Kendinize Zarar Verdiğinizin 5 İşareti

Başkalarına karşı zehirli bir kişi olmak istemiyorsunuz, peki o halde neden kendinize karşı öylesiniz? Kendi iyiliğinizi en çok düşünen kişi olmanız gerekir.
Kendinize Zarar Verdiğinizin 5 İşareti

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hayatınızda olabilecek her tür zehirli insan hakkında çok şey yazmıştık. Ama ya bu zehirli kişi sizseniz? Ya kendinize zarar veren kişi sizseniz?

Kendini zehirleyen kişi, kendine zarar veren kişidir. Kusurları başka bir insanda görmek her zaman daha kolaydır, belki de ilişkileriniz ya da diğer insanlar sizi olumsuz etkiliyordur, çünkü bunun olmasına izin veriyor olabilirsiniz. Belki de davranışlarınız ve aldığınız kararlar sandığınızdan daha olumsuzdur.

Bu nedenle, bu yazıda zehirli bir kişiye dönüşmeye neden olabileceğini düşündüğümüz beş bulguyu keşfetmenizi istiyoruz.

Kendinize Zarar Verdiğinizin 5 İşareti

1. Sizi inciten biriyle olmaya devam etmek

Neden bu kadar çok hasara sebep olan bir insanı yanınızda tutuyorsunuz? Bunun devam etmesine izin verirseniz, bu artık o kişinin suçu değil sizin olur! Biriyle birlikte yaşamıyor olabilirsiniz ya da belki uyumlu değilsinizdir, çünkü aynı dünya görüşünü ya da aynı değerleri paylaşmıyorsunuzdur. Sizi küçümsemelerine rağmen, onları yanınızda tutmaya devam edersiniz.

kız ve kuş

Bu şekilde davranırsanız, zehirli kişi sizsiniz demektir. Belki başkalarına değil ama kendinize karşı kesinlikle öylesiniz. Kendinize özen göstermiyorsunuz ya da ilişkinize sızan zehirlerden korunmuyorsunuz. Daha çok zarar veren şey ise şudur: sizi mahvetmekte olduğunu bildiğiniz, yanınızdaki o kişiyi savunmak.

2. Hatalar için kendinizi suçlamak

Kimse mükemmel değildir, hepimiz hata yaparız. Bu nedenle hataları bir şey öğrenme fırsatı olarak görmeye başlamak ve daha sonra yola öyle devam etmek önemlidir. Bunu yapmanız mümkün değilse ve geçmişinizden gelen hatalar yüzünden kendinizi sürekli suçlu görüyorsanız, kendinize zarar veriyorsunuz ve ilerlemenizi önlüyorsunuz demektir.

Açıkçası, çok fazla mükemmeliyetçi olmuşsunuzdur ve kendinizden fazla şey bekliyorsunuzdur. Kendinize karşı çok katı davrandığınız zaman, hata ne kadar küçük olursa olsun, sizin için çok ciddi bir şey haline gelecektir. Hatalarınızı kabul etmeyi ve hatalarınız için kendinizi suçlamamayı öğrenin. Hata yapmak olumlu bir şeydir, bu yüzden hatalarınızı zehirli bir güce çevirmeyin.

3. Duygularınızı bastırmak

Yaşam gerçeği sayesinde, çok fazla hasar gördüğünüz karmaşık ilişkilerden geçmiş olabilirsiniz. Bu, kendinizi korumak için duygularınızı geride tutmanıza neden olabilir. Bilmediğiniz şey ise, bunun, düşündüğünüzden daha da zehirli olmasıdır. Eğer duygularınızı yok sayarsanız, onları bastırıp hapse atarsanız, daha olumsuz olanlar görünmeye başlayacaktır.

ağlayan kız

Onları korkmadan ifade etmeyi öğrenmelisiniz çünkü bu hayatta risk almak zorundasınız. Duygular, tıpkı dilek ve arzular gibi, iletilmek için varlar. Duygularınızı bastırırsanız, onlar er ya da geç sizi tüketirler. Sevemeyen ya da sevilemeyen üzgün bir kişiye dönüşürsünüz. Bunu hak etmiyorsunuz. Ne hissettiğinizi ifade edin.

4. Kötümser olmak

Hayat her zaman kolay değildir, ancak karamsar bir tutum benimsemek, yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Bu, kişiliğinize yansır ve bu hissi başkalarına da geçirirsiniz. Hayatınız şu anda ne kadar zor olursa olsun, kötümser bir tavır onu asla daha iyi bir hale getiremez; hatta, neredeyse kesinlikle işleri daha da kötüleştirir.

Karamsar insanlar ve dırdırcı insanlar en zehirli insanlar arasındadır. Gerçekten onlardan biri olmak istiyor musunuz? İyimserliğin en iyi arkadaşınız olmasına ve kendinize zarar vermenizi önlemesine izin verin.

5. Başkalarının her zaman sizden önce gelmesine izin vermek

Kendinizi düşünmek, sizi bencil bir insan yapmaz, kendini daha çok seven ve kendisini bu şekilde koruyan bir insan yapar. Başkalarının iyiliği ile daima ilgilenmemiz gerektiğini duymaya alışkınız ama kendimizden ne haber? Tutumunuzu değiştirdiğinizde başkalarına karşı bencil bir kişi gibi görülebilirsiniz ve hatta kendiniz bile öyle gibi hissedebilirsiniz. Fakat bilmediğiniz şey, daha az zehirli bir insan haline gelmiş olmanızdır.

düşünceli kız

Bir gün kendiniz bile fark etmeden zehirli bir kişiye dönüşebilirsiniz. Zehirli kişilerin sadece çevrelerindeki insanları değil, aynı zamanda kendilerini de etkilediğini fark etmeyiz.

Kendinizi kontrol etmeyi öğrenin ve beğenmeme ihtimaliniz olan şeyleri keşfetmekten korkmayın. Hepimiz hata yaparız, ancak onları düzeltmek için gereken güç hepimizin içinde var.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.