Zihinsel Yorgunluk için Doğal İçecek Tarifleri

Yulaf ve muz, bize enerji verir. Buna ilaveten, vücut muzdaki triptofanı seratonine çevirir ki bu da bizim modumuzu yükselticidir.
Zihinsel Yorgunluk için Doğal İçecek Tarifleri
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Zihinsel yorgunluk… Bazen her zamankinden çok daha zor zamanlar geçirdiğimiz olur: İş yükü veya kişisel sorumluluklar ve stres veya sadece bitkinlik, zihinsel yorgunluğa sebep olabilir. Neyse ki, aşağıda vermiş olduğumuz tarifler sayesinde zihinsel yorgunluk ile baş edebilirsiniz.

1. Yulaf, muz ve ballı smoothie

Malzemeler

 • 1 adet muz,
 • Yulaf,
 • Yoğurt,
 • Yağsız süt,
 • İki yemek kaşığı bal,
 • Toz tarçın.

Nasıl Hazırlanır?

Yulaflı ve ballı smoothie hazırlamak, gerçekten çok kolaydır ve zihinsel yorgunluk ile mücadelede oldukça etkilidir. Hazırlamadan önce yulafları, bir kase suda bir miktar ıslatın, bu sayede yumuşayacaklardır.

Islattıktan sonra yulafların suyunu süzün. Muzu parçalara ayırın ve yulaflarla birlikte mikserekoyun. Yağsız süt ve yoğurdu da ekleyin. Bildiğiniz üzere yoğurt çok faydalıdır; çünkü bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterilerin büyümesine olanak sağladığı gibi bağışıklık sisteminizi de güçlendiricidir.

Tüm malzemeleri karıştırın ve bal ile tarçını üstüne ekleyin. Soğuk içmeniz tavsiye edilir. Ferahlatıcıdır ve nemlendiricidir. Ayrıca muz, yulaf ve bal kombinasyonu vücudunuza bol enerji verir. Bol miktarda mineral içerir, bu sayede zihni uyandırıcı ve kendinizi daha az yorgun hissettirici etki yapar.

2. Havuç, Pancar ve Elma Suyu

pancar suyu

Malzemeler

 • Bir adet orta boy pancar,
 • Bir adet yeşil elma,
 • Bir adet havuç,
 • Yarım salatalık,
 • Bir fincan su.

Nasıl hazırlanır?

Bu meyve suyu gerçekten de çok lezzetlidir, denediğinizde bayılacaksınız ve ayrıca zihni boşaltıcı, dinlendirici etkisinin gözle görülür olduğunu fark edeceksiniz. Peki ne yapmanız gerekir? Her zaman elinizin altında yeşil bir elma bulundurmanız gerekir!

Yeşil elmalar, kilo vermek, yağ yakmak ve kolesterolü kontrol altında tutmak için harikadırlar. Elmayı pancar ve havuç ile karıştırarak elde edeceğiniz bu meyve suyu, zengin ve canlandırıcıdır, vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca bu içecek doğal bir toniktir; vücudun, karaciğer ve böbreklerdeki toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur.

Diğer yandan, bu vitamin ve mineral kombinasyonu, bugünün stresli yaşantısında hepimizin karşılaştığı yorgunluk ile savaşmakta da oldukça etkilidir.

Tüm meyve ve sebzeleri yıkayın ve dilimleyin, karıştırıcıya yerleştirin. Salatalık, vücudunuza nemlendirici etki edecektir, dolayısıyla yarım salatalığı içeceğimize eklemek önemlidir. Akışkan bir meyve suyu elde edinceye dek karıştırın, soğuk veya oda sıcaklığında, tercih ettiğiniz şekilde tüketin. Aniden, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

İlginizi çekebilir: Pancar Yemenin 7 Faydası

3. Badem, kavun ve üzümlü smoothie

kavun suyu

Malzemeler

 • İki dilim kavun,
 • Bir fincan badem sütü,
 • On adet çekirdeksiz üzüm.

Nasıl Hazırlanır?

Bu içecek, güne başlarken tüketmek için idealdir. Eğer; keskin bir baş ağrısı veya uyuşukluk hissi ile uyandıysanız ve yeni başlayan günün, kaçırmamanız gereken fırsatlarla dolu olduğunu düşünmeyecek durumdaysanız, bu basit tedaviyi uygulamalısınız.

Bu tarif için, hazırda badem sütünüz varsa çok iyi. Marketlerde badem sütü bulabilirsiniz, ancak kendi ev yapımı tarifinizi uygulamayı tercih ediyorsanız, bu tabii ki çok daha iyi.

Badem, dünyadaki en sağlıklı yiyeceklerden biridir. Bu tarifte bademin yorgunlukla, baş ağrısıyla, eklem ağrısıyla baş etmekte birebir olan magnezyum içeriği ile ilgileneceğiz. Badem, inanılmaz derecede sağlıklıdır.

İki dilim kavuna ihtiyacınız olacak, mevsime göre dilediğiniz cins kavunu tercih edebilirsiniz, yalnızca taze olduğuna emin olun.

Mağazalarda satılan hazır meyve sularını tercih etmeyin, çünkü bu tarz meyve suları besleyici içeriklerinden çoğunu kaybederler. Bu yüzden her zaman taze kavun veya taze meyve suyu tercih edin. Kavunu dilimleyin ve blendıra yerleştirin.

On adet üzüm ve badem sütünü ilave edin. Çok faydalı olmalarına rağmen üzümlerin kabuklarını ve çekirdeklerini ayırmayı unutmayın, böylelikle içeceğiniz daha akışkan olacaktır.

Homojen karışımlı bir içecek elde edinceye dek karıştırın ve soğuk olarak tüketin. Canlandırıcı, lezzetli ve zihinsel yorgunluğu giderici bir içecektir. Her zaman işe yarayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Science Direct. Banana starch: production, physicochemical properties, and digestibility  sciencedirect.com/science/article/pii/S0144861704004023
 • Cognitive and mood improvements following acute supplementation with purple grape juice in healthy young adults.                                                                                                         ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28429081
 • Grapes, red or green (European type, such as Thompson seedless), raw   nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1920/2
 • Basic report, 11080, beets, raw. (n.d.)
  ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2863?manu=&fgcd=&ds

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.