Yüzünüzü İnceltmek İçin 6 İpucu

Eğer yüzünüzü inceltmek istiyorsanız, tıpkı vücudunuzun geri kalanı için olduğu gibi, daha az yemek yemeniz ve bölgeye özgü egzersizler yapmanız gerekir. Bu yazıda, yapabilecekleriniz hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.
Yüzünüzü İnceltmek İçin 6 İpucu

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Herkes yuvarlak bir yüz istemez, özellikle de büyük uğraşlar sonucu vücudunuzun başka bölgelerindeki kiloları verdiyseniz. Öyleyse yüzünüzü inceltmek için yapabileceklerinize bir göz atmaya ne dersiniz?

Egzersiz ve iyi beslenme yüzünüzü inceltmenin temel taşlarıdır. Bununla birlikte, yine de size bu konuda yardımcı olabilecek bazı hileler vardır.

Bu ipuçlarını öğrenmeye var mısınız?

sağlıklı beslenme

Yüzünüzü inceltmek için ipuçları

Kilo vermek için spor salonuna gidebilirsiniz, bisiklete binmek için dışarı çıkabilirsiniz veya spinning derslerine katılabilirsiniz. Fakat, sadece yüzünüzü zayıflatmaya yönelik bir aktivite yok gibi görünüyor.

Yüzünüzü inceltmek istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

1. Daha az kalori tüketin

Daha ince bir yüz için; sevdiğimiz kilo aldırıcı, şekerli ve kızarmış gıdalara dur demek zorundayız, bunlar ne yazık ki sağlığımız için çok zararlıdır.

Esas sır, yaktığınızdan daha az kaloriyi tüketmektir.

Size fast food ya da sağlıksız aperatifler yerine lif bakımından yüksek bir diyet öneriyoruz, çünkü böylelikle sonrsında kalorilerinizi daha iyi kullanabilir ve çene veya yanak bölgelerinde biriken yağları yakabilirsiniz.

2. Kilo verin

kilo vermek

Eğer doğal görünmeyen yuvarlak bir yüzünüz varsa, muhtemelen ideal vücut ağırlığınızda değilsinizdir.

Diğer bölgelerinizden kilo verdiğinizde, yüzünüzdeki değişiklikleri de fark etmeye başlarsınız: elmacık kemikleriniz iyice fark edilmeye başlar ve çeneniz bölgenizde görmekten hoşlanmadığınız gıdık ortadan kaybolur.

Bu nedenle, bir spor salonuna kaydolmak veya evde egzersiz yapmaya başlamak mükemmel bir fikirdir. Yüzünüzü sadece inceltmekle kalmaz, aynı zamanda göbeğinizi, bacaklarınızı ve kollarınızı da inceltirsiniz.

Bu sayede harika görüneceksiniz!

3. Bolca su için

Su içmek, yüzünüzde oluşan toksin ve yağlardan kurtulmanın en iyi yoludur. Tuz alımınızı (veya sodyum bakımından yüksek gıdaları) da azaltırsanız, vücudunuz kendi başına size iyi gelmeyen atıkları ortadan kaldıracaktır.

Bunun yanı sıra, çok fazla su içmek sağlıklı, genç ve güzel ciltler için harikadır.

Yüzünüz de böylelikle daha ince ve daha güzel görünecektir! Eğer suyu tek başına içmeyi sevmiyorsanız, taze meyve sularını veya bitki çaylarını deneyebilirsiniz (karahindiba veya at kuyruğu gibi yaygın diüretik olanları deneyin).

4. Mümkün olduğunca aktif kalın

bacak egzersizi

Fiziksel aktivite, kilo vermek için kesinlikle önemlidir. Bununla birlikte, kalori ve yağ diğer bölgelerde daha önce yakıldığından, yüzünüz egzersiz yaparken kilo verdiğiniz ilk kısım olmayabilir.

Ancak umudunuzu kaybetmeyin, çünkü bir noktada boynunuzun ve çenenizin şekil almaya başladığını göreceksiniz.

Spor salonu rutinine girmenin yanı sıra, iş yerinde  bütün gün  oturmanız gerekiyorsa dahi olabildiğince aktif olmanızı öneririz.

Peki ama nasıl?

 • İşe bisikletle giderek,
 • Asansör yerine merdiven kullanarak,
 • Getir götür işlerini yürüyerek veya bisikletle hallederek,
 • Her saat başında masanızdan kalkıp yürüyerek vs.

Yürüyüş, bisiklet sürmek ve parkta koşmak başlangıç için basit ve hafif ancak olağanüstü egzersizlerdir. Daha sonra, rutininizin zorluk seviyesini biraz yükseltebilirsiniz veya egzersiz yaptığınız gün sayısını artırabilirsiniz.

5. Bu esnada, hoşunuza gitmeyen şeyleri değiştirin

Diyet ve fiziksel aktivitenizin sonuç vermesini beklerken, yüzünüzü daha ince gösterebilmek için makyaj ipuçları ve saç hileleri uygulayabilirsiniz. Örneğin, allığı aşırı derecede uygulamayın ve yüzünüze çok yakın olan saç kesimlerinden kaçının.

6. Kendinize masaj yapın

yüz masajı

Kim der ki yüzünüz güzel bir masajı hak etmiyor? Bu,zayıflamak kadar rahatlatıcı olabilir. Çeneniz boyunca (çenenizden yukarı kulak memelerine doğru) küçük çimdiklerle başlayabilirsiniz.

Sonra, yanaklarınıza dairesel hareketler yapın. Ağzınızı yarım açık konuma getirin ve çenenizi rahatlatın, böylece bütün yüzünüz rahatlayacaktır.

Başka bir seçenek ise çenenize (yağ ve fazlalıkların birikme eğilimi gösterdiği yerlere) masaj yapmaktır. Masajın cildinizi tahriş etmesini engellemek için parmaklarınızın üzerine biraz badem yağı uygulayın.

Yüzünüzü inceltmek için egzersizler

Yüz egzersiz rutini çok efor istemez ve aslında çok da eğlenceli olabilir. Günün herhangi bir saatinde yapabilirsiniz ve aynanın önünde gülme fırsatı bulursunuz.

Stres, endişe ve sorunlarınızı bir kenara bırakın ve yüzünü inceltmek için egzersiz yapmaya başlayın!

 • Ağzınızı olabildiğince geniş açın ve sonra kapayın. 10 kere tekrar edin.
 • Ağzını genişçe açın ve gözlerinizi kapatın. Ağzınızı kapattığınızda, gözlerinizi açın. Bu koordinasyonu en az 10 kez tekrarlayın.
 • Kapalı dudaklarınızı yüzünüzün her iki tarafına olabildiğince çok kez hareket ettirin.
 • Ağzınızı hava ile doldurun ve yanaklarınızı şişirin, birkaç saniye tutun ve bırakın. 10 kere tekrar edin.
 • Yüzünüzü “öpüyormuş” gibi yapın ve ağzınız hala kapalıyken (yanaklar hareket edecek) en az 15 kez gülümseyin.
 • Dilinizi dışarı çıkartın ve 1 dakika boyunca hareket ettirin.
 • Sanki kötü bir şey kokluyormuş ya da hapşırmak üzereymişsiniz gibi suratınızı kırıştırın.
  Başınızı geriye doğru eğin ve 10 saniye tutun. Başlangıç pozisyonuna geri dönün. 10 kere tekrar edin.

Hemen denemeye var mısınız?

Görsel referans: wikiHow.com

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Choi UK, Lee OH, Yim JH, Cho CW, Rhee YK, Lim SI, Kim YC. Hypolipidemic and antioxidant effects of dandelion (Taraxacum officinale) root and leaf on cholesterol-fed rabbits. Int J Mol Sci. 2010; 11(1): 67-78. doi: 10.3390/ijms11010067.
 • Hernández S, Zacconi F. Aceite de almendras dulces: extracción, caracterización y aplicación. Quím. Nova. 2009; 32 (5): https://doi.org/10.1590/S0100-40422009000500044.
 • Molina Zúñiga R. El ejercicio y la salud, “la caminata”: beneficios y recomendaciones. Rev. costarric. salud pública. 1998; 7(12): 65-72.
 • Pastor-Zarandona O, Viveros-Paredes J. Ingesta de comida rápida y su influencia en la producción de N-aciletanolaminas involucradas en el ciclo hambre-saciedad. Rev. Mex. de trastor. aliment. 2017;  8(2): 171-184.
 • Urdampilleta A, Martínez-Sanz J, Julia-Sanchez S, Álvarez-Herms J. Protocolo de hidratación antes, durante y después de la actividad físico-deportiva. European Journal of Human Movement. 2013; 31: 57-76.
 • Yoon JG, Kim SH, Rhyu HS. Effects of 16-week spinning and bicycle exercise on body composition, physical fitness and blood variables of middle school students. J Exerc Rehabil. 2017; 13(4): 400-404. doi: 10.12965/jer.1735052.526.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.