı dahil üst solunum yolu enfeksiyonları.
  • Aşırı bronşiyal duyarlılık.
  • Astım ve alerjiler
  • Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD).

Gün boyunca pek çok çocuk zaman zaman öksürür ancak yatağa gittiğinde bir türlü öksürükleri durmaz. Bunun nedeni çocuğun gün boyunca ayakta durması ve hareket etmesi nedeniyle balgamının da hareket halinde olmasıdır.

Ancak uzandıklarında balgam artık gündüz olduğu kadar hareket etmediği için hava yolları daha çok tıkanır.  Tıkanma ve duruş balgamın ve hava yollarının kurumasına yol açar. Bu nedenle öksürükleri bitmek bilmez.

Çocuklarda gece öksürüğü nasıl iyileştirilir?

Çocuklarda gece öksürüğü uzun süre görüldüğünde çok stres verici olabilir. Çünkü bu durum daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Uykuyu, çocuğun günlük aktivitelerini, ebeveynlerinin ve kendisinin hayat kalitesini olumsuz bir biçimde etkiler.

Genellikle bu tavsiyelerle evde tedavi edilebilir:

Çok kuru bir ortamda kalmaktan kaçının

Çocuğun odasının nemlendirilmesi gerekir. Odadaki havayı nemlendiren cihazlar çok faydalı olabilir ancak iyice temizlenmiş olmalıdırlar.

Isıtıcı cihazınız varsa sıcaklığının çok yüksek olmadığından emin olun ve havayı nemlendirmek için radyatörün üzerine bir su kabı koyun.

Balgamı inceltmeye yardımcı olun

bebeğin burnunu silen anne

Balgamı inceltmek ve böylece daha kolay çıkmasını sağlamak için çocuğunuzun yeterince su içiyor olması önemlidir. Bu konuda dikkatli olmayı unutmayın. Ayrıca çocuğunuza Hindistan cevizi suyu veya farklı meyve suyu kombinasyonları da içirebilirsiniz.

Yarı oturur pozisyonda uyumasına yardımcı olmayı deneyin

Yatay uyku pozisyonu çocuklarda gece öksürüğünü kötüleştirdiği için hafif oturur bir pozisyonda uyumalarını sağlamaya çalışabilirsiniz. Yatağın başını biraz kaldırın veya başlarının ve sırtlarının altına birkaç tane yastık ekleyin.

Burundan nefes alıp vermesi için yardımcı olun

Balgamları yoğunsa spreylerde veya damlalarda bulunabilen tuz içerikli çözümleri deneyin. Çocuklar onları kullanmayı pek sevmeyebilirler ancak bu çözümler çok etkilidir.

Ayrıca esansiyel yağlardan oluşan bir karışım kullanarak çocuğun göğsüne (2 yaşından büyük olduğu sürece) masaj da yapabilirsiniz:

Malzemeler

  • 2 damla esansiyel okaliptüs yağı
  • 10 damla esansiyel tütsü yağı
  • ½ bardak tatlı badem yağı (100 ml)

Nasıl hazırlanır?

  • Tüm yağları bir kabın içinde iyice karıştırın.
  • Ellerinize az bir miktar alın ve tıkanıklığının rahatlaması için çocuğunuzun göğsüne masaj yapın.

Bu yazıya da bakın: Çocuklarda Kuru Öksürüğü Nasıl Tedavi Edersiniz

Boğaz kuruluğunu rahatlatın

Balın boğaz kuruluğunu yatıştırdığı kanıtlanmıştır. Çocuğunuza yatmadan önce veya öksürmeye başladığında bir çay kaşığı bal verebilirsiniz. İsterseniz balı ılık sütün içine koyarak seyreltebilirsiniz.

Gece öksürüğü için bir başka ev yapımı çözüm de beyaz veya kırmızı soğanı doğramak ve üzerine biraz bal dökmektir. Birkaç dakika içinde bal seyrelecektir. Çocuğunuza her gün bu “şuruptan” içirebilirsiniz.

Gece öksürüğü için soğan: Eski bir çözüm

Çocuklarda gece öksürüğünü rahatlatmak için bir diğer etkili yöntem yataklarının yanına doğranmış soğan koymaktır.

Kökenleri geçmişe dayanan bu çözüm etkilidir çünkü soğan, alerji semptomlarını rahatlatan ve hava yolu enflamasyonunu azaltan doğal bir antihistamin olan polifenol açısından zengindir.

Soğanın içine biraz şeker eklerseniz kokusu odayı dolduracaktır ve çocuğunuzun öksürmesi duracaktır.

Kendi kendinize ilaç seçmekten kaçının

Genelde çocuklarda görülen gece öksürüğü için herhangi bir ilaç verilmesi gerekmez. Ancak bununla ilgili şüpheleriniz varsa çocuğunuzun doktoruna danışın.

Eczanelerde reçetesiz olarak satılan ilaçlar iki yaşından küçük çocuklar için uygun değillerdir. Bu ilaçlarda kodein, dekstrometorfan veya kloperastin gibi maddeler bulunur. Bu maddeler zararlı yan etkilere yol açabilirler.

Sonuç

Çocukların ana okuluna veya okul öncesi eğitime gitmeye başladıklarında öksürmeye başlamaları yaygın olarak görülen bir şeydir. Doktorlar, öksürük 4 haftadan fazla sürerse onu kronik olarak kabul ederler.

Çocuğunuz nefes alma ve uyku konusunda sıkıntı çekiyorsa çocuk doktorunuza danışmalısınız. Sigara dumanı ve kimyasal temizlik maddeleri gibi tahriş edici maddelerin evde bulunmasına izin vermemeniz de önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Kuru Öksürük İçin 3 Ev Yapımı Şurup Tarifi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kuru Öksürük İçin 3 Ev Yapımı Şurup Tarifi

Kuru öksürük sırasında vücut, boğazda veya solunum yollarında yabancı bir unsur tespit eder.Kuru öksürük için ev yapımı çözümler bulunmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.