40 Yaşın Üzerinde Bir Kadın Olmanın Güzelliği

Sonunda kendinize büyüme izni vereceğiniz, yaşamınızın ilk yarısında çözemediğiniz şeyleri çözeceğiniz ve onaramadığınız yaraları onarabileceğiniz bir noktadasınız.
40 Yaşın Üzerinde Bir Kadın Olmanın Güzelliği
Raquel Aldana

Yazan ve doğrulayan psikolog Raquel Aldana.

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2022

40 yaşında iseniz hayata dair belli deneyimler kazanmışsınız demektir. 40 yaşın üzerinde bir kadın olmanın artı yönlerini anlatacağız. Mutlaka okumalısınız!

KAÇ YAŞINDAYIM?

Olayların daha sakin göründüğü bir yaşa eriştim, fakat hala büyümeye devam etmek istiyorum.

Hayallerimin parmak uçlarımda olduğu ve yanılsamalarımın umut haline geldiği bir olgunluktayım.

Bazen aşkın tutku ve arzu tarafından harcanmaya hazır parlak bir alev olduğu, diğer zamanlarda ise sahil kenarındaki bir güneş batışı gibi huzurdan bir sığınak olduğu bir yaştayım.

Kaç yaşındayım? Sayının bir önemi yok, çünkü hedeflerime ulaştım ve kırık yanılsamalardan dökülen gözyaşlarım aldığım yolda geride kaldı…

Bundan daha fazlasına değer gözyaşlarım.

Yirmi, kırk ya da altmış olmuşsam ne olmuş!

Önemli olan tek şey benim kaç yaşında hissettiğim.

Özgür ve korkusuz yaşayacak bir olgunluktayım.

Yoluma korkusuzca devam etmek için, edindiğim tecrübeleri ve amaçlarımın gücünü yanımda taşıyorum.

Kaç yaşındayım? Kimin umurunda!

Arkamda kalan korkuları bırakabilecek olgunlukta, istediğimi ve hissettiğimi yapabilecek bir yaştayım.

– José Saramago –

40 yaşın üzerinde olan bir kadın kendi içindeki güven ile karakterize edilir. Bedeni aklıyla beraber senelerdir bir öğrenme süreci içerisindedir.

O, bizlerin kavrayamadığı bir yedinci his sayesinde hayat ile nasıl baş edeceğini bilir, yaşamanın diğerlerini sevmekle ilgili olduğunu, en önemlisi de kendini sevmekle ilgili olduğunu bilir.

Gençliği boyunca başarıyla elde ettiği tecrübelere sahiptir, bu tecrübeler onun özü ile bağlantı kurmasına yardımcı olur, yıllarına hayat ekler ve yaşamdan zevk almasını sağlar.

Aslında, bir kadın 40 yaşına ulaştığında bir amaçla yürümeye başladığı söylenir, duygularını ve karakterini dengelerken kendi kaderinin efendisi olmuştur artık.

iki kadın

40 Yaşın Üzerinde Bir Kadın Olmanın Büyüsü

Benim neslimdeki kadınlar muhteşemler. Bu bir gerçek. Bugün 40’lı yaşlarında olabilirler ve çok güzeller -gerçekten güzeller- ama aynı zamanda sakin, anlayışlı, duyarlı ve hepsinden önemlisi inanılmaz bir şekilde baştan çıkarıcılar. Bütün bunlar, kırışıklıklarına veya güzel basenlerindeki selülitlerine rağmen gerçektir ve bu da onları daha insan daha gerçek yapıyor…

Ç ok güzel bir gerçek.– Sharon Stone 48 yaşındayken –

40 ve 50 yaşlar arasında olmak şüphesiz ki çok tuhaftır, kendinizi 2 kuşağın arasında bulursunuz ve hayatın gerçekten de ne kadar fani olduğunu fark edersiniz. Bu, hayatınızdaki her şeyi yaratanın da yok edenin de kendi farkındalığınız olduğunu anladığınız dönemdir.

Aslında, bu sürecin belli bir noktasında, hayatınızda bir önce ve sonra belirlersiniz, gerçekten de takdir edilmesi gereken harika bir noktadır bu. Bu, büyümeyi ve kalan duygusal yaraları sarmayı ya da hayatınızın ilk yarısında bitiremediğiniz işleri bitirmeyi göze alabileceğiniz harika bir zamandır.

yalnızlık

Bu hayatınızdaki en büyük meydan okumalardan biridir, çünkü başarınız kendinize ve etrafınızdakilere verdiğiniz değere bağlıdır. Bu süreç psikolojinizde çözülmeye ihtiyacı olan yerleri derince anlamayı gerektirir.

Bu yüzden, 40’ınıza geldiğinizde etrafınızdaki her bir insanın hayatınızda belli bir role sahip olduğunu anlamaya başlarsınız; bazıları sizi test etmek için, bazıları kullanmak için ve bazıları da sizi sevmek ve size bazı şeyleri öğretmek için oradadırlar.

Karşınıza içinizdeki en iyiyi ortaya çıkaracak aslan yürekli insanlar da çıkacaktır, size ayna olacaklar ve kendinizi daha berrak bir şekilde görebilmenizi sağlayacaklardır.

Farklı farklı bir çok insan tanıyacaksınız; bunların da ötesinde, yaşamınızın bu anında sizi siz yapan her bir dersi hatırlayacaksınız.

Başkalarına Hizmet Etme Zorunluluğunu Hissetmek Yorgunluğa ve Küskünlüğe Neden Olur

Sadece onlardan beklenen bu olduğu için yemek yapan, kahve veya çay hazırlayan veya evi temizleyen bir çok kadın vardır. Aslında, bu kadınlar eğer bu işleri yapmazlarsa kendilerini suçlu hissederler ve hatta bir birey ve özgür bir kadın olarak başarısız olduklarını bile düşünebilirler.

Toplum, pek çok kadının birey olma özgürlüğünü yok etmiştir.Eğer kendinizi iyileştirmek, yaralarınızı sarmak istiyorsanız; 40 yaş tam da sizi hapsetmiş sosyal ve kişisel beklentilere baş kaldırma zamanıdır.

duygular

Toplumsal değişimde sizin rolünüz çok önemlidir. Gelecek nesillerin kadınlarının da bunlarla karşı karşıya gelmesini önlemek için mevcut durumla savaşmalısınız; çünkü onların da aynı hataları yapıp rollerinin sadece insanların beklentilerini karşılamak olduğunu sanmalarını  önlemenin tek yolu budur.

Hayatınızı abartıyla yaşayın, pes etmeyin ve kendinizi hayatın güzelliğini görebilme becerinizi kaybedecek ve duygusal özgürlüğü deneyim edemeyecek kadar feda etmeyin.

40 Yaşını Geçince Yeni Bir Soluk Alırsınız…

Popüler inancın tersine, bu dönem acı dolu değildir ve zindeliğinizi de yitirmezsiniz. Bütün yaşanmış yıllarınızın toplamı bir çok ders içerir. Bu derslerin içinde, duygusal sağlığınız olmadan fiziksel olarak da sağlıklı olamayacağınız zamanlar da vardır.

Yılları yaşamınıza eklemeye devam ettikçe, duygularınızı günlük aktivitelerden ve diğerleri ile olan ilişkinizden ayrı tutamayacağınızı unutmayın; çünkü bu kendi kontrolünüzü elinizde tutmanın tek yoludur.

Kendinize, kendine güvenme özgürlüğünü vermek gerçekten korkutucu bir şeydir. Fakat tecrübeli bir kadın, gizemlerin çevremizdeki dünyanın mucizelerinin parçaları olduğunu ve hayat tamamen fiziksel bir bakışla yaklaşarak her şeyi bilemeyeceğimizi çoktan anlamıştır.

40 yaşın üzerinde bir kadın olmanın getirilerinden biri de, farkındalığınız sayesinde kendinizi ve etrafınızdakileri destekleyebileceğinizin bilinciyle ılımlı ve bilgece yaşamaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.