Yüzünüzü Neden Kinoa İle Yıkamalısınız?

Kinoa harici kullanımda da faydalı olabilecek bir besin maddesidir. Tahrişi yatıştırır ve cildin yaşlanmasını önler. 
Yüzünüzü Neden Kinoa İle Yıkamalısınız?

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kinoa tüm dünyada üne kavuşan “süperbesinlerden” biri. Yüzyıllar boyunca Latin Amerika’da yerlilerin yaşadığı köylerde kullanılan kinoa, yüksek oranda besin içerdiği için çok değerli.

Enerji oranının yüksek olması, önemli bir temel aminoasit ve lif kaynağı olması sayesinde bugünlerde sağlıklı bir beslenme programı uygulayan insanların vazgeçilmezi oldu.

Pek çok kişinin aklına gelmeyen şey ise kinoanın mutfak dışında farklı şekillerde de kullanılabileceği. Beslenme programınıza ekleyebileceğiniz sağlıklı bir yiyecek olmasının yanında cildinize fayda sağlayabilecek harici bir malzeme görevi de görüyor.

Peki, neden cildinizin sağlığı için kinoaya başvurmalısınız? Bu yazıda kinoanın temel özelliklerinden ve cildiniz için yararlı olabilecek basit bir tedaviden bahsedeceğiz.

Kinoa cildinize nasıl sağlık katar?

Kinoada cilt sağlığınız için pek çok açıdan faydalı vitaminler, mineraller ve antioksidan bileşenler bulunur. Pek çok kusuru düzeltebilecek yaşlanma karşıtı %100 doğal bir üründür.

 • Lizin isimli bir bileşene dayanır. Bu bileşen elastin ve kolajen isimli bileşenlerin yapımına dahil olur.
 • Bu yüzden kinoayı kullanmayı alışkanlık haline getirmek cildinizdeki hasarı durdurur ve cildinizin sıkı kalmasına yardımcı olur.

Zarar görmüş ciltleri onarır

mavi göz göz altı hasar cilt

Kolajenin doğru bir şekilde sentezlenmesini desteklediği için kinoa, cildinizdeki lezyonların onarılmasını sağlayan hücre yenilenmesi sürecini hızlandırır.

İçerdiği protein ve antioksidanlar dokunun içine girer, güneş ve toksinler nedeniyle ortaya çıkabilecek hasarı yatıştırır.

Hasarlı ciltleri yatıştırır

Nikotinamid olarak da bilinen B3 vitamininden içerir. Bu vitamin alerjiye yatkın veya hassas ciltlerde ortaya çıkabilecek kızarıklıkları ve hasarı yatıştırmak için idealdir.

Kinoa kullanmak cildinizin, ona uygun doğal yağ üretimini sürdürmesine yardımcı olur. Böylece susuzluk ve kuruluk gibi problemlerin de önüne geçer.

Akneyle savaşır

Hızlı bir şekilde ölü hücrelerden arındırabilmesi ve anti-enflematuvar özellikleri sayesinde kinoa akneyi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kinoa sürmek gözeneklerinizdeki kirleri yok eder ve sivilceleri küçültür.

Erken yaşlanmayı önler

aynada yüzüne bakan orta yaşlı kadın

Serbest radikallerin negatif etkilerini önleme özelliği sayesinde, leke, kırışıklık ve benzeri erken yaşlanma belirtilerini önleme konusunda harika bir yardımcıdır.

İçerdiği fitokimyasallar hücrelerinizin etrafında koruyucu bir bariyer oluşturur, dokularınızın sıkılığını ve elastikliğini bozan negatif etkileri yok eder.

Lekeleri azaltır

Kinoadaki kompleks B vitaminleri yüzünüzün çeşitli bölgelerinde oluşan koyu lekeleri azaltabilir.

Cildinizi temizlemek için kullanabileceğiniz, yayılmacı olmayan bir alternatiftir. İçerisinde pigmentasyonu azaltan tirozin kinaz inhibitörleri vardır.

Kinoalı Yüz Maskesi Tarifi

kinoa yüz maskesi

Son yıllarda çok popüler olan bu malzemeyi herhangi bir markette veya sağlık ürünleri satan herhangi bir mağazada bulabilirsiniz. Hatta bu malzeme kullanarak yapılan bazı kişisel bakım ürünleri de mevcuttur.

Doğal bir şekilde kullanabilmeniz için sıcak suda bekletmeniz önemlidir. Böylece kinoa temizlenir ve yumuşar, ciltte kullanmak kolaylaşır.

Malzemeler

 • Yarım bardak su (125 ml)
 • 5 yemek kaşığı kinoa (60 g)
 • 3 yemek kaşığı bal (75 g)

Hazırlanışı

 • Bir bardak suyu ısıtın.
 • Kaynarken yumuşak bir toz haline gelmesi için kinoayı öğütün.
 • Su kaynamaya başlayınca içine kinoayı ekleyin ve 29 dakika bekletin.
 • Süre dolunca, kinoa ılık veya soğuk bir hale gelince içine balı ekleyin.

Uygulama

 • Yüzünüzün tamamına uygulayın.
 • 20 dakika bekletin ve hafif dairesel hareketlerle masaj yapın. Böylece yüzünüz tarafından iyice emilmiş olur.
 • 20 dakika dolunca yüzünüzü suyla durulayın.
 • Bu işlemi haftada en az 3 kez uygulayın.

Alternatif bir tarif

ahşap kase kinoa

Bu malzemeyi cildinizdeki ölü hücreleri arındırmak için kullanmayı tercih ediyorsanız, tanelerini öğütmeyin ki ölü hücreleri ve kirleri yok edebilsinler.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı kinoa (24 g)
 • 2 yemek kaşığı argan yağı (30 g)

Hazırlanışı

 • Koyu ve taneli bir macun elde edene kadar kinoayı ve argan yağını karıştırın.

Uygulama

 • Karışımı yüzünüzün tamamına, hafif dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.
 • Yaklaşık 10 dakika bekletin ve durulayın.
 • Bu işlemi haftada bir uygulayın.

Bakım rutininize kinoayı dahil ettiniz mi? Artık ne kadar ilginç faydaları olduğunu biliyorsunuz. Bu yüzden denemeyi ihmal etmeyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • GABRIELA GOTTAU (@gabygottau). (2013). Quinoa: propiedades, beneficios, preparación y recetas para cocinar.
 • Canahua, A. (2011). 2012 “AÑO INTERNACIONAL DE LA QUINUA”.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.