Astım Hastalığına Doğal Yollarla Savaş Açmanızı Sağlayacak 7 Yiyecek

Diyet yapmak solunum yolları sağlığı açısından önemli olsa da, astımla savaşta en az sigara içilmesinden kaçınılması gerektiği kadar kirli ortamlardan da kaçınmak önemlidir.
Astım Hastalığına Doğal Yollarla Savaş Açmanızı Sağlayacak 7 Yiyecek
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Astım, havanın akciğerlere geçtiği kanalların daralması ve iltihaplanması sonucu oluşan bir solunum hastalığıdır. Göğsü tıkayan, nefes alma zorluklarına, hırıltıya, öksürüğe ve yaşam kalitesini düşüren diğer belirtilere neden olan ciddi bir rahatsızlık olarak bilinir.

Sigarada bulunan toksinlerin solunum sistemini kalıcı olarak tahriş etmesinden dolayı sigara içenler arasında daha yaygın olarak görülür. Genetik sebepler astım hastası olmanızı sağlayabileceği gibi, zayıf bir bağışıklık sistemi veya kirliliğe maruz kalmak da astım olma riskinizi arttıran sebepler arasında gösterilir.

Pek çok insan, astımın semptomları hafifletmek için doğal tedaviler olduğundan haberdar değildir. Bu yazıda bahsedeceğimiz doğal tedavi reçetelerinde 7 etkileyici gıda bulunuyor. Bu gıdalar savunma mekanizmanızı güçlendirirken, solunum yolunda meydana gelen tahrişi azaltmaya da yardımcı olabilir.

Eğer astım hastasıysanız bu yazıda geçen gıdaları diyetinize mutlaka dahil edin!

1. Muz

kase içinde doğranmış muz

Düzenli bir şekilde muz tüketmek, astımın neden olduğu solunum güçlükleri için doğal bir çözümdür.

 • Bu lezzetli meyve, solunum sistemi tahrişini azaltmak için bronşiyal kasları gevşetmeye yarayan B6 vitamini olarak bilinen önemli miktarda piridoksini içerir.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini iyileştirir, viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı daha fazla savunma mekanizmasını harekete geçirir.
 • Göğüs tıkanıklığını azaltmak ve boğazı yatıştırmak için idealdir.

2. Ispanak

Ispanak, akciğerlerinizin sağlığı için mükemmel olmasının yanı sıra, genel sağlığınız açısından da oldukça faydalı bir sebzedir.

 • Ispanağın içinde bulunan ve bronşiyal mukozayı iyi durumda tutmaya yardımcı olan A, B ve C vitaminleri tıkanıklığı önemli miktarlarda önler.
 • İçerdiği antioksidanlar hava yollarını temizler, dokulara yapışan toksinleri giderir.
 • Ayrıca, hava yollarının daralmasını en aza indirerek doğal anti-enflamatuarlar görevi üstlenir.

3. Elma

yarım kesilmiş ve bir bütün elma

Elma, kilo kaybı ve sindirim sorunları için önerilen bir çözüm olarak popüler hale gelmiştir. Ancak bu meyvenin faydalarından biri de astım ataklarına karşı koruma sağlamasıdır.
 • Elma, tahriş ve daralmayı önlemek için mukozayı koruyan madde olan biyoflavonoidler açısından zengin bir meyvedir.
 • Ayrıca alerjik reaksiyonları kontrol edebilen antihistaminik etkileri de vardır.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller bağışıklık sisteminin fayda sağlarken, solunum yolu hastalıkları riskini azaltır ve astımla savaşır.

4. Turunçgiller

Limon, portakal, greyfurt ve her türlü turunçgil, solunum sağlığınızı koruması açısından iyi birer besin takviyesidir. Bu gıdalar, güçlü ve aktif bağışıklığı korumak için gerekli olan A ve C vitaminlerinin önemli bir kaynağıdır. İçerdiği antioksidanlar, solunum yollarındaki toksinlerin yok edilmesine yardımcı olur ve sonuç olarak tıkanıklığı hafifletir.

Doğal antibiyotik rolü üstlenen turunçgiller, virüslerin ve patojenik bakterilerin büyümesini durdurur. Ayrıca bronşiyal tüplerin enflamasyonunu azaltmaya ve aşırı balgam üretimini durdurmaya da yardımcı olurlar.

5. Kiraz

kırmızı kiraz

Kiraz, aynı zamanda astım ve bronşit için alternatif ilaç reçetelerinde geçen bir meyvedir. Çünkü içerdiği besin değerleri ile tıkalı solunum yollarını temizlemeye yardımcı olur.

 • Kiraz, toksinlerin etkilerine karşı solunum yollarını koruyan antioksidan bir madde olan yüksek kersetin seviyesiyle dikkat çeken bir besindir.
 • Öksürük kesici ve balgam söktürücü özellik göstererek, kuru ve balgamlı öksürükleri hafifletir.
 • İçerdiği vitaminler ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirir ve hücresel stresi azaltır.

6. Avokado

Her gün bir parça avokado yemek sadece kalp damar sağlığınız için değil, aynı zamanda astım riskini azaltması açısından da önemlidir.

 • Avokado, serbest radikallerin etkisine karşı solunum sistemini koruyan bir besin olan E vitamini açısından önemli bir kaynaktır.
 • İçerdiği Omega 3 yağ asitleri, bir anti-enflamatuvar olarak hareket ederek, tıkalı göğsü ve öksürüğü rahatlatır. 
 • Ayrıca, akciğerlerin sağlığını etkileyen zararlı partikülleri yok eden bir element olan glütasyonu içerir.

7. Zencefil

doğranmış zencefil

Zencefilde bulunan aktif bileşenler, astım ve solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarının kontrolüne yardımcı olabilecek balgam söktürücü, antienflamatuvar ve antihistaminik özelliklere sahiptir.

 • Zencefil solunum yollarını rahatlatır, akciğerlerin oksijene erişimini kolaylaştırır.
 • Aşırı mukus üretimini kontrol etmeye ve bronşiyal mukozanın tahrişini azaltmaya yardımcı olur.
 • Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirerek virüslerle ve bakterilerle savaşmanıza yardımcı olur.

Unutmayın ki, bu yiyecekleri tüketmenin yanında, doymuş yağlar içermeyen sağlıklı bir diyeti benimsemeniz de oldukça önemlidir. Daha fazla su tüketin, güçlü kimyasallarla veya kirli alanlarla temastan kaçınmaya çalışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Río Navarro, Blanca Estela del, Berber Eslava, Arturo, & Sienra Monge, Juan José Luis. (2011). Relación de la obesidad con el asma y la función pulmonar. Boletín médico del Hospital Infantil de México68(3), 171-183.
 • Shaheen SO, Sterne JA, Thompson RL, Songhurst CE, Margetts BM, Burney PG. Dietary antioxidants and asthma in adults: population-based case–control study. Am J Respir Crit Care Med 2001;164:1823–1828.
 • Lewis SA, Antoniak M, Venn AJ, et al. Secondhand smoke, dietary fruit intake, road traffic exposures, and the prevalence of asthma: a cross-sectional study in young children. Am J Epidemiol 2005;161:406–411.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.