Yüzünüzü Yıkarken Yaptığınız 5 Hata

· 26 Nisan, 2018
Eğer uyandıktan sonra genellikle yüzünüzü yıkamıyorsanız dün geceden kalma bakteri ve yağların yüzünüzde birikmiş olması muhtemeldir.

Cildinize iyi bakmak, yıllar boyunca genç görünümlü bir cilde sahip olacağınızı garantileyen kolay bir görevdir. Ancak, büyük ihtimalle yüzünüzü yıkamaya gereken özeni göstermiyorsunuz.

Bu yazımızda cildin daha yaşlı görünmesine sebep olan, insanların yüz bakımı konusunda sık yaptığı hataları sizinle paylaşmak istiyoruz. Belki de böylece cildinizde oluşan kırışıklık ve lekelerin neden birden ortaya çıktığını anlarsınız.

Hazır mısınız?

1. Yüzünüzü temizlemekle uğraşmıyorsunuz

yüz temizleme

Yapılan en basit hata yüzünüzü temizlememek olacaktır. Eve geldikten sonra yüzünüze hiçbir şey yapmadan yatmanın büyük bir problem yaratmayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ne de olsa sabah duş alacaksınızdır. Kirlerinizden o zaman arınırsınız, değil mi?

Ancak, problem şu ki, eve geldiğiniz halinizle uyumak yüzünüzde biriken makyaj, kir ve pisliklerin gözeneklerinizi tıkamasına yol açar. Bu da aknelerin ortaya çıkmasını kolaylaştırır. İşte ilk kırışıklıklar ve pürüzler bu şekilde ortaya çıkmaya başlar.

Cildinizi yaklaşık her 10 saatte bir temizlemeniz önerilir. Bu da sabah ve akşam olacak şeklide ayarlanabilir.

Bunu karmaşık bir hale getirmenize gerek yoktur. Tek yapmanız gereken yüzünüzü tahriş etmeyecek bir sabunla ve suyla yıkamaktır. Daha nemlendirici olmasını tercih ederseniz bu spreyi deneyin:

Malzemeler

  • 1/2 bardak papatya çayı
  • 2 yemek kaşığı salatalık suyu
  • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli

Hazırlanışı

  • Tüm malzemeleri karıştırın ve sprey başlığı olan bir şişeye koyun.
  • Yüzünüzü temizleyeceğiniz zaman yeterli miktarda yüzünüze sıkın. Daha sonra bir pamuk yardımıyla yuvarlak hareketlerle yüzünüzü temizleyin.
  • Biraz su ile yıkayarak temizliğinizi bitirin ve sonrasında yatın. Sabah kalktığınızda daha pürüzsüz, sağlıklı ve kusursuz bir cildiniz olduğunu fark edeceksiniz.

2. Hiç peeling yapmıyorsunuz

Daha önce en sık yapılan hatanın yüz yıkamamak olduğunu söylemiştik. Ancak bu sadece ilk adımdı. Peeling ürünleri cildinizin derinlerinde biriken toksinleri ve kiri gidermek için kullanılır. 

İdeal olan, peelinginizi cilt tipinizi göz önünde bulundurarak seçmektir. Bu, cildinizin temizlenmesine ve en sık rastlanan problemlerle savaşmanıza yardımcı olacaktır.

  • Hassas ciltler için nazik ve nemlendirici peeling ürünleri tercih etmelisiniz.
  • Eğer yağlı bir cildiniz varsa bu problemi cildinizin nemini kaybettirmeden kontrol altına alabilecek peeling ürünleri kullanmanız gerekir.

Uyguladığınız sıklığın ise haftada bir gün şeklinde olması en iyisidir. Bu şekilde cildinizi, doğal yağlarını yok etmeden derinlemesine temizlemeniz mümkün olacaktır. Peelingi ancak haftada 2 kez kullanmanızı gerektiren olağanüstü durumlarda uygulayın.

Son olarak biz, yüzünüzü temizlemek için doğal peelingler kullanmanızı tavsiye ederiz.

3. Yüzünüzü günde sadece bir defa yıkıyorsunuz

yüzünü yıkayan kadın

Tüm makyajınızı temizlemiş ve yüzünüzü bir önceki gece yıkamış olsanız da her sabah yüzünüzü tekrar yıkamanız gerekir. Uyurken de cildinizde bakterilerin çoğaldığını göz önünde bulundurun. Ayrıca yatağınızdaki maytlar ve deterjan kalıntıları ile havadaki kiri de unutmayın.

Bunların bir problem olmaktan çıkması için su ve sabun ile beraber daha önce bahsettiğimiz temizleyici spreyle yüzünüzü yıkamalısınız.

Eğer cildiniz çok yağlıysa ya da spor yapmışsanız biriken kalıntılardan kurtulmak için de yüzünüzü yıkamalısınız.

Eğer cildiniz çok kuruysa yüzünüzü yıkamak yerine az miktarda nemlendirici sürün ki bu problem daha kötü bir hale gelmesin.

4. Çok sık ürün değiştiriyorsunuz

Kullandığınız hiçbir ürünün yüzünüzü temizlemediğinden ve daha iyi görünmenizi sağlamadığından şikayetçiyseniz bu hatayı yapıyor olabilirsiniz.

Malesef genellikle çaresiz hissedip birkaç dakika içinde kusursuz bir görünüme sahip olmak istiyoruz. Ancak, hem ticari hem de ev yapımı ürünlerin istediğiniz değişimi göstermesi için birden fazla kez kullanmış olmanız gerekir.

Bu değişimleri görmeye başlamanız için en az 4 hafta beklemeniz gerekir. Ancak, esas değişimi 6 hafta gibi bir sürede görebilirsiniz. Ayrıca, bunu devamlı olarak yapmanız gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Eğer gözeneklerinizin görünümünü azaltmak için bir hafta boyunca temizleyici bir jel uygulayıp daha sonra ürününüzü değiştirirseniz hiçbir sonuç almayabilirsiniz. Cildinize ürüne alışması için zaman tanıyın, ancak bu şekilde gerçekten faydalarını göreceksiniz.

5. Aynı anda çok fazla ürün kullanıyorsunuz

yüz temizleme

Sizin güzellik rutininiz nasıl? Belki de yüzünüzü aynı anda farklı ürünlerle temizleyerek daha iyi sonuçlar alacağınızı düşünüyorsunuzdur. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Her ihtiyacınıza yönelik sadece bir tane ürün seçmelisiniz.

Aynı problem için birden fazla ürün kullanırsanız cildiniz tahriş olacaktır. Bu da sorununuzu olduğundan daha kötü hale getirecektir çünkü bu şekilde kendiniz daha fazla probleme davetiye çıkarmış olursunuz. Eğer temizleyici bir tonik kullanıyorsanız sabun ya da krem kullanmayın.

Bu ayrıca tasarruf yapmanıza da yardımcı olacaktır. Çünkü bu şekilde sadece iki üç ürün almanız gerekecektir.

Şimdi öğrendiğinize göre söyleyin, yüzünüzü temizlerken siz hangi hataları yapıyorsunuz?