Dalai Lama Tarafından Tanımlanan 10 Enerji Hırsızı

Dalai Lama Tarafından Tanımlanan 10 Enerji Hırsızı

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2019

Hepimizin belli bir miktar enerjisi vardır ve bu enerjiyi olumlu biçimde kullanmayı öğrenmeli ve boşa harcamamalıyız. Bu yazıda Dalai Lama tarafından tanımlanmış enerjimizi çalan 10 şeye göz atacağız.

Enerjiniz yüksek motivasyonla çalışmanıza yardımcı olur, günlük durumlarla başa çıkarken olumlu düşünceler verir ve size verilen imkanlardan yararlanmanızı sağlar.

Sadece siz enerjinizi kontrol etme gücüne ve her gün onu kullanma hakkına sahipsiniz. Ancak bazı dahili ve harici faktörler enerji seviyenize etki edebilir, motivasyonunuz, ruh halinizi ve üretkenliğinizi azaltabilir.

Enerjimiz başarıya ulaşmak ve bu yoldaki engellerle başa çıkmak için anahtardır. Hepimiz her gün enerjimizi yenileyebiliriz ve gücümüzü, yeteneklerimizi ve bizi birey yapan her şeyi ortaya çıkarmak için enerjimizden yararlanırız.

Her insanın enerjisi olması ve bunun kişisel ve profesyonel gelişim için anahtar olmasından dolayı, büyük ruhani lider Dalai Lama 10 enerji hırsızından bahsediyor. Bunları herkesin bilmesi gerektiğini; böylece enerjimize hükmedebileceğimizi ve ondan yararlanmakta önümüze gelen engelleri aşabileceğimizi söylüyor.

Dalai Lama ve 10 enerji hırsızı: Toksik insanlardan uzak durun

yanmış tost ekmeği üzerinde üzgün surat

“Hayatınıza şikayetlerini, problemlerini, afet veya korku hikayelerini ve başkalarını yargılamalarını sokan insanlara yol verin. Eğer birisi çöpe bir teneke atmak istiyorsa, bunun sizin aklınıza atılmasına izin vermeyin.”

– Dalai Lama –

Hayatımıza pozitif şeyler getirmek isteyen insanları ve bizi istediğimiz gibi hareket etmekten alıkoymak isteyenleri her zaman kolay bir şekilde ayırt edebiliriz.

Faturalarınızı zamanında ödeyin

“Faturalarınızı zamanında ödeyin. Aynı zamanda size borçlu olanlardan borçlarınızı alın ya da bu mümkün değilde geride bırakmayı kabullenin.”

– Dalai Lama –

Birine borçlu olmadığını veya birinin kendisine borçlu olmadığını bilmekten daha güzel bir huzur yoktur. Ödemelerimiz konusunda sorumluluk sahibi olarak, hem kendimiz hem başkalarının önünde sıkıntı yaşamamış oluruz. En iyisi kendimizi borçlardan özgürleştirmek ve ödemediğimiz için utanmamaktır.

Sözlerinizi tutun

“Sözlerinizi tutmuyorsanız neden direnç gösterdiğinizi sorun kendinize. Her zaman fikrinizi değiştirme, özür dileme, telafi etme, yeniden anlaşma ve tutmadığınız o söze yeni bir alternatif geliştirme hakkınız var; ama bu bir alışkanlık haline gelmemeli. Yapmak istemediğiniz bir şeyden kaçınmanın en iyi yolu, en başında HAYIR demektir.”

– Dalai Lama –

Sözler ne kadar küçük olsa da, sözü verdiğiniz insan için bir değere sahip olabilir. Verilen sözleri tutmak bizleri hem kişisel hem de profesyonel seviyede daha iyi insanlar yapar.

Yapmak istemediklerinizi başkalarına aktarın

kadına el kaldıran adam

“Mümkünse yapmak istemediğiniz şeyleri başkalarına verin ve zamanınızı en çok sevdiğiniz şeyi yapmaya adayın.”

– Dalai Lama –

Bunlar sorumluluklardan kaçtığınız değil, sadece bazen bazı şeyleri sizden daha iyi yapabilecek birine aktardığınız veya bunu yapmaya kendinizi yetkili görmediğiniz durumlardır.Ayrıca bu, bizlere hayatımızda gerçekten önemli olan şeyleri yapmamız gerektiğini hatırlatır. 

Dinlenin ve harekete geçin

“İhtiyacınız olduğunda kendinize dinlenme ve uygun anı bulduğunuzda harekete geçme fırsatı tanıyın.”

– Dalai Lama –

Doğa ve hayatımızın ritimleri gün içinde farklıdır ve bununla başa çıkmayı öğrenmeliyiz. Çoğu zaman, ihtiyaç olduğunda durmamak hata yapmaya yol açar. Aynı zamanda, yapabileceğimiz zaman harekete geçmemek gelecekte pişmanlığa yol açabilir. 

Atın, toplayın ve düzenleyin

“Atın, toplayın ve düzenleyin, hiçbir şey geçmişten kalan ve ihtiyacınız olmayan eşyalarla dolu dağınık bir yer kadar enerji alamaz.”

– Dalai Lama –

Fiziksel şeylerden ruhani şeylere, geçmiş ve ihtiyacımız olmayan şeyleri atmak önemlidir. Bunların arasından sadece düzene koyabildiklerinizi ve bugünkü yaşamınızla gelecek rüyalarınızı yerine getirecek şeyleri tutun.

Sağlığınıza dikkat edin

elmayı ısırmak üzere olan yaşlı şapkalı gözlüklü adam

“Sağlığınıza öncelik verin, makineniz olan vücudunuz maksimum oranda çalışmadan pek de bir şey yapamazsınız. Kendinize aralar verin.”

– Dalai Lama –

Sağlığımızdan memnun değilsek ve vücudumuza bakmıyorsak, en iyi işe, en fazla paraya veya en güzel şeylere sahip olmak anlamsızdır. Hayattan zevk almak için vücudumuza zaman ayırmalıyız.

Kendimizi arındırmalıyız, meditasyon yapmalıyız, kendimizi memnun etmeliyiz, iyi yemeliyiz, egzersiz yapıp, doktora gitmeliyiz ve sağlığımız için başka ne gerekiyorsa yapmalıyız.

Zorlu durumlarla yüzleşin

“Aile veya dostları kurtarmak zorunda kaldığınız durumlara ve eşiniz veya arkadaşlarınız arasındaki negatif hareketlere müsamaha göstermeyi bırakın ve gerekli müdahaleyi yapın.”

– Dalai Lama –

Bir durumla yüzleşmek daha da kötüleşmemesi için yapılabilecek en sağlıklı şeydir. Analiz etmek ve zamanında karar vermek önemlidir; çünkü bir şeyleri ertelemek veya görmezlikten gelmek stres yaratır, odaklanmayı ve problemi daha da zorlaştırır.

Kabul edin

“Kabul edin. Bu, istifa etmek anlamına gelmez; ama hiç bir şey insana değiştiremeyeceği bir duruma isyan etmek ve bununla savaşmaktan fazla enerji kaybettiremez.”

– Dalai Lama –

Bir çok insanın inandığı gibi, hiçbir şey imkansız değildir ve umut, kaybetmek isteyeceğiniz en son şeydir. Bazen hayat karşımıza değiştiremeyeceğimiz durumlar çıkarır ve bunlarla başa çıkmanın en iyi yolu kabullenmektir.

Kabul etmek mücadeleyi bırakmamız gerektiği anlamına gelmez; bir şeyin değişmeyeceğini kabul ettiğimiz zaman, planımızı değiştirebilir ve yeni olanaklar arayabiliriz. 

Affedin

“Affedin, size acı veren durumu geride bırakın, her zaman acılı anılardan kurtulmayı seçebilirsiniz.”

– Dalai Lama –

En büyük enerji kaynağı sevgidir ve evrenle bağlantı kurmanın en iyi yolu affetmeyi öğrenmekten geçer. Bazen hayat bizleri kızdıracak, üzecek ve korkutacak durumlara sokacaktır ve bunların üstesinden gelmek zor olabilir.

Ancak bu duyguları beslememeye karar verip affetmeye başladığımızda, hayatta her şey iyiye gider ve zamanla ne kadar iyi bir karar verdiğimizi anlarız. Nefret, korku ve kızgınlık bizlere iyilik getirmeyen ve kötü kararlara sebep olan duygulardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.