Yüz Yıkarken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Eğer uyandıktan sonra genellikle yüzünüzü yıkamıyorsanız, geceden kalma bakteri ve yağların yüzünüzde birikmiş olması muhtemeldir.
Yüz Yıkarken Yapılan Hatalar Nelerdir?
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Cildinize iyi bakmak, yıllar boyunca genç görünümlü bir cilde sahip olacağınızı garantileyen kolay bir görevdir. Ancak büyük ihtimalle yüzünüzü yıkamaya gereken özeni göstermiyorsunuz. Yüz yıkarken yapılan hatalar ile ilgili bilgi almak istiyorsanız okumaya devam edin!

Bu yazımızda cildin daha yaşlı görünmesine sebep olan, insanların yüz bakımı konusunda sık yaptığı hataları sizinle paylaşmak istiyoruz. Belki de böylece cildinizde oluşan kırışıklık ve lekelerin neden birden ortaya çıktığını anlarsınız.

1. Yüz yıkarken yapılan hatalar: Düzgün temizlememek

yüz temizleme

Yüz yıkarken yapılan hatalar arasında en basiti hata yüzünüzü temizlememektir. Eve geldikten sonra yüzünüze hiçbir şey yapmadan yatmanın büyük bir problem yaratmayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ne de olsa sabah duş alacaksınızdır. Kirlerinizden o zaman arınırsınız, değil mi?

Ancak problem şu ki; eve geldiğiniz halinizle uyumak, yüzünüzde biriken makyaj, kir ve pisliklerin gözeneklerinizi tıkamasına yol açar. Bu da aknelerin ortaya çıkmasını kolaylaştırır. İşte ilk kırışıklıklar ve pürüzler bu şekilde ortaya çıkmaya başlar.

Cildinizi yaklaşık her 10 saatte bir temizlemeniz önerilir. Bu da sabah ve akşam olacak şeklide ayarlanabilir.

Bunu karmaşık bir hale getirmenize gerek yoktur. Tek yapmanız gereken, yüzünüzü tahriş etmeyecek bir sabunla ve suyla yıkamaktır. Daha nemlendirici olmasını tercih ederseniz bu spreyi deneyin:

Malzemeler

 • 1/2 bardak papatya çayı
 • 2 yemek kaşığı salatalık suyu
 • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeleri karıştırın ve sprey başlığı olan bir şişeye koyun.
 • Yüzünüzü temizleyeceğiniz zaman yeterli miktarda yüzünüze sıkın. Daha sonra bir pamuk yardımıyla yuvarlak hareketlerle yüzünüzü temizleyin.
 • Biraz su ile yıkayarak temizliğinizi bitirin ve sonrasında yatın.
 • Sabah kalktığınızda daha pürüzsüz, sağlıklı ve kusursuz bir cildiniz olduğunu fark edeceksiniz.

2. Yüz yıkarken yapılan hatalar: Peeling yapmamak

Daha önce, yüz yıkarken yapılan hatalar arasından en sık yapılanın yüzü yıkamamak olduğunu söylemiştik. Ancak bu sadece ilk adımdı. Peeling ürünleri cildinizin derinlerinde biriken toksinleri ve kiri gidermek için kullanılır. 

İdeal olan, peelinginizi cilt tipinizi göz önünde bulundurarak seçmektir. Bu, cildinizin temizlenmesine ve en sık rastlanan problemlerle savaşmanıza yardımcı olacaktır.

 • Hassas ciltler için nazik ve nemlendirici peeling ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Yağlı bir cildiniz varsa, cildinizin nemini kaybettirmeden bu problemikontrol altına alabilecek peeling ürünleri kullanmanız gerekir.
 • Uyguladığınız sıklığın ise haftada bir gün şeklinde olması en iyisidir. Bu şekilde, cildinizi doğal yağlarını yok etmeden derinlemesine temizlemeniz mümkün olacaktır.
 • Ancak olağanüstü durumlarda haftada 2 kez peeling uygulayın.
 • Son olarak biz, yüzünüzü temizlemek için doğal peeling’ler kullanmanızı tavsiye ederiz.

3. Yüzünüzü günde sadece bir defa yıkıyorsunuz

yüzünü yıkayan kadın

Tüm makyajınızı temizlemiş ve yüzünüzü bir önceki gece yıkamış olsanız da, her sabah yüzünüzü tekrar yıkamanız gerekir. Uyurken de cildinizde bakterilerin çoğaldığını göz önünde bulundurun.

Ayrıca yatağınızdaki maytlar ve deterjan kalıntıları ile havadaki kiri de unutmayın. Bunların bir problem olmaktan çıkması için, su ve sabun ile beraber daha önce bahsettiğimiz temizleyici spreyle yüzünüzü yıkamalısınız.

Eğer cildiniz çok yağlıysa ya da spor yapmışsanız, biriken kalıntılardan kurtulmak için de yüzünüzü yıkamalısınız. Eğer cildiniz çok kuruysa, yüzünüzü yıkamak yerine az miktarda nemlendirici sürün; ki bu problem daha kötü bir hale gelmesin.

4. Çok sık ürün değiştiriyorsunuz

Kullandığınız hiçbir ürünün yüzünüzü temizlemediğinden ve daha iyi görünmenizi sağlamadığından şikayetçiyseniz, bu hatayı yapıyor olabilirsiniz. Maalesef, genellikle kendimizi çaresiz hissedip birkaç dakika içinde kusursuz bir görünüme sahip olmak istiyoruz.

Ancakhem ticari hem de ev yapımı ürünlerin istediğiniz değişimi göstermesi için birden fazla kez kullanmış olmanız gerekir. Bu değişimleri görmeye başlamanız için en az 4 hafta beklemeniz gerekir.

Ancak esas değişimi 6 hafta gibi bir sürede görebilirsiniz. Ayrıca, bunu devamlı olarak yapmanız gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Eğer gözeneklerinizin görünümünü azaltmak için bir hafta boyunca temizleyici bir jel uygulayıp daha sonra ürününüzü değiştirirseniz hiçbir sonuç almayabilirsiniz. Cildinize, ürüne alışması için zaman tanıyın; ancak bu şekilde gerçekten faydalarını göreceksiniz.

5. Aynı anda çok fazla ürün kullanıyorsunuz

yüz temizleme

Sizin güzellik rutininiz nasıl? Belki de yüzünüzü aynı anda farklı ürünlerle temizleyerek daha iyi sonuçlar alacağınızı düşünüyorsunuzdur. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Her ihtiyacınıza yönelik sadece bir tane ürün seçmelisiniz.

Aynı problem için birden fazla ürün kullanırsanız, cildiniz tahriş olacaktır. Bu da sorununuzu olduğundan daha kötü hale getirecektir. Çünkü bu şekilde daha fazla probleme davetiye çıkarmış olursunuz.

Eğer temizleyici bir tonik kullanıyorsanız, sabun ya da krem kullanmayın. Bu ayrıca tasarruf yapmanıza da yardımcı olacaktır. Çünkü bu şekilde sadece iki üç ürün almanız gerekir. Şimdi söyleyin, yüzünüzü temizlerken siz hangi hataları yapıyorsunuz?

İlginizi çekebilir ...
Yüzünüzdeki Sivilcelerin Size Anlatabileceği 6 İç Problem
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yüzünüzdeki Sivilcelerin Size Anlatabileceği 6 İç Problem

Yüzünüzdeki sivilcelerin notunu alın ve muhtemel nedenlerini tespit etmeye çalışın. Sadece bir cilt sorunundan çok daha fazlası olması mümkündür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.