İnsanların Yaptığı 6 Saklama Hatası

Çoğu kişi yiyeceklerin saklanması konusunda birden fazla kez düşünmez, fakat yiyeceklerin raf ömrünü uzatıp gıda zehirlenmesi riskini en aza indirmek için bu çok önemlidir.
İnsanların Yaptığı 6 Saklama Hatası
Lourdes Martínez

tarafından incelendi ve onaylandı. Eczacı Lourdes Martínez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Yiyecekleri depolamak sizi para ve gıdayı israf etmekten kurtarır. Gıdaları saklama, her gün attığımız yiyecek miktarını en aza indirir. Esas sorun şudur ki, birçok insanın gıdalarını düzgün şekilde saklamamaktadır ve bu da sağlık riskleri oluşturmaktadır. Bugünkü makelemizde yapılan 6 saklama hatası nelerdir, onları sıralayacağız.

Gıdaların raf ömrünü en üst düzeye çıkarmak ve gıda zehirlenmesi riskini en aza indirmek için doğru şekilde depolamak ve saklamak önemlidir. Genelde, yiyeceklerin kötü şekilde saklanması tamamen dikkatsizlik meselesidir.

Bununla birlikte, diğer durumlarda insanlar zamanla geliştirdikleri kötü alışkanlıklar sebebiyle de yiyeceklerini kötü bir şekilde saklayabilir. Durum hangisi olursa olsun, en iyisi kötü alışkanlıkları belirlemek ve yiyeceklerinizi daha iyi saklamanıza yardımcı olacak önlemleri almaya çalışmaktır.

İnsanların Yaptığı 6 Saklama Hatası

Bugün size, gıdalarınızı taze tutmak üzere kaçınmak isteyeceğiniz 6 yiyecek saklama hatasını ayrıntılı olarak açıklayacağız. Bunları dikkate alın!

Yapılan ilk hata: yiyeceklerinizi oda sıcaklığında çok uzun süre bırakmak

yapılan saklama hatası

Zaman, yiyecekleri doğru bir biçimde saklama konusunda önemli bir faktördür. Yiyecekleri oda sıcaklığında çok uzun süre bırakmak bakterilerin yayılıp yiyeceği bozmasına neden olur. Bu, yiyeceğin bazen son kullanma tarihinden önce bozulmasının veya kötü kokmasının sebebidir.

Bunu nasıl engelleriz?

  • Yiyeceklerinizde kötü mikroorganizmaların oluşmasını önlemek için onları buzdolabına koyun.
  • Yiyeceklerini buzdolabına mümkün olan en kısa sürede koymaya çalışın, ancak yemek çok sıcak olduğunda bunu yapmayın.

İkinci saklama hatası: Yumurtaları çok uzun süre saklamak

Günümüzde, çoğu satıcı yumurta paketlerine son kullanma tarihini ekliyor, böylelikle tüketiciler bu yumurtaları ne zaman yememeleri, ne zaman çöpe atmaları gerektiğini biliyor. Fakat ne yazık ki bütün satıcılar bunu yapmıyor, bu da yumurtaların ne kadar taze kalacağını bilmemizi zorlaştırıyor.

Bunu nasıl engelleriz?

  • Bu sorunu çözmek için, yumurtaları buzdolabında üç haftadan fazla saklamamalısınız. Ayrıca, yumurtalar zaten pişmişse, bunları da bir hafta içinde tüketmelisiniz.

Üçüncü saklama hatası: donmuş bir şeyi ısı ile çözmek

tavuk yıkamak

Dondurma yöntemi, çiğ ve dondurulmuş gıdaların raf ömrünü maksimize etmek için kullanılan en iyi yöntemlerden biridir. Fakat, esas zor kısım bu donmuş yiyeceği yemek istediğiniz zaman çözmeniz gerektiğindedir.

Bazı insanlar gıdayı dondurucudan yemeden önce çıkarırlar. Yiyebilmek için de, donmuş gıdayı kaynatmaya bırakırlar veya ateşte pişirirler ki buzu hemen erisin. Fakat bu gıdaları bu şekilde çözmek çok tehlikelidir çünkü sindirim problemlerine veya gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Bunu nasıl engelleriz?

  • Gıdayı güvenli bir şekilde çözmek için, onu dondurucudan geceden çıkarıp buzdolabının normal kısmında bekletin.

Yapılan dördüncü saklama hatası: yiyeceği etiketlememek

saklama hatası

Yiyeceklere etiket koymanın modası geçmiş gibi görünse de, bu yöntem sağlıklı saklama ve güvenliğin en hızlı ve basit yöntemidir. Alışveriş yaptıktan sonra gıdaları ne zaman aldığımızı veya beklenen raf ömrünü unuttuğumuz çok olmuştur.

Bunu nasıl engelleriz?

  • Eğer çok unutkan birisiyseniz, yiyeceklerinize yiyecek türünü ve saklamaya başladığınız tarihi gösteren etiketler koymalısınız. Bu basit bilgi, yiyeceklerin son kullanma tarihini size hatırlatmaya yardımcı olacaktır.

Beşinci saklama hatası: kokuyu baz almak

Bu çok yaygın bir hatadır çünkü güzel kokunun yiyeceğin hala taze olduğu ile eşdeğer olduğuna inanılmaktadır. Fakat gerçek şudur ki, bütün bozulan gıdalar kötü kokmaz, donmuş olmaları veya düşük dolap sıcaklıkları kötü kokuları önleyebilir.

Bunu nasıl engelleriz?

  • İdeal olarak, yiyecekleri maksimum 4-5 gün saklamalısınız. Fakat balığı iki günden daha fazla tutmamalısınız.

Yapılan son hata: çiğ yiyecekleri pişmiş yiyeceklerle beraber saklamak

Çoğu insan, yiyecekleri doğru şekilde depolamak için gerekli olan güvenlik önlemlerini düşünmeden buzdolabının her köşesinden en iyi şekilde yararlanmak ister. Fakat, çiğ yiyecekler ve pişmiş yiyecekler asla birlikte depolanmamalıdır çünkü bu, sağlık problemlerine neden olabilir.

Bu sorun “çapraz kontaminasyon” olarak bilinir ve sıklıkla yapılan bir hatadır.

Bunu nasıl engelleriz?

  • Pişmiş yiyeceklerin her zaman buzdolabının üst raflarında saklanmaları gerektiğini sakın unutmayın. Buna ek olarak, dökülme ve damlama durumlarını her zaman kontrol etmelisiniz.
  • Bunun tersine, çiğ gıdalar buzdolabının alt raflarında, tercihen hava geçirmez kaplarda veya gıda saklama poşetlerinde saklanmalıdır.

Son olarak, gıdaları doğru saklama önlemlerini alabilmek için buzdolabınızı düzgünce temizlemenin de çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Buzdolabınızı temizlemek için, sirke veya antibakteriyel özellikler içeren ürünleri kullanabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.