12 Yaygın Kötü Ev Temizliği Alışkanlığı

Tüm işler kötü alışkanlıklardan etkilenebilir. Bu kötü ev temizleme alışkanlıklarından herhangi birine sahip misiniz? Eğer öyleyse, onları değiştirmek için asla geç değildir!
12 Yaygın Kötü Ev Temizliği Alışkanlığı

Tarafından yazılmıştır Maria Margarita Barrios Quintero

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Dikkatli olun! Hemen hemen her görev kötü alışkanlıklardan zarar görebilir ve evi temizlemek de bir istisna değildir. Aslında, tüm bu kötü ev temizliği alışkanlıkları, ev temizliğini olması gerekenden daha yorucu bir aktiviteye bile dönüştürebilir.

Kötü yapılan bir temizlik, para ve – daha da kötüsü – zaman kaybetmemize neden olabilir. Ancak, hayattaki hemen hemen her şey gibi, yaptığınız hataların farkında olduğunuz sürece bunun da bir çözümü vardır. Güneşli bir günde pencereleri temizlemek veya farklı yüzeyleri temizlemek için aynı bezi kullanmak sadece birkaç örnektir.

Evinizi temizlerken başka ne gibi kötü alışkanlıklar edinmiş olabileceğinizi öğrenin.

1. Kötü ev temizliği alışkanlıkları: Temizliğe aşağıdan yukarıya doğru başlamak

Zeminin toz ve ıvır zıvırla kaplı olduğunu gördüğünüzde, içgüdünüz ilk önce onların peşine düşmek olabilir. Bu normal olabilir, ancak temizliğe yukarıdan aşağıya doğru başlamak mantıklıdır.

Bu şekilde lambalardan, resimlerden, raflardan ve diğer mobilyalardan gelen tozlar yere düşecektir. Zemin, odada temizlediğiniz son yer olmalıdır.

Ayrıca şu makaleyi de okumanızı öneririz: Karbonat ve Sirke ile Temizlik için En İyi 5 Çözüm

2. Tüm yüzeyleri temizlemek için aynı bezi kullanmak

Bezler, ovma süngerleri ve diğer temizlik aletleri , bunları çok kirli alanları temizlemek için kullanırsak lekelenebilir. Kiri aktarabileceğiniz için bunları temiz olanlarla değiştirmek en iyisidir. Beziniz kötü bir görünüme sahipse ve kabuklu kalıntılar varsa, gecikmeden değiştirmelisiniz.

Kötü ev temizleme alışkanlıkları

3. Doğrudan temizlik ürünleri uygulamak

Bir ürünü doğrudan bir yüzeye dökmek onu lekeleyebilir, bu da alanın iyi bir görünümünü elde etmeyi zorlaştıracaktır. Bu kazaları önlemenin en iyi yolu, ürünü bir bezin üzerine püskürtmek ve ardından bölgeyi silmektir.

Kullanmadan önce suyla seyreltmeniz gereken ürünler bile var. Bir ürünü kullanmadan önce talimatları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

4. Kötü ev temizliği alışkanlıkları: Çok fazla sabun kullanmak

Gerekenden fazla sabun kullanmak çamaşırları ve bulaşıkları temizlemeyeceği gibi, ovulması gereken yüzeyleri de temizlemeyecektir. Aksine: fazla sabun daha fazla kir bırakacak ve iyi bir sonuç elde etmek için daha fazla su kullanmanız gerekecektir.

Bu şekilde bazı kumaşları mahvedebileceğinizden bahsetmiyoruz bile. Her zaman üreticinin talimatlarında belirtilen deterjan miktarını kullanmanız önerilir.

5. Temizlik araçlarınızı temizlememek

Bez, süpürge, paspas, sünger ve fırça kendi kendini temizliyor mu? Genellikle birçok insan için öyle görünürler. Ne de olsa temizlerken zaten yeterince sabun, çamaşır suyu, dezenfektan ve su taşıyorlar, o zaman neden tekrar yıkansınlar?

Bu mantıklı bir düşünce tarzı gibi görünüyor. Ancak, gerçeklerden uzak.

Mikroplar ve kirler genellikle temizlik için kullandığımız araçlara yapışır, bu nedenle evi temizlemek için kullandığımız her nesne sterilize edilmelidir. Aksi takdirde, aynı kiri taşıyor olacaksınız.

6. Islak bezleri ve süngerleri yığmak

Evi temizlemek uzun bir süreç olduğu için sık sık yorgunuz.

Peki, yaptığımız ilk şey nedir? Nemli bezleri veya temizlik süngerlerini bir yığın halinde bırakıyoruz.

Bu, birçok insanın farkında olmadığı yaygın bir hatadır. Bilmeden, bu yığınlar küf ve bakteri oluşumu için mükemmeldir. Ayrıca birkaç saat sonra kokunun hoş olmadığını da saymalısınız.

En iyi uygulama, her nemli bezi kurutmak için asmaktır. Ardından, zamanı geldiğinde yıkamak için çamaşır sepetine koyun.

7. Kötü ev temizliği alışkanlıkları: Ellerinizi eldivenle korumamak

Ellerinizi mahvetmeyin. Onları aşındırıcı ürünlerden, kötü muameleden ve kesik gibi olası kazalardan koruyun. Evi temizlerken ellerinize bakmanın en iyi yolu kaliteli lastik eldiven kullanmaktır. Bunların sizin bedeniniz olduğundan emin olun.

8. Ürünün tepkime oluşturmasına izin vermemek

Bu size tanıdık geliyorsa, bu kötü alışkanlığı olan tek kişi siz değilsiniz: temizlik ürününü dökün ve hemen temizlemeye başlayın.

Ancak her maddenin işini yapması için belirli bir zamanı vardır. Talimatlarda öğrenebilirsiniz.

Genellikle 30 saniyenin gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede bölgeyi fazla fırçalamanıza gerek kalmadan istediğiniz sonuca ulaşırsınız.

9. Yatmadan önce yıkanacak şeyleri bırakmak

Bu tanıdık geliyor mu?

“Yarın bulaşıkları yıkayacağım. Bugün çok yorgunum.” Sonra ertesi gün: “Vay be, ne dağınıklık! Keşke dün gece yapsaydım.

Ancak, yatmadan önce her şeyi temiz bırakmanın tek nedeni bu değil.

Böceklerin ve kemirgenlerin geceleri ortaya çıktığını ve geride bıraktıklarınızla beslendiğini unutmayın. Kabus mu görmek istiyorsunuz? Kirli bulaşıkları bırakın ve sabahın erken saatlerinde mutfağın ışığını açmak için uyanın. Böcek festivalini gördükten hemen sonra bize hak vereceksiniz!

yığın halinde kirli bulaşıklar

10. Kötü ev temizleme alışkanlıkları: Bulaşık ve çamaşır makinesini aşırı doldurmak

Bazı aletleri limitlerine kadar doldurmak sıklıkla yaptığımız bir hatadır. Bu şekilde zamandan, sudan ve enerjiden tasarruf edebileceğimiz düşünülüyor, ancak hiçbir şey göründüğü gibi değil.

Bir cihazın maksimum etkinliğinin, onu toplam kapasitesinin 3/4’üne kadar doldurduğunuzda ortaya çıktığı söyleniyor. Aksi takdirde, eşyaların kirli çıkması ve prosedürü tekrarlamanız riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

11. Evin içinde ayakkabı ile gezmek

Bir eve girmeden önce ayakkabıları çıkarmak Asya ülkelerinde ve bizim gibi ülkelerde yaygın bir gelenektir. Ancak bir an için durup düşünürseniz evinizi daha uzun süre temiz tutmanızı sağlar. Sokaktaki pisliği giriş holünüzde bırakmış oluyorsunuz – kısa bir yürüyüşte ne kadar çok şeye bastığınızı biliyor musunuz?

12. Kötü ev temizliği alışkanlıkları: Aydınlatma anahtarlarını temizlemeyi unutmak

Aydınlatma anahtarlarını atlamak düşündüğünüzden daha yaygındır. Aslında, en çok ihmal edilen temizlik maddelerinden biridir.

Ancak, her gün ve günde birkaç kez farklı eller tarafından dokunulduğunu düşünürsek, bunları temizlenmesi gereken yüzeyler olarak listelemeliyiz. Bunları haftada en az bir kez temizleyin. Alkollü bir havlu veya bez yeterli olacaktır.

Ayrıca bunu da okumak ilginizi çekebilir: Evinizde Yeterince Temizlemediğiniz 10 Şey

Evinizi temizlerken bu kötü alışkanlıkları geride bırakın

Fark etmemiş olabilirsiniz, ancak eviniz temiz tutulmuyorsa, bunun nedeni çoğu zaman şu anda bırakmanız gereken birçok kötü alışkanlığın olmasıdır.

Sonuçta, anında mahvedecekseniz temizlemenin ne anlamı var? Evinizi temizlerken uuguladığınız bu 12 kötü alışkanlığı tanıyın ve düzeltin, işleriniz kolaylaşacak! İlginizi çekebilir ...

Kimyasal Temizlik Maddeleri Zararlı Mı?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kimyasal Temizlik Maddeleri Zararlı Mı?

Kimyasal temizlik maddeleri uzun vadede sağlığınıza olumsuz etki edebilir. Bu malzemelerin bileşenlerini ve sağlığınıza etkisini öğrenin.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.