Zencefilin Kadınlar İçin Faydalı Özellikleri

Zencefilin Kadınlar İçin Faydalı Özellikleri

Son Güncelleme: 25 Eylül, 2018

Zencefil, pek çok kültürde geleneksel olarak iyileştirici özellikleri nedeniyle kullanılan çok faydalı bir kök besindir. Zencefilin faydalı özellikleri, kadınların sağlığı açısından oldukça önemlidir. 

Soğuk ayakları ısıtmak, menopoz esnasında libidoyu artırmak, hamilelik süresince mide bulantısını önlemek veya metabolizmayı hızlandırmak bu özelliklere örnek olarak gösterilebilir.

Aşağıda, zencefilin kadınlar açısından ne gibi faydaları olduğundan bahsedeceğiz. Ayrıca zencefili tüketebileceğiniz farklı yolları ve hem lezzetli hem orijinal bazı tarifleri anlatacağız.

Zencefilin Faydalı Özellikleri

Doğuda asırlardır kullanılan zencefil (zingiber officinale) oldukça değişik bir tada sahiptir. Hem tatlı hem acı hem de ferahlatıcıdır. Zencefilin faydalı özellikleri köksapında yoğunlaşır.

zencefilin faydalı özellikleri

Zencefili düzenli bir şekilde tüketmek aşağıdaki faydaları sağlar:

Doğal bir ağrı kesicidir

Zencefil, artrit, artroz, fibromiyalji veya kronik yorgunluk gibi iltihaplı veya ağrılı hastalıkları doğal bir şekilde tedavi etmek için önerilir.

Sindirimi iyileştirir

Zayıf sindirim, şişkinlik, gastrit, mide ülseri, ishal gibi durumları tedavi etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda alkol tüketirken veya ilaç kullanırken mide koruyucusu görevini de görür.

Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir

Boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmenize yardımcı olur. Özellikle ses kısılması durumunda profesyonel şarkıcılar için önerilir.

Bulantı ve kusmayı önler

Özellikle annede veya fetüste bir yan etkiye neden olmadığı için hamileliğin ilk aylarında tüketilmesi önerilir. Aynı zamanda kanser tedavisinde, kemoterapi süresince mükemmel bir takviyedir. Deniz tutmasını önlemeye de yardımcı olur.

Isıtma gücüne sahiptir

Zencefil içen veya harici olarak kullanan kişi hızla ısınabilir. Genellikle kış mevsiminde çok üşüyen insanların tüketmesi önerilir. Senenin sıcak dönemlerinde terlemeyi artıracağını göz önünde bulundurun.

Metabolizmayı hızlandırır

Isıtıcı özelliği aynı zamanda metabolizmanın hızını artırır. Kilo vermek açısından da oldukça faydalıdır.

Libidoyu artırır

Doğal bir afrodizyaktır. Zencefili, toz tarçın ve balla karıştırmanızı ve bu karışımı günde bir çorba kaşığı tüketmenizi öneririz.

 Kan dolaşımını artırır

Kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Kan dolaşımını iyileştirir. Ancak ilaç kullanıyorsanız, zencefilin ilacın faydalarını engelleme ihtimali vardır. Bu yüzden mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Nasıl Tüketilmeli?

Zencefili pek çok şekilde tüketebilirsiniz:

  • Çiğ kök: Bu halini rendeleyebilir ve her türlü tarife katabilirsiniz.
  • Toz: Zencefili tüketirken dozajını rahat bir şekilde tüketmek istiyorsanız toz halinde olan versiyonunu kullanmanız daha iyi olabilir.
  • Kristalize: Kristalize edilmiş zencefil artık bitkisel ürünler satan dükkanlardan kolayca temin edilebiliyor. Ancak yüksek şeker içeriğine sahip olduğunu unutmayın.
  • Çay: Sıcak bir demli çay özellikle soğuğa karşı duyarlı olan kişiler için ideal olabilir.
  • Meyve suyu: Taze zencefil suyu, aşırıya kaçmadan elma, ananas, havuç sularına eklenebilir. Onlara orijinal bir tat katacaktır.
  • Uçucu yağ: Zencefili, uçucu yağ haline getirilmiş şekilde temin edebilirseniz masajlarda kullanabilirsiniz. Ayrıca soğuk ayakları ısıtmak için de kullanabilirsiniz. Günlük nemlendiricinizle karıştırıp ayaklarınıza iyice masaj yapabilirsiniz. Kısa sürede yarattığı yüksek ısının farkına varacaksınız.
zencefilli-tatli

Orjinal Tarifler

Zencefili yukarıda bahsedilen versiyonlarından herhangi birini istediğiniz bir tarife katabilirsiniz. Pastalara, tatlılara, kurabiyelere veya keklere hoş ve ferahlatıcı bir tat katacaktır.

Zencefili ayrıca tarçın, anason ve zerdeçalla birlikte sütle veya bitkisel bir içecekle birlikte kaynatabilirsiniz. Böylece vücudunuzu ısıtacak çok lezzetli bir karışım elde edebilirsiniz.

Japon mutfağında, suşi ile birlikte zencefil turşusu sunulur. Bu turşu turuncu renkli bir yaprağa benzer ve oldukça farklı bir tadı vardır. Japonlar bunu çiğ balık yedikten sonra damaklarını temizlemek için kullanırlar.

Son olarak, kristalize edilmiş zencefil hem tatlı, hem de tuzlu tariflere renk katmak için kullanılabilir. Ayrıca isterseniz sıcak çikolataya katabilirsiniz. Buzdolabında soğutacağınız lezzetli tatlıların içine katabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.