40 Yaş Üstü Bireyler İçin İdeal Egzersizler

Yaş, hedeflerinize ulaşmanın önünde bir engel değildir ve sağlığınıza dikkat etmemenin mazereti yoktur. Sizi neyin motive ettiğini ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemesini öğrenin. Farkı gerçekten fark edeceksiniz.
40 Yaş Üstü Bireyler İçin İdeal Egzersizler
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Yıllar geçtikçe, vücudunuzun direnci giderek azalır. Kaslarınız, cildiniz ve kemikleriniz yavaş yavaş zayıflar. Özellikle 40 yaş üstü bireyler bu duruma dikkat etmelidir.

Bu nedenle, zamanın geçmesiyle birlikte, önceden kolaylıkla gerçekleştirebildiğimiz özel faaliyetlerde her birimiz güçlük çekmeye başlarız. Bu yazıda size, 40 yaş üstü bireyler için önerilen egzersizlerden bahsedeceğiz.

İnsanların problem yaşadığı en yaygın aktivitelerden bazıları yürüyüş, ağırlık kaldırmak, koşmak, yazmak, yemek pişirmek ya da giyinmektir. Bu nedenle, hangi yaşta olursanız olun, kendinizi fiziksel olarak formda ve aktif tutmanız ve egzersiz yapabilmeniz oldukça önemlidir.

Yerleşik bir yaşam tarzına sahipseniz, kas ağrılarına sahip olmanız daha olasıdır. Egzersiz eksikliği, kemikleriniz ve atar damarlarınızda sorunlara neden olabilir.

Elbette, aşırı egzersiz yapmanız ya da fazla kilolu olmanız tavsiye edilmez. Egzersiz, vücuda oksijen kazandırmak, kaslarınızı ve organlarınızı iyi durumda tutmak için gerçekten iyi bir seçenektir.

Yıllar geçtikçe, egzersiz yapıyor olma kararını verdiğiniz için şükran duyacaksınız. Daha güçlü ve daha fazla enerji sahibi olmanın yanı sıra, hastalıklara olan yatkınlık seviyenizin de azaldığını göreceksiniz.

Yapılan bir çalışma, 40 yaşından sonra yapılan egzersizlerin, kas dokuları güçlendirdiği ve günlük aktivitelere daha uzun süreli devam etme olanağı sağladığını göstermiştir.

Sonuç olarak, bu yazıda size, kaslarınızı ve gücünüzü korumak için yapabileceğiniz bir dizi egzersiz sunuyoruz. Bu şekilde, esneklik, oksijen veya güç eksikliğinin neden olduğu sağlık sorunlarından kaçınabilirsiniz.

Bu yazımızda 40 yaş üstü bireyler için ideal egzersizleri anlatacağız. Notlarınızı alın!

Kemik ve kas kütlesi kazanmak için egzersizler

kemik ve içeriği

Zaman geçtikçe, kas kütlesi ve kemik yoğunluğunu kaybetmek çok olası sonuçlardır. Aynı zamanda, aşağıda verilen hastalıklara neden olan tansiyon sorunları da ortaya çıkar:
  • Osteoporoz,
  • Diyabet,
  • Obezite,
  • Kalp sorunları

Bu nedenle, bu risklere karşı koymak için önerilen en iyi çözüm, bireysel ağırlıklarla yapılan egzersizlerdir.

  • Ağırlık kaldırmak, kemik yoğunluğunun iyileşmesine yardımcı olur.
  • Aynı zamanda, duruş şeklinizi iyileştirir ve bel bölgesinde meydana gelebilecek sorun ve yaralanmaları da önlersiniz. Bunun yanı sıra kollarınız da çalıştırırsınız.

Vücudunuza esneklik kazandırmak için egzersizler

Cildinize esneklik kazandırmak, kol ya da çene altınızdan sarkan, fazlalık cildi ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz bazı alıştırmalar vardır.

  • Yoga ve pilates yapmanızı öneririz. Bu alıştırmalar sayesinde rahatlayabilir, kilo verebilir, duruşunuzu iyileştirebilir ve bel ağrılarınızı önleyebilirsiniz.

Kalp bakımı

kalp atışlarından çizilmiş kalp

Kalp sağlığınızı iyileştirmek için bisiklet sürmekten daha iyi bir egzersiz yoktur. Yolda ya da spor salonunda olsun, bisiklete binmek kalbinizi güçlendirmeye her zaman yardımcı olur.

Bisiklete binmek, keyifli ve sosyal bir etkinliktir ve aynı zamanda vücut şeklinizi de geliştirir.

Vücut direncinizi artırmak

spor salonunda egzersiz yapan kadın

Dayanıklılık ve direnç söz konusu olduğunda, spor salonundaki makineleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Kaslarınızı güçlendirmenin yanı sıra sıkılaştırmak için de bunları kullanabilirsiniz.

Spor salonuna gitmeyi sevmiyorsanız, bu ekipmanları kendiniz edinebilir ve evinizde kullanabilirsiniz. Bu şekilde, evinizde, egzersiz yapmak için bir alan yaratabilirsiniz.

Kas gücünüzü artırmak

havuzda yüzen kadın

Bu noktada yüzmenizi öneriyoruz. Bu egzersiz, tüm kasları aynı anda güçlendirmesinin yanı sıra akciğer kapasitenizi de artırır. Gördüğünüz gibi, geçen zaman, egzersiz yapmaya son vermek için bir bahane değildir. Aksine, yaşlandıkça, egzersiz yapmak daha da önem kazanır çünkü egzersiz, daha sağlıklı bir geleceğe sahip olmanızı sağlar.

Egzersiz yaparak, daha büyük bir refah hissine sahip olacak ve önceden yapamayacağınızı düşündüğünüz aktivitelere uyum sağlayacaksınız. Herhangi bir macera için yeterli olan, yetenek ve kas gücüne sahip olduğunuzu bilerek, endişe, yaralanma veya hayal kırıklığı yaşamadan yolunuza devam edebileceksiniz.

Yaş, hedeflerinizin önüne geçen bir engel değildir ve sağlığınıza dikkat etmemenin mazereti yoktur. Bu konuda sizi neyin teşvik ettiğini öğrenin ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyin. Aradaki farkı siz de göreceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.