Zerdeçalın Kanserle Nasıl Savaştığını Öğrenin

Zerdeçal, parlak rengi ve kendine özgü tadı ile sadece bir baharattan daha fazlasıdır. Yapılan araştırmalar, kanserin önlenmesi ve bu hastalıkla mücadelede güçlü bir müttefik olmasını sağlayan özellikleri olduğuna işaret ediyor.
Zerdeçalın Kanserle Nasıl Savaştığını Öğrenin

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Parlak sarı rengini ve gıdalara özel bir dokunuş katan güçlü ve ayırt edici tadı biliyorsunuz. Bunların yanı sıra, zerdeçalın kanserle mücadele kabiliyetine sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Bugün, bu baharatın ana bileşeni olan kürkümin’in özellikleri hakkında bazı ilginç bilgiler vereceğiz.

Zerdeçal, eski bir çare

zerdeçalın faydaları ve kullanımı

Zerdeçal esasen Hindistan’da olan Curcuma longa bitkisinden gelir. Hindistan’daki insanlar yüzlerce yıldır bu baharatı yiyeceklerine lezzet katmak için kullanıyorlar. Şimdi, tüm dünyada her çeşit gıdada bu baharatı bulmak mümkün.

Buna ek olarak, bu baharat aynı zamanda tıbbi özellikleri ile ünlüdür. Çeşitli bilimsel çalışmalar, özel bir gücünü vurgulamaktadır: kanserle mücadele kabiliyeti.

Bununla birlikte, aynı zamanda vücudun en önemli organı olan karaciğeri etkileyebilecek birçok hastalıktan, özellikle de siroz ve benzeri hastalıklardan korumaya yardımcı olabilir. Bunun sebebi zerdeçalın anti-inflamatuar bir baharat olmasıdır.

Frontiers dergisinde yer alan bir makale, bu baharatın birçok şifa özelliğine sahip olduğunu anlatıyor.

Zerdeçal antimikrobiyal, antioksidan ve antiviral özellikler taşıyor. Buna ek olarak, Alzheimer hastalığı gibi dejeneratif hastalıkların tedavisinde bile yardımcı olabilir.

Kürkümin: anti-tümör gücü

kanserle savaşmak için zerdeçal

Sürekli zerdeçal tüketmek kanseri önlemeye yardımcı olabilir.

Bu inanılmaz baharatın vücudunuzda yaptığı şeylerden birisi de kronik iltihabı ve DNA hasarını önlemektir. Sanki bu yeterli değilmiş gibi, hücrelerinizdeki potansiyel sorunları da azaltır.

Yapılan araştırmalar, kürküminin kanser gelişimini engellediğini gösteriyor. Bununla birlikte, bilim insanları hala bunun için gerekli doz konusunda emin değiller.

Bazı doktorlar, kanserli hücreleri yok etmek, hastalığın süreçlerini kesmek ve yayılmasını önlemek için günde 3,6 gram zerdeçal almak gerektiğini söylüyor.

Yeni keşiflere göre, bu baharat kanser hücrelerinin istilası ve yayılmasını önleme konusunda eşsiz bir kabiliyete sahip.

Buna ek olarak, doğal olarak hastalığı bloke etmek ve tümörlerin oluşmasını önlemek için proteinleri de aktive ediyor. Bu nedenle kanser teşhisi konmuş olan hastalar metastazı önlemek için rahatlıkla zerdeçal kullanabilirler.

Kürkümin ile ön tedavi, özellikle yumurtalık kanseri ya da karaciğer kanseri için uygulanan kemoterapi ya da radyasyonun etkinliğini artırır.

İleri evre pankreas kanseri olan bir grup hasta tıbbi tedavinin tamamlayıcısı olarak günde 400 mg kürkümin tedavisi gördü. Bu baharatı tüketmenin sonucu olarak, tümörleri küçüldü ve toksisite belirtileri yok oldu.

Zerdeçal ve göğüs kanseri

zerdeçal kökü ve tozu

Amerikan Kanser Derneği bu tehlikeli hastalık hakkında çeşitli çalışmalar yayınladı. Zerdeçal göğüs kanseri ile mücadele çalışmalarında “süper gıdalar”dan biridir.

Araştırmacılar, kürküminin apoptosis adlı bir işlemi etkileme yeteneğine sahip olduğunu açıklıyor.

Temel olarak bu, kanser hücrelerinin bulundukları çevre büyümek için ideal olmadığı zaman otomatik olarak kendilerini yok ettikleri anlamına gelir.

Zerdeçalın yarattığı bu sürecin mekanizması oldukça karmaşıktır çünkü anlık moleküler reaksiyonlardan oluşur. Bununla birlikte, şöyle özetleyebiliriz: “Enflamasyon azalırsa, kanser iyileşir.”

Doktorlar, baharatın bir hastalık önleyici olarak dikkat çektiğini onaylıyorlar. Bununla birlikte, kanser hastaları için de harika bir baharat. Çünkü vücudun kanser tedavisinden korunması için çalışır.

Zerdeçalın faydalarından nasıl yararlanabilirim?

Bu baharatı kullanabileceğiniz bir çok tarif vardır. Bazılarını aşağıda sunacağız. Bunlar sadece lezzetli değil, aynı zamanda kanseri önlemek için kürkümini tüketmenin de harika yollarıdır.

Bazı seçenekler şunlardır:

Pilav

zerdeçallı pilav

Bu, Hint yemeklerinin en güzel örneklerinden biridir. Bununla birlikte, daha fazla besleyici olduğu ve kolayca sindirebileceği için basmati ve kaynatılmış pilavı önerdiğimizi unutmayın.

Piştikten sonra içine bir çay kaşığı zerdeçal ekleyin. Ayrıca kişniş ve karabiber de ekleyebilirsiniz.

Yumurtalar

Biraz zeytinyağı ve bir tutam tuz ile hazırlayacağınız tavada yumurta ya da omletin içine biraz biber ve zerdeçal da ekleyebilirsiniz.

Baklagiller

Baharatlı mercimek yemeği Hindistan’da çok yaygındır. Piştikten sonra yemeğe hindistan cevizi yağı, karabiber ve zerdeçal katın.

Başka baklagilleri de bu şekilde zerdeçal ile tüketebilirsiniz.

Çaylar

Zerdeçal ile sıcak günlerde tüketebileceğiniz ferahlatıcı bir buzlu çay hazırlayın. Ardından, bal ya da limon suyu ve birkaç buz ekleyin. İsterseniz üzerine biraz karabiber serpin.

Smoothieler

zerdeçalın faydaları

İhtiyacınız olan şey bir muz, bal, limon ve zerdeçaldır ve lezzetli, besleyici bir smoothie elde etmek için bunları karıştırmak. Buna ek olarak, smoothie’nize hindistan cevizi sütü ve rendelenmiş zencefil eklemeyi de deneyin.

Altın süt

Bu içecek zerdeçal macunu, su ve badem yağı ile yapılır. Malzemelerinizi topladıktan sonra, zerdeeçalı süt (badem sütü en iyisi), bal ve tarçın ile birleştirin. Kas ve eklem ağrısını tedavi etmek için yatmadan önce içmek en iyisidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.